Gegužės 9-oji Vilniaus kapinėse: gausios policijos pajėgos, dainos ir okupacijos palyginimas su „žaidimu“ Atvyko skandalingai pagarsėjusi E. Švenčionienė

2024 m. gegužės 9 d. 10:49
Gegužės 9-ąją, rusams minint vadinamąją Pergalės prieš fašizmą dieną, dėmesio centre vėl atsidūrė sostinės Antakalnio kapinės, kuriose palaidoti ir sovietų kariai.
Daugiau nuotraukų (55)
Nuo ketvirtadienio ryto, kaip ir kasmet, į kapines skubėjo žmonės, nešini gėlėmis ir kare žuvusių artimųjų portretais, čia skambėjo Pergalės dienai skirtos dainos.
Tiesa, nuo 2022 metų pavasario šis minėjimas jau yra gerokai aštresnis – Rusijai užpuolus Ukrainą į kapines užsukančius neretai ir prorusiškus gyventojus tuomet pasitiko protestuojantys visuomenininkai, kapinėse sustiprintos policijos pareigūnų pajėgos.
Praėjusiais metais gėles atvykusiems į kapines jau teko dėti ne ant įprastai čia buvusio paminklo sovietų kariams – jis savivaldybės sprendimu buvo išmontuotas.
Neša gėles, skamba Pergalės dienos dainos
Padidintas dėmesys šiam minėjimui yra ir šįkart – policija jau nuo ankstaus ketvirtadienio ryto palaikė tvarką galimose susibūrimų vietose, stebėjo, ar į kapines gyventojai neatsineša ir draudžiamų simbolių. 
„Kiekvienais metais Vilniaus apskr. VPK policijos pareigūnai gegužės 9-ąją dirba Antakalnio kapinėse, užtikrindami viešąją tvarką ir rimtį. Šiemet – ne išimtis.
Policijos pajėgos (tiek uniformuoti, tiek neuniformuoti pareigūnai) patruliuos ir fiksuos galimus pažeidimus kapinėse, stebės atvykusius dalyvius, kad būtų išvengta galimų provokacijų, užkirstas kelias administraciniams nusižengimams dėl draudžiamų simbolių demonstravimo“, – kiek anksčiau šią savaitę portalą lrytas.lt informavo Vilniaus policijos atstovas Tomas Bražėnas.
Visgi Valstybės saugumo departamentas (VSD) antradienį paskelbė, jog neatmeta, kad gegužės 9-ąją Lietuvoje gali kilti provokacijų. Departamentas ragina nedelsiant pranešti apie socialiniuose tinkluose pastebėtus skelbimus, kuriuose siūlomas finansinis atlygis už vandalizmo aktų ir kitų teisės aktų pažeidimų vykdymą Lietuvoje.
Kiek po 11 val. į kapines atvyko skandalingai pagarsėjusi nuteisto Algirdo Paleckio bendražygė Erika Švenčionienė, netrukus prabilusi rusiškomis eilėmis.
„Prieš ateidami ir užduodami klausimus, išmokite istorijos pamokas“, – žurnalistams rėžė E.Švenčionienė, skyrusi jiems nepagarbų kreipinį. Netrukus atvyko ir „Jedinstvo“ lyderis Valerijus Ivanovas.
Apie 10:30 val. šalia buvusio memorialo sovietų kariams jau būriavosi grupelė į kapines užsukusių vilniečių. Kadangi paminklo, ant kurio anksčiau dėdavo gėles, jau nebėra, gvazdikus ir kitas gėles žmonės krauna tiesiog ant žemės.
„Man nepatinka vieta – nėra paminklo, nėra, kur padėti gėlių. Negerai. Čia mūsų atsiminimas, mūsų istorija. Reikia gerbti žmones – jie mirė už mus, ir čia ne prie ko politika. Čia nuo fašizmo mus išlaisvino.
Fašizmas dar baisesnis už tą okupavimą – jūs nežinote, o mano senelė, mano mama žino, kaip jie gyveno ir kas yra tikrai okupavimas. O čia ne okupavimas – čia žaidimas“, – piktinosi kapinėse sutikta Margarita.
Vilnietis Valerijus teigė, kad gegužės 9-ąją švenčia kasmet – Antrajame pasauliniame kare kovojo jo senelis, nors Antakalnio kapinėse ir nėra palaidotas.
„Čia žmonės ateina švęsti pergalę nugalėjus fašistus. (...) Čia gi buvo paminklas, sakė, kad čia simbolis, bet vėlgi – pergalės simbolis“, – kalbėdamas su žurnalistais aiškino vyras.
Valerijus nesutiko, kad šiandien, Ukrainos karo kontekste, švęsti šios dienos nereikėtų – jo manymu, šiandieninė Rusija nė iš tolo neprimena Sovietų Sąjungos.
„Absoliučiai esu prieš karą šimtu procentų – čia siaubas, košmaras, bet čia visiškai skirtingos šalys – Tarybų sąjunga ir dabartinė Rusija ne tas pats. Kiti žmonės, kita valstybė, kiti laikai, kitoks mentalitetas. Manau, kad čia klaida, jog visi galvoja, kad Tarybų sąjunga tas pats kaip ir Rusija.
Fašistų visur pilna, ne tik Rusijoje – jūs manote, kad tik Rusijoje? Fašizmas nenumirė, jūs manote, Ukrainoje jų nėra? Lotynų Amerikoje labai daug“, – dėstė vyras.
Netrukus prie buvusio memorialo atėjo vyras, nešinas didele lentele. Ant jos – plakatas su užrašu „Čia stovėjo paminklas žuvusiems antifašistams. Jį nugriovė fašistų gynėjai“. 
„Čia mano propaganda, čia mano mitingas, pavienio asmens“, – sakė jis, tiesa, su žurnalistais kalbėdamas gerokai pakėlęs balsą.
Rusijoje ir rusų bendruomenėse gegužės 9-ąją yra minima pergalės prieš nacistinę Vokietiją diena. Tuo metu Europa Antrojo pasaulinio karo pabaigą mini diena anksčiau, gegužės 8-ąją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.