„Tai nusipelno politinio stebėjimo, politinio atsako. Vienas tokių dalykų, kurį darome – mes keliame klausimus Šiaurės Atlanto taryboje per ambasadorius Briuselyje arba ministrų susitikimuose“, – penktadienį po susitikimo su Latvijos užsienio reikalų ministre Baiba Braže žurnalistams sakė G. Landsbergis.
„Viena vertus, turime rasti būdą, kaip atremti (iššūkius – ELTA) – tai galėtų būti sankcijos, jeigu žinome žmones, kurie stovi už šių veiksmų. Bet neturime čia sustoti – galėtų būti papildomos priemonės. (...) Labai svarbu siųsti žinią ir Maskvai – kad jie neveikia pilkojoje zonoje. Vienas dalykų, kurį mums suteikia demokratija, yra skaidrumas. Jeigu jie tikisi, kad mes tylėsime – jie to nepasieks“, – patikino jis.
G. Landsbergis pažymėjo, jog Baltijos šalių žvalgybos institucijos glaudžiai bendradarbiauja, siekiant užtikrinti saugumą regione ir išvengti GPS trikdžių. Visgi, jis ragina šiuos incidentus vertinti platesniame kontekste.
„Pereita nuo anksčiau taikytų hibridinių atakų prie diversinių operacijų, naudojant kinetinius veiksmus – kritinės infrastruktūros pažeidimus, GPS signalo blokavimą, atakos prieš Ukrainos rėmėjus“, – kalbėjo ministras.
„Turime į tai žvelgti platesniame kontekste. Pastaruoju metu patiriame įvairių hibridinių veiksmų, augantį tokių hibridinių veiksmų skaičių iš Rusijos – GPS trikdžiai yra vienas jų“, – kalbėjo ministras.
G. Landsbergiui antrino ir Vilniuje viešinti naujoji Latvijos užsienio reikalų ministrė. Anot jos, tokie GPS trikdžiai nėra naujas hibridinės kovos įrankis. Tačiau, pažymėjo politikė, galimos tokių incidentų pasekmės neramina.
„Yra keletas aspektų. Tai civilinė aviacija – Latvijos atveju neturėjome problemų su tuo susidorojant. (...). Bendrojo saugumo aspektas – kas tai padarė, kaip tai mus veikia – yra kitas kampas. Šiuo klausimu glaudžiai kontaktuojame su saugumo agentūromis“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo B. Bražė.
„Tai nėra naujas fenomenas, bet tai sukuria pasekmes, kurios kelia nerimą“, – pridūrė ji.
Estija, Latvija bei Lietuva praėjusį mėnesį perspėjo, kad Rusijos plačiai skleidžiami GPS trikdžiai didina aviacijos incidentų grėsmę.
Pastaruoju metu Estijoje padaugėjo tikslinių GPS palydovinės navigacijos sutrikimų. Valstybės prie Baltijos jūros valdžia teigia, kad GPS signalo trikdžiai yra perduodami iš Rusijos teritorijos, problema paaštrėjo Rusijai 2022 m. vasarį įsiveržus į Ukrainą.
Praėjusį mėnesį oro bendrovė „Finnair“ pranešė, kad iki gegužės 31 dienos stabdo skrydžius į Estijos Tartu miestą dėl GPS trikdžių, du jos skrydžiai dėl to buvo priversti pasukti atgal į Helsinkį.