Prieš 10 metų į Lietuvą grįžęs kaunietis apstulbo: tik atsitiktinai sužinojo, kad iš jo atimta pilietybė Prieš VRM langus pasistatė palapinę

2024 m. gegužės 10 d. 07:09
Pro Katedros aikštę skubantys vilniečiai jau kelias dienas smalsiai akimis varsto čia pat, tiesiai prieš Vidaus reikalų ministerijos pastatą, palapinę pasistačiusį ir įvairiais plakatais ją apkabinėjusį vyriškį. Drąsesni prieina arčiau, paklausia, kodėl į pagrindinę miesto aikštę jis nusprendė atsitempti palapinę, paprašo nusifotografuoti.
Daugiau nuotraukų (16)
„5 žvaigždučių viešbutis lietuviams, netekusiems pilietybės“, – taip savo laikinus namus, kuriuose, jei oro sąlygos ir sveikata leis, jis gyvens iki šeštadienio, pavadino 43-ejų kaunietis Žilvinas Širvinskas.
Nors Lietuvoje gimė, augo ir iš emigracijos grįžo beveik prieš dešimtmetį, tik neseniai jis sužinojo netekęs pilietybės ir gyvenantis čia nelegaliai.
„Palapinių miesteliai yra ne tik laikini namai, bet ir vienintelė pastogė tiems, kurie jų netenka. Būtent toks jausmas apima, kai sužinai netekęs savo tėvynės pilietybės“, – apmaudo neslėpė vyras.
Žilvinas gimė ir augo Kaune. Čia jis gyveno beveik iki pat pilnametystės. Kai jam sukako 17 metų, jo tėvai dėl ekonominių priežasčių emigravo į Kanadą. Kartu su savimi pasiėmė ir sūnų. Kanadoje vyras baigė mokyklą, studijavo, padėjo darbuotis tėvams, vėliau tapo nekilnojamojo turto agentu.
Tačiau pritapti svetur taip ir nepavyko – 2015 metais vyras nusprendė, kad atėjo metas grįžti namo. Kaip sakė pats, jį visuomet žavėjo partizanų bei kitų Lietuvos didvyrių istorijos, tad namai jau kurį laiką traukte traukė.
„Pusę gyvenimo ten pragyvenau, bet nusprendžiau grįžti vardan sukilėlių ir partizanų. Čia daug kraujo išlieta. Man atrodo, kad Lietuva buvo statoma idėjiškai, atkovojome nepriklausomybę ir tik žmonės ją daro stipresne, ne institucijos. Grįžau ne iš finansinių paskatų, įprastai tikrai neturėčiau gyventi palapinėje“, – portalui lrytas.lt pasakojo Žilvinas.
Grįžęs į Lietuvą 2015 metais vyras atsinaujino pasą, sukūrė šeimą, pradėjo vystyti verslą. Sunkumų buvo nemažai, nes Lietuvos įstatyminė bazė, kaip tikino jis, daug sudėtingesnė, koją visur kiša biurokratiniai mechanizmai.
„Ekonomiškai susikurti gyvenimą čia nėra lengva, nors Lietuva – puiki šalis“, – pastebėjo kaunietis.
2023 metų pabaigoje, atnaujindamas verslo leidimą Valstybinės mokesčių inspekcijos sistemoje, Žilvinas išgirdo jį šokiravusią žinią – jis nėra Lietuvos Respublikos pilietis ir čia gyvena nelegaliai.
„Iškrito žinutė, kad neturiu statuso, todėl negaliu atnaujinti verslo liudijimo. Grįžau į Lietuvą 2015 metais, o 2023 metų lapkričio 8 dieną, Agnės Bilotaitės įsakymu, man atėmė pilietybę. Jie sako, kad jos netekau, bet aš pasakyčiau, jog ją iš manęs atėmė“, – kalbėjo vyriškis.
Pilietybės jis neteko dėl to, kad iki šiol turi ir Kanados pasą, o to mūsų įstatymai neleidžia. Į jokias Pilietybės įstatymo išimtis, leidžiančias turėti daugiau nei vieną pilietybę, Žilvinas taip pat nepatenka.
Tiesa, vyras tikino, kad 2015 metais, kai sugrįžęs atsinaujino Lietuvos Respublikos piliečio pasą, Migracijos departamento darbuotojus jis buvo informavęs, jog turi ir Kanados pilietybę, tačiau tai niekam esą neužkliuvo, jau po kelių savaičių kauniečiui buvo išduotas naujutėlis lietuviškas dokumentas.
