Tiesa, pagrindinio tikslo G.Nausėdai įgyvendinti nepavyko – pergalė dar pirmajame ture nepasiekta. Rinkimų naktį prezidentas pripažino, kad norėjo viską užbaigti dar pirmame rate.
Pirmadienį, po rinkimų nakties, žurnalistai surengtoje spaudos konferencijoje teiravosi prezidento, kodėl vis dėlto jo planas laimėti dar pirmame ture liko neįgyvendintas.
„Pažiūrėkite, kiek žmonių, vadovų išrenkami pirmuosiuose turuose kitose Europos Sąjungos ar pasaulio valstybėse. Nekalbu apie tas, kur prezidentai išrenkami 98 proc. ar panašiai. Tai iš tikrųjų yra nelengvas metas, tai yra metas, kuomet politikams tenka priimti labai rimtus iššūkius. Aš stengiuosi daryti tai garbingai, niekada nenuleidau galvos“, – sakė G.Nausėda.
„Manau, kad rezultatas yra tikrai labai geras, todėl, kaip sakoma, nevarykime Dievo į medį“, – pridūrė jis.
Jei rinkimus laimės, koks prezidentas G.Nausėda bus antrojoje kadencijoje?
„G.Nausėda bus toks, koks yra G.Nausėda. Žinoma, jis bus toks, koks gali būti prezidentas, gavęs tvirtą tautos pasitikėjimo mandatą. Ryžtingumo man netrūko ir šioje kadencijoje, be abejo, jis bus ir antroje kadencijoje“, – pasiteiravus, ar bus ryžtingesnis, atsakė šalies vadovas.
Atkreipus dėmesį, kad dalis gyventojų pasigedo ryškesnės G.Nausėdos rinkiminės kampanijos – plakatų gatvėse, reklamų ir pan., šis atrėžė, jog jei pareigas einančiam prezidentui reikia imtis tokių triukų, vadinasi, jis kažką darė ne taip.
„Prezidentas, kuriam reikia priminti apie save plakatais ar kita vaizdine informacija, reiškia, kažką jis darė ne taip tuos penkerius metus, jeigu tokiomis priemonėmis stengiasi būti perrinktas.
Aš buvau aktyvus, ypatingai užsienio politikoje, tačiau ir vidaus politikoje (...) todėl tikrai stengėmės minimaliomis sąnaudomis ir, svarbiausia, koncentruodamiesi į savo dabartines funkcijas pasiekti teigiamą rezultatą.
Kaip matote, pavyko, ir, sakyčiau, pavyko ganėtinai sėkmingai“, – akcentavo G.Nausėda.
Tikisi didesnio palaikymo Vilniuje
Prezidentas, paklaustas apie galimą balsų dinamiką antrame rinkimų ture, palygino savo ir I.Šimonytės pasirodymą prezidento rinkimuose 2019 metais ir dabar. Anot jo, šių rinkimų pirmame ture jam pavyko akivaizdžiai išsiveržti į priekį.
„Pirmajame rinkimų ture 2019 metais mano dabartinė konkurentė surinko šiek tiek daugiau negu 31 proc. balsų, aš surinkau 31 proc. balsų. Tai šį kartą mes turime keliolikos procentinių punktų skirtumą ir į vieną, ir į kitą pusę, kitaip tariant, mano atotrūkis yra dvidešimt keli procentiniai punktai“, – skaičiavo G.Nausėda.
Jis neslėpė tikintis, kad antrame rinkimų ture sulauks didesnės paramos ir sostinėje.
„Antrajame rinkimų ture aš tikrai tikiuosi, kad nemaža dalis balsų, kuriuos surinko kiti rinkimų dalyviai, atiteks man. Galbūt būtų sunkiau pretenduoti į pono D.Žalimo balsus. Taip kad tikiuosi, kad ir Vilniuje turėsime tą reikalingą palaikymą“, – komentavo prezidentas.
