Tiesa, šie debatai – kiek kitokie, nei anksčiau matėme televizijos ekranuose. Jie surengti ne įprastoje studijoje, o sostinėje esančio Lukiškių kalėjimo kiemelyje. Debatus organizuoja nešališkas politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“.
Paklausyti kandidatų į prezidentus susirinko didžiulis būrys smalsuolių, kurie renginio metu pasirinktiems kandidatams galėjo užduoti norimus klausimus.
Minioje buvo matyti ir garsių šalies politikų – atvyko Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė ir Regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus, socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis, Vilniaus rajono meras Robertas Duchnevičius, Laisvės partijos narys Tomas Vytautas Raskevičius, ministras Simonas Kairys.
Į sceną lipo skambant pačių pasirinktoms dainoms
Kiekvienas iš kandidatų į sceną įžengė žaismingai – jie iš anksto turėjo pasidaryti „namų darbus“, t.y. išsirinkti dainą, kuriai skambant užlipa ant pakylos.
Demokratų kandidatas Giedrimas Jeglinskas į sceną žengė su atlikėjo Bruce Springsteen daina „Born to run“. Darbo partijos kandidatas Andrius Mazuronis pasirinko AC/DC dainą T.N.T. Antros kadencijos siekiantis prezidentas Gitanas Nausėda ant pakylos lipo skambant grupės „Emerson“ dainai „Touch and go“.
Konservatorių kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė į sceną žengė skambant „Anties“ dainai „Lietuvos valstybė“. Savarankiškai išsikėlęs medikas Eduardas Vaitkus atėjo skambant Liudvigo van Bethoveno Devintajai simfonijai.
Taip pat savarankiškai save išsikėlęs advokatas Ignas Vėgėlė ant pakylos lipo su Eurikos Masytės daina „Laisvė“, Laisvės partijos kandidatas Dainius Žalimas – grupės „The Animals“ daina „House Of The Rising Sun“.
Partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis į sceną lipo skambant Gyčio Paškevičiaus dainai „Mano kraštas“.
Blitz turas
Pirmojo kandidato – A.Mazuronio – buvo paklausta, kokio buities darbo jis mielai išvengtų. A.Mazuronis įvardijo žolės pjovimą – „darbietis“ pasakojo net persikėlęs iš namo į butą, arčiau miesto, tam, kad išvengtų „varginančio, betikslio, labai sudėtingo nuolatinio žolės pjovimo“.
G.Nausėdai užduotas klausimas, kaip jis nusprendžia, ar galima pasitikėti žmogumi ir priimti jį į savo komandą. Jo manymu, „viską pasako akys“, todėl reikia labai atidžiai į jas žiūrėti.
„Kai jos yra per daug gudrios – gali daryti savas išvadas“, – teigė G.Nausėda, pridūręs, kad visi žmonės, kurie su juo dirba, šiandien jau yra patikrinti ne tik akimis, bet ir laiku.
I.Šimonytė sulaukė klausimo, kokia yra jos paskutinė perskaityta knyga. Ji atsakė, kad per pastaruosius kelis mėnesius perskaitė tris knygas – visos jos buvo lietuvių autorių. Pati paskutinė knyga buvo Bernardo Gailiaus „Agentė“.
D.Žalimas sulaukė klausimo, kokia būtų savybė, jei galėtų tokia būti – jis atsakė, kad labiausiai vertina apsisprendimą, nes tikras lyderis turi mokėti pasirinkti.
E.Vaitkaus buvo pasiteirauta, kaip jis elgtųsi, kai jo komanda ir kolegos nesutiktų su jo nuomone. Jis teigė, kad keltų klausimą, gal jis pats yra neteisus.
„Diskutuoti reikia, klausimas – kodėl nesutinka. Aš gi spaliukas, spalio mėnesį gimęs“, – atsakė E.Vaitkus, o šis dviprasmiškas jo pareiškimas sulaukė žiūrovų nuostabos šūksnių.
R.Žemaitaičio klausta, kokioje šalyje be Lietuvos jis norėtų gyventi – šis įvardijo Ispaniją – jam patinka ispanų kultūra, virtuvė.
G.Jeglinsko pasiteirauta, koks yra paskutinis jo matytas spektaklis.
