KT priėmė nagrinėti pareiškėjos Seimo narių grupės prašymą ištirti, ar parlamento nutarimas dėl VSD pranešėjo komisijos neprieštarauja atitinkamiems Konstitucijos straipsniams, konstituciniams teisinės valstybės, atsakingo valdymo, valdžių padalijimo principams.
Opozicijos rašte nurodoma, kad tyrimo pavedimas laikinajai komisijai, o ne Generalinei prokuratūrai, gali būti vertinamas kaip politinis spaudimas.
Pasikreipusiųjų teigimu, komisija sudaryta siekiant paveikti 2024 m. prezidento rinkimų rezultatus.
ELTA primena, kad antradienį Seimo Etikos ir procedūrų komisija konstatavo, jog VSD pranešėjo istoriją tyrusi parlamento komisija viršijo savo įgaliojimus, neteisėtai atskleidė pranešėjo Tomo Gailiaus tapatybę. Be to, komisijos pirmininkas Vytautas Bakas, etikos sargų vertinimu, buvo šališkas ir suinteresuotas tyrimu.
Į Seimo etikos sargus dėl galimų parlamentinio tyrimo pažeidimų kreipėsi pati VSD, Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Komisija sulaukė ir prezidento vyriausiojo patarėjo Jareko Niewierowicziaus – nutarta šiuo pagrindu pradėti dar vieną tyrimą.
Savo ruožtu, opozicijai priklausantys parlamentarai yra pasikreipę į Konstitucinį Teismą (KT), prašydami išsiaiškinti, ar parlamentinio tyrimo komisija veikė teisėtai.
Kaip pranešta anksčiau, prieš savaitę Seimas po svarstymo pritarė parlamentinio tyrimo išvadoms – jų patvirtinimui liko paskutinis balsavimas. VSD pranešėjo komisijos išvadose metamas šešėlis prezidentui Gitanui Nausėdai bei specialiųjų tarnybų vadovams. Po kelis mėnesius trukusių analizių ir keliolikos pareigūnų liudijimų konstatuota, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui G. Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką. Tyrimo išvadose taip pat skelbiama, jog VSD tyrė galimus pažeidimus, finansuojant G. Nausėdos rinkiminę kampaniją.
Taip pat išsiaiškinta, jog G. Nausėda bei jo rinkiminio štabo nariai 2018–2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius.
Tuo tarpu Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Linas Pernavas, komisijos teigimu, piktnaudžiavo savo pareigomis, atsisakydamas pateikti kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktą informaciją bei klaidindamas komisijos narius.
Konstitucinis TeismasValstybės saugumo departamentas (VSD)Pranešėjas ir Prezidentas
Rodyti daugiau žymių