Imtųsi pokyčių Vyriausybėje
Pergalės atveju, Vyriausybė perrinktam G.Nausėdai turės grąžinti įgaliojimus. Prezidentas pareiškė nematantis, kad „šita Vyriausybė galėtų išlikti tokios pačios sudėties“, kokia yra dabar, nors jai dirbti beliko vos keli mėnesiai.
„Apie konkrečius ministrus kol kas nenorėčiau kalbėti. Vėlgi, ir dėl tos priežasties, kad neperšokę griovio negalime sakyti „op“. Antrasis rinkimų ratas – už dviejų savaičių“, – nurodė šalies vadovas.
Kritikavo konservatorius dėl pravirkdytos nėščios patarėjos
Rinkimų išvakarėse G.Nausėda aštriai sukritikavo konservatorius, jų elgesį dėl kreipimosi į institucijas dėl jo patarėjos suteiktos paramos pavadinęs „šlykščiu“. Prezidentas pabrėžė, kad konservatorių puolimas pravirkdė besilaukiančią patarėją.
„Puolimu laikau besilaukiančios moters ašaras. Nes tai, šis neteisingas užsipuolimas, žmogų sujaudino iki sielos gelmių. Ir kuomet šitie patys veikėjai išeis į televizijos arba kitokį ekraną kalbėti apie pagarbą moteriai ar moterų teises, aš jiems būtinai priminsiu“, – kalbėjo G.Nausėda.
„Kartais man atrodo, kad konservatoriai reikalauja išsirengti žmogų prieš juos, kad jis įrodytų savo teisumą“, – rėžė jis.
Kaip skelbta anksčiau, G.Nausėda sulaukė dosnios, daugiau kaip 16 tūkst. eurų aukos rinkimų kampanijai iš savo patarėjos Gerdos Gintautės.
Konservatorių iniciatyva Seime į priekį juda ir įstatymo projektas dėl prievolės pareigas einančiam prezidentui keltis gyventi į Turniškes. Pirmosios savo kadencijos metu G.Nausėda to taip ir nepadarė.
„Aš manau, kad mes turime išspręsti klausimą dėl tokių įstatymų atitikimo Konstitucijai. Suprantu, kad atskiri Seimo nariai manęs gali nemėgti ir mėgina savo santykius ar požiūrį į mane perkelti į įstatymus. Daug pavyzdžių minėti nereikia – mano garbei rašomos knygos, kuriamos komisijos, kuriami įstatymai. Čia demokratinė visuomenė?“ – klausė G.Nausėda.
Šalies vadovas atsakė ir į trečioje vietoje likusio kandidato Igno Vėgėlės kritiką, esą rinkimai Lietuvoje buvo neskaidrūs, nes jų nestebėjo ESBO atstovai.
„Kai kuriems kandidatams tiesiog reikia išmokti pralaimėti. Ypatingai tiems, kurie dar tik pasirodė politikos scenoje. Kartais garbingai pralaimėti iš tikrųjų yra nepaprastai sunku, bet tai reikia išmokti daryti“, – tvirtino jis.
Pastebima, jog šiuo metu motinystės atostogose esanti G.Gintautė į dabartinio šalies vadovo rinkiminę sąskaitą sausio mėnesį pervedė 4 tūkst. eurų, kovą – 113 eurų, o gegužės pradžioje – 12 tūkst. eurų.
Preliminariais Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, suskaičiavus biuletenius iš visų 1895 rinkimų apylinkių, pirmajame rinkimų ture nugalėtoju tapo G. Nausėda, surinkęs 44,19 proc. rinkėjų balsų. Antroje vietoje likusi I. Šimonytė sulaukė 19,78 proc. rinkėjų palaikymo.
Sekmadienį atiduoti savo balsą šalies vadovo rinkimuose prie balsadėžių atėjo 59, 48 proc. piliečių.