„Uch, prigavote... Buvau su vaikais, buvome puikiam spektaklyje, miuzikle „Back to the future“, – prisiminė jis.
I.Vėgėlė sulaukė klausimo, kokia sporto šaka užsiimtų, jeigu būtų sportininkas – šis įvardijo lauko tenisą. Tiesa, jis pridūrė, kad jeigu tokį sprendimą būtų turėjęs priimti anksčiau, kol dar nežinojo savo dabartinio ūgio, siektų krepšininko karjeros.
Gavo po asmeninį klausimą
Klausimų-atsakymų sesija tęsėsi toliau.
I.Vėgėlės buvo pasiteirauta apie jo ankstesnį pareiškimą, kad Taivano atstovybės atidarymas buvo naudingas G.Nausėdai, nes jį rinkimų kampanijos metu parėmė įmonė „Teltonika“, kuri gauna nemažą naudą iš Taivano atstovybės atidarymo, tačiau pats I.Vėgėlė prekiauja kiniška prekyba.
Paklaustas, ar tai nėra interesų konfliktas, I.Vėgėlė atrėžė, kad pačios debatų vedėjos šiuo metu naudojasi kiniškais mikrofonais, o ir apskritai 80 proc. elektronikos Lietuvoje, anot jo, yra kiniška.
„Reikia daryti sprendimus, kurie naudingi valstybei. Jei jie nenaudingi visai valstybei, tai nenaudingi ir visoms įmonėms“, – tikino jis.
„Gerbiamas Ignai, ar galiu paklausti, kodėl jums nepatinka įmonė „Teltonika?“ – paklausė G.Nausėda.
I.Vėgėlė atsakė, kad įmonė jam patinka, tačiau jam nepatinka politikai, kurie pelnosi iš įmonės „Teltonika“. „Kai kurie politikai pelnosi iš savo tėvų ir iš savo brolių“, – atrėžė G.Nausėda, į ką I.Vėgėlė atsakė savo klausimu – ar šalies vadovas augo vaikų namuose.
G.Nausėdai debatų vedėja priminė, kad 2019 metais, kandidatuodamas į prezidentus, jis akcentavo gerovės valstybės viziją, tačiau dabar akivaizdu, kad nemažai darbų liko neįgyvendinti. Paklaustas, kodėl visgi neįgyvendino pažadų, G.Nausėda nesutiko, kad situacija yra tokia bloga.
Anot jo, dalis pažadų tikrai įgyvendinti, ypač užsienio politikos ir saugumo, pensijų srityje. Nors, pasak G.Nausėdos, kai ko įvykdyti ir nepavyko ar pavyko padaryti nepakankamai, reikėtų sutelktesnio darbo ir su Vyriausybe.
I.Šimonytei tuo metu priminta, kad ši net kelis kartus grasino, kad pasitrauks iš pareigų – pirmiausia dėl trąšų tranzito skandalo, vėliau – dėl vadinamojo „čekiukų“ skandalo. Paklausta, kaip rinkėjams būti tikriems, kad jai būnant prezidente ir kilus krizei ji negrasins ir nesitrauks, I.Šimonytė atsakė trumpai.
„Juk aš dirbu, ar ne?“, – paklausė ji, pridūrusi, kad gandų komentuoti visgi nenorėtų.
„Bet politikoje būna momentų, kai turi svarstyti, ar gerai dirbi savo darbą, ir gali būti, kad politikai pasirenka pasitraukti“, – sakė I.Šimonytė.
Ji pridūrė, kad pati niekada nesvarstė to daryti dėl to, kad darbas yra sunkus. „Rinkėjai gali būti ramūs“, – patikino I.Šimonytė.
Tuo metu E.Vaitkaus pasiteirauta, kaip jis ruošiasi telkti žmones – mat iš jo viešų pasisakymų matyti, kad jis skatina nepasitikėjimą valstybės institucijomis, kvestionuoja Lietuvos narystę tarptautinėse organizacijose ir nori palaikyti gerus santykius su Rusija.
Visgi pats E.Vaitkus nesutiko su tuo, teigdamas, kad klausime dėliojami „neteisingi akcentai“ – pasak jo, reikia telktis aplink Konstituciją, kuri yra „daugkartinai sulaužyta mūsų vietinių išdavikų“.
