Po Rusijos sprendimo Baltijos jūroje keisti sienas su Lietuva – URM žinia

2024 m. gegužės 22 d. 09:07
Papildyta
Trečiadienį į pasirodžiusią žinią apie tai, kad Rusijos valdžios institucijos vienašališkai nusprendė pakeisti šalies jūrų sienas su Lietuva ir Suomija Baltijos jūroje, sureagavo Užsienio reikalų ministerija (URM).
Daugiau nuotraukų (3)
Pasak URM, tokie Rusijos Federacijos veiksmai vertinami kaip sąmoninga, kryptinga, eskalacinė provokacija, siekiant bauginti kaimynines valstybes ir jų visuomenes. Todėl trečiadienį ketinama išsikviesti Rusijos atstovą pasiaiškinimui.
„Tai dar vienas įrodymas, Rusijos agresyvi ir revizionistinė politika kelia grėsmę kaimyninių valstybių ir visos Europos saugumui. Lietuva šiandien kviečiasi Rusijos atstovą išsamaus paaiškinimo bei koordinuojasi savo atsaką su partneriais.
Lietuva primena ir ragina gerbti bei laikytis Rusiją visuotinai pripažintų tarptautinės teisės principus ir normas, o taip pat tarptautinius ir dvišalius susitarimus dėl sienų neliečiamumo, konkrečiai 1991 m. sutartį dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų, 1997 m. sutartį dėl valstybės sienos, 1997 m. sutartį dėl išskirtinės ekonominės zonos ir kontinentinio šelfo atribojimo Baltijos jūroje, 2005 m. susitarimą dėl išskirtinių ekonominių zonų ir kontinentinio šelfo ribų sankirtos Baltijos jūroje, o taip pat kitus susitarimus“, – rašoma portalui lrytas.lt pateiktame ministerijos komentare.
A.Pocius: tai eilinis gąsdinimas
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Pocius mano, kad Rusijos planus pakeisti sienas su Lietuva ir Suomija Baltijos jūroje reikėtų vertinti kaip eilinį gąsdinimą, bandant atgrasyti Vakarus nuo pagalbos Ukrainai.
„Manau, kad čia eilinį kartą bandoma gąsdinti, grasinti. Rusija nori atgrasyti Vakarus nuo pagalbos Ukrainai ir ta retorika nieko gi naujo“, – Eltai teigė A. Pocius.
„Bet reikia vertinti pagal principą, kad geriau ruoštis blogiausiam, taigi – reikia būti budriems. Tai ir darysime“, – pridūrė jis.
Todėl politikas mano, kad Užsienio reikalų ministerija (URM) turi įvertinti šiuos Maskvos pareiškimus.
„Manau, kad Užsienio reikalų ministerija turėtų atlikti jau oficialius užklausimus ir pavertinti šią situaciją bei kartu priimti kažkokius oficialesnius sprendimus“, – sakė A. Pocius.
Rusijos pareiškimus dėl vienašališkai planuojamų perbraižyti Baltijos jūros sienų, pasak A. Pociaus, trečiadienį suplanuotame posėdyje ketina apsvarstyti ir NSGK.
VSAT vadas: kol kas pasienyje jokių veiksmų nefiksuota
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas antrina Užsienio reikalų ministerijos (URM) pozicijai ir sako, kad Rusijos sprendimas vienašališkai keisti jūrines sienas su Lietuva ir Suomija yra galima provokacija. Pasak jo, kol kas pasieniečiai nefiksavo padidėjusio judėjimo prie sienos su Rusijos Federacija.
„URM vertina tai kaip galimą provokaciją, aš sutinku su tokiu vertinimu“, – Eltai teigė R. Liubajevas.
„Siena jūroje ir Kuršių mariose stebima stebėjimo sistemomis. Jokio judėjimo, jokių veiksmų arba aktyvumo prie sienos su Rusijos Federacija šiai dienai neturime“, – pridūrė jis.
Pasak jo, dėl situacijos šiuo metu konsultuojamasi su atsakingomis institucijomis, tarp kurių yra ir URM. R. Liubajevas pabrėžė, kad jūrinė siena yra nustatoma tarptautinėmis sutartimis, ne vienašališkais sprendimais.
VSAT vadas akcentuoja, kad apsauga pasienyje su Rusijos Federacija yra sustiprinta jau kurį laiką.
„Mūsų sienos apsauga sustiprinta jau kurį laiką ir tas režimas, kuris šiuo metu taikomas sienai su Rusijos Federacija, atitinka tai situacijai, kuri šiuo metu yra“, – sakė R. Liubajevas.
Rusijos valdžios institucijos vienašališkai nusprendė pakeisti šalies jūrų sienas su Lietuva ir Suomija Baltijos jūroje, tvirtinama teisės aktų portale paskelbtame vyriausybės nutarimo projekte, skelbia leidinys „The Moscow Times“.
Šiame dokumente, kurį parengė Rusijos gynybos ministerija, sakoma, kad Rusija ketina paskelbti dalį vandenų rytinėje Suomijos įlankos dalyje bei teritorijoje netoli Kaliningrado srities Baltijsko ir Zelenogradsko miestų savo vidiniais vandenimis.
Tam, kad galėtų pasiekti šį tikslą, Rusija pakeitė taškų, nustatančių bazines linijas, nuo kurių matuojamas Rusijos teritorinės jūros ir gretimos zonos palei pakrantę bei salas plotis, geografines koordinates.
Kaip jau rašyta anksčiau, dokumente, kurį parengė Rusijos gynybos ministerija, sakoma, kad Rusija ketina paskelbti dalį vandenų rytinėje Suomijos įlankos dalyje bei teritorijoje netoli Kaliningrado srities Baltijsko ir Zelenogradsko miestų savo vidiniais vandenimis.
Tam, kad galėtų pasiekti šį tikslą, Rusija pakeitė taškų, nustatančių bazines linijas, nuo kurių matuojamas Rusijos teritorinės jūros ir gretimos zonos palei pakrantę bei salas plotis, geografines koordinates.
Remiantis vyriausybės nutarimo priedu, pasienyje su Suomija Rusijos vyriausybė planuoja pakoreguoti koordinates prie Jagrų, Somerso, Hoglando, Rodšero, Malyj Tiuters ir Vigrundo salų, taip pat prie šiaurinės įplaukos į Narvos upę.
Tuo metu pasienyje su Lietuva Rusija ketina peržiūrėti teritorijas palei Kuršių neriją, Tarano kyšulį ir Baltijos neriją.
Gynybos ministerija siūlo pripažinti 40 metų senumo Sovietų Sąjungos Ministrų Tarybos dekretą, reglamentuojantį sienas Baltijos jūroje, iš dalies „negaliojančiu“.
Dokumentas dėl sienų peržiūros, kurio Suomijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos kol kas oficialiai nekomentavo, buvo pristatytas beveik tuo pat metu, kai Rusija pradėjo taktinių branduolinių ginklų pratybas.
RusijaBaltijos jūrasienos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.