Kanados pilietybės Žilvinas atsisakyti bent jau kol kas nenori, nes nėra užtikrintas, kaip jam čia susiklostys gyvenimas, ar neteks grįžti atgal.
Be to, Kanadoje auga jo sūnus, dėl to šios valstybės pasas jam reikalingas, norint nuvykti jį aplankyti.
„Labai skaudu. Gyvenime taip jau būna, kad tik netekęs supranti, ką praradai. Man irgi taip nutiko. Netekęs suvokiau, kaip skauda, paverkiau, padvejojau, kas aš esu. Turėjau širdyje išsigryninti, ar aš visgi lietuvis? Kaip keista. Užplūdo tokie jausmai, tarsi motina atstūmė savo vaiką“, – atsiduso Žilvinas.
Jis stebėjosi, kodėl vis labiau nykstanti Lietuva nerodo meilės namo grįžtantiems savo tautiečiams, nors viešai ir skatina emigrantus parvykti gyventi į tėvynę.
„Aš auginu mažametį vaiką, gimusį Lietuvoje, turiu čia nekilnojamojo turto, esu čia įleidęs šaknis. Manęs net neperspėjo, kad atėmė mano pilietybę, ir dar padarė mane nelegalu“, – teigė kaunietis.
Tiesa, vyrui atsiųstame Migracijos departamento išaiškinime, kodėl jis neteko Lietuvos pilietybės ir nebuvo apie tai informuotas, tvirtinama, esą ši žinia jam buvo išsiųsta 2023 metų lapkričio 13 dieną elektroniniu paštu, kurį jis pats anksčiau buvo pateikęs, tačiau jis jos nepamatė, nes juo seniai nebesinaudoja.
Migracijos departamentas laiške taip pat nurodė, kad Žilvinas, atsinaujindamas Lietuvos Respublikos piliečio pasą, nepateikė dokumento, patvirtinančio Kanados pilietybės įgijimo datą. Dar 2016 metais departamentas laišku kreipėsi į vyrą, ragindamas jį tai padaryti, tačiau tokio dokumento nesulaukęs, išsiuntė Vidaus reikalų ministerijai siūlymą atimti jo pilietybę, nes šis yra ir Kanados pilietis, tad 2023 metų lapkritį ministrė A.Bilotaitė tenkino šį pasiūlymą ir jį pasirašė.
Galiausiai prieš pora dienų vyrui pavyko išsiimti laikiną penkerių metų leidimą gyventi Lietuvoje kaip užsienio piliečiui. „Tik prieš dvi dienas tapau legalu“, – niūriai šyptelėjo Žilvinas.
„Kas yra dar didesnis absurdas, kad jie pakeitė ir mano vardą. Aš gimiau kaip Žilvinas Širvinskas, o dabar esu Zilvinas Sirvinskas, nes taip parašyta Kanados pase. Lietuva yra pasiklydusi, prasilenkusi su realybe“, – piktinosi vyriškis.
Jis sakė likęs nemaloniai nustebęs, kai sužinojo, kad kasmet Lietuvos pilietybės netenka per tūkstantis čia gimusių asmenų.
Būtent antradienį prasidėjo prezidento rinkimai, kuriuose visi piliečiai kartu dalyvauja ir referendume dėl Konstitucijos keitimo, kuris leistų kitos šalies pilietybę įgijusiems lietuviams išsaugoti ir Lietuvos pilietybę.
„Šnekėjausi su daugeliu žmonių, buvau Seime, ir supratau, kad referendumas paskelbtas, bet už jo nėra varančios jėgos. Jis įvyks, neįvyks – politikams neįdomu. Pasižiūrėkite, kiek žmonių išvažiavę – šimtai tūkstančių, dar padauginkite iš jų sutuoktinių ir vaikų, tai bus labai didelis skaičius. Daliai jų tikrai aktualu turėti dvi pilietybes, kad jie galėtų grįžti.
Bet pasižiūrėkite į tą biuletenį, į rankas tą lapelį gavę žmonės net nesupras, už ką balsuoja“, – kritikavo Žilvinas.
Palapinėje prieš Vidaus reikalų ministerijos langus vyras ketina glaustis iki savaitgalio. Tiesa, jis čia leidžia tik dienas, nes naktys šaltos, oro temperatūra siekia vos kelis laipsnius šilumos.
„Tikiuosi, ateis kokie gatvės muzikantai ir pagros, kad ne taip liūdna būtų“, – sakė kaunietis.
palapinėprotesto akcijapilietybė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.