Tiesa, į tokius E.Vaitkaus žodžius sureagavo ir dabartinis šalies vadovas.
„Mes priversti teikti apeliaciją, nes matau, kad laikas ponui Vaitkui šnekant sustojo“, – komentavo G.Nausėda, kurio žodžiai palydėti garsiomis ovacijomis.
D.Žalimo buvo paklausta apie jo žmonos ir Laisvės partijos sudarytą sutartį dėl konsultacijų rinkimų kampanijos metu. Vėliau pats kandidatas pripažino, kad tai buvo klaida, išmokėti pinigai buvo grąžinti.
„Aš manau, kad mano žmona būtų puiki pirmoji ponia. Dėl kompetencijos čia nė vienam klausimų nekyla“, – taip sako atsakymą pradėjo D.Žalimas.
Jis teigė, kad sutartis buvo sudaryta teisėtai, atvirai ir skaidriai, ji visiems buvo prieinama.
R.Žemaitaitis sulaukė klausimo, kaip Lietuvos prezidetu gali būti žmogus, pažeidęs ir Seimo nario priesaiką, ir Konstituciją, ir neapykantos kalba atsiliepiantis į vieną iš mūsų tautinių grupių.
Jis pasiėmė telefoną ir paleido Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky citatą, kurioje ji pasakė, kad „žydai lietuvių nekenčia daugiau, nei lietuviai žydų“.
„Dar turit man kažkokių klausimų? Aš niekada gyvenime niekam neleisiu, kad antisemitizmas būtų gajus Lietuvoje. Jūs patys šitą dalyką darote“, – atrėžė R.Žemaitaitis.
„Taip“ arba „ne“ turas
Netrukus buvo prieita prie klausimų, į kuriuos kandidatai gali atsakyti „taip“ arba „ne“, iškėlę atitinkamas lenteles.
Pirmiausiai kandidatų buvo pasiteirauta, ar du tos pačios lyties asmenys, esantys pora, gyvenantys kartu ir turintys bendrą ūkį, gali būti vadinami šeima. Tik du kandidatai atsakė teigiamai – I.Šimonytė ir D.Žalimas, tuo metu G.Jeglinskas kortelę, rodančią taip ar ne, laikė pusiau pakeltą, pusiau nuleistą.
G.Nausėda pastebėjo, kad I.Šimonytės atstovaujami konservatoriai, o ir D.Žalimą iškėlusi Laisvės partija, esantys valdžioje, per ketverius metus taip ir nereglamentavo šių žmonių santykių, o dabar kelia lenteles „taip“.
Į tai I.Šimonytė atsakė, kad kai kurie politikai tiesiog nevykdo savo įsipareigojimų, ir dėl to jai yra apmaudu.
Vėliau kandidatų buvo pasiteirauta, ar jie, jeigu ateitų diena X, ir jiems, kaip valstybės vadovams, atsakingos institucijos rekomenduotų išvykti iš šalies ir veikti užsienyje, taip ir padarytų – visi kandidatai iškėlė lenteles „ne“.
Trečiuoju klausimu kandidatų pasiteirauta, ar šie pritartų Lietuvos karių siuntimui į Ukrainą. „Taip“ atsakė G.Nausėda, I.Šimonytė, G.Jeglinskas, D.Žalimas ir A.Mazuronis. R.Žemaitaitis, E.Vaitkus ir I.Vėgėlė tokio sprendimo nepalaikytų.
Į klausimą, ar pritartų pilietybės išsaugojimui, didžioji dalis kandidatų atsakė „taip“, tačiau I.Vėgėlė ir E.Vaitkus jautėsi nepasisprendę – lentelę sukiojo tai į vieną, tai į kitą pusę.
Kandidatų pasiteirauta, ar jie pritaria moterų teisei į abortą. „Ne“ atsakė tik R.Žemaitaitis, savo ruožtu I.Vėgėlė atsakymo neparodė, nors vėliau patikslino, kad pritaria moterų pasirinkimui.
Savo ruožtu R.Žemaitaitis argumentavo, kad yra tikintis žmogus, todėl jo religiniai įsitikinimai abortams prieštarauja. Tiesa, tokie jo žodžiai sulaukė audringos publikos reakcijos.
Prezidento rinkimai vyks gegužės 12 dieną. Išankstinis balsavimas prasidės jau antradienį.