Teismo prie bylos pridėtuose dokumentuose pateikiama informacija, kuria esą kompanijos „O.M.C. Collarada Sri“ atstovai paneigia buvusio bendrovės gamybos vadovo J. Garalio iškeltą versiją kad 2018 m. parodoje Italijos Luccos mieste vyko pokalbis, kurio metu aptarta biologinių nuotekų valymo įrenginių problematika.
Pernai rudenį teisme parodymus teikęs buvęs „Grigeo Klaipėda“ gamybos vadovas J. Garalis teigė, kad 2018-aisiais kartu su buvusiais bendrovės generaliniu direktoriumi Vidu Beržonskiu, valdybos pirmininku Gintautu Pangoniu ir „Grigeo“ darbuotojais vykęs į popieriaus gamintojų parodą Italijoje.
Pasak jo, parodoje įvyko pokalbis su vienos kompanijos nuotekų valymo įrenginių specialistu, su kuriuo aptarta „Grigeo Klaipėda“ nuotekų valymo problematika.
Specialistui esą atlikus preliminarius skaičiavimus, paaiškėjo, kad bendrovės eksploatuojami nuotekų valymo įrenginiai negali išvalyti visų nuotekų. Tuomet, anot J. Garalio, žodžiu bendrovės valdybos pirmininkas nurodė problemą ignoruoti.
Teismui pateiktame dokumente Italijos kompanijos „O.M.C. Collarada Sri“ atstovas tokį pokalbio turinį visiškai atmetė. Pasak jo, susitikimo metu bendrovės atstovai tik pateikė neišsamius duomenis apie jos valymo įrenginius, tačiau visos reikalingos techninės informacijos, atsakančios į klausimyno klausimus, skirtus įvertinti jų pajėgumus, taip ir neatsiuntė.
Anksčiau teisme liudijęs ir vykęs į šią parodą buvęs „Grigeo“ darbuotojas J. Paknys, J. Garalio versiją taip pat kategoriškai paneigė.
Kaltinimai 14 asmenų
Už nuotekų tvarkymą tiesiogiai atsakingi ilgametis „Grigeo Klaipėda“ vadovas V. Beržonskis ir J. Garalis, dėl galimo sukčiavimo ir dokumentų klastojimo iš pareigų buvo atleisti 2019 m. gegužę.
Jie abu prisipažino darę prokuratūros inkriminuojamas nusikalstamas veikas, įskaitant ir neteisėtą biologiškai nepilnai išvalytų nuotekų leidimą į Kuršių marias.
Sutikę bendradarbiauti su teisėsaugos institucijomis, V. Beržonskis ir J. Garalis buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės.
Apie tai, kad iš „Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias per „Klaipėdos vanduo“ nuotekų kolektorių galėjo būti išleidžiamos iš dalies biologiškai apvalytos nuotekos paaiškėjo 2020 m. sausį.
Su tuo susijusi byla šiuo metu nagrinėjama Šiaulių apygardos teisme. Joje sprendžiama dėl 14 asmenų atsakomybės.
Tiesiogiai už nuotekų valymą ir valymo įrenginių modernizavimą atsakingi buvę bendrovės vadovai, prisipažinę dėl savo ilgametės neteisėtos veiklos, prokuratūros sprendimu nuo atsakomybės byloje yra atleisti.
„Grigeo Klaipėda“ dėl išleistų teršalų yra prisiėmusi atsakomybę ir įsipareigojusi iš Kuršių marių pašalinti visus jai inkriminuojamus teršalus.