„Priėmimo stadijoje turime tą įstatymą priimti“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė V. Čmilytė-Nielsen, pridurdama, jog ribojimai Rusijos ir Baltarusijos piliečių atžvilgiu turi išlikti skirtingi.
„Turime labai atsargiai svarstyti tuos ribojimus, ypač kalbant apie nustatymą, kiek kartų jie galėtų grįžti (į gimtinę – ELTA). Manau, kad tai ne tas kelias, kuriuo Seimas turėtų eiti ir pasisakau už šiek tiek liberalesnį įstatymo variantą“, – kalbėjo parlamento vadovė.
Seimas ketvirtadienį ketina apsispręsti, ar pritarti įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma dar vieneriems metams pratęsti Rusijos ir Baltarusijos piliečiams taikomas nacionalines sankcijas bei sugriežtinti į šalį atvykstančių baltarusių patikrą.
ELTA primena, kad pastaruoju įstatymo projektu siekiama numatyti, kad tais atvejais, kai Baltarusijos piliečiai vyksta per Europos Sąjungos (ES) išorės sieną į Lietuvos teritoriją turėdami vizą, papildomai vertinti riziką dėl jų atvykimo keliamos grėsmės vidaus saugumui, visuomenės sveikatai ar tarptautiniams santykiams.
Siūloma ir uždrausti importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusijos Federacija ar Baltarusijos Respublika. Be to, į įstatymo projektą taip pat įtraukta nuostata, nurodanti, kad būtų panaikinamas Rusijos ar Baltarusijos piliečiui išduotas leidimas laikinai gyventi Lietuvoje, jeigu jis tyčia, viešai ir sistemingai skleidžia melagingą, visuomenės ar valstybės interesams prieštaraujančią informaciją.
Leidimo gyventi Lietuvoje netektų ir tie asmenys, kurie viešai pritarė Jungtinių Tautų Organizacijos dokumentais ar tarptautinių teismų sprendimais pripažintam agresijos nusikaltimui, kuriuo pažeidžiama Jungtinių Tautų Chartija.
Taip pat siekiama riboti juridinių asmenų teisę įsigyti nekilnojamąjį turtą įvertinus, ar Rusijos arba Baltarusijos pilietis yra konkretaus juridinio asmens naudos gavėjas pagal Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymą.
Visgi antradienį Seimas nepritarė siūlymui į įstatymo projektą įrašyti nuostatą, apribojančią rusų ir baltarusių kelionių į gimtinę skaičių.
Seimui priėmus įstatymo pataisas, ribojamųjų priemonių taikymas būtų pratęstas nuo šių metų gegužės 3 d. iki 2025 m. gegužės 2 d.