Atsisveikinime su G. Kirkilu – jautrūs žodžiai ir iškalbingi prisiminimai: tarp atvykusių – G. Nausėda, I. Šimonytė

2024 m. balandžio 23 d. 12:12
Baltų žiedų jūra ir liūdesys veide – artimieji, draugai, politiniai bičiuliai ir oponentai antradienį nuo vidurdienio traukia atsisveikinti su savaitgalį netikėtai mirusiu buvusiu Lietuvos premjeru bei ilgamečiu parlamentaru Gediminu Kirkilu.
Daugiau nuotraukų (134)
Politikos vilku, galėjusiu suvienyti net ir aršiausius konkurentus, vadintam G.Kirkilui surengtos valstybinės laidotuvės. Pirmoji atiduoti pagarbą atvyko premjerė Ingrida Šimonytė.
Visuomenei atvira atsisveikinimo su buvusiu premjeru ceremonija vyks antradienį ir trečiadienį. Su G.Kirkilu atsisveikinti antradienį bus galima iki pat 20 valandos, trečiadienį – nuo 9–12 valandos. Velionio palaikai pašarvoti laidotuvių rūmų „Ritualas“ (Olandų g. 22) didžiojoje šarvojimo salėje.
Urna su politiko palaikais bus išnešama trečiadienį, 12 valandą. Laidotuvės vyks Vilniaus Antakalnio kapinėse.
Prisiminė humoro jausmą 
Viena pirmųjų, dar prieš vidurdienį, atsisveikinti su G.Kirkilu atvyko premjerė I.Šimonytė. Ji neslėpė, kad žinia apie ekspremjero mirtį jai buvo labai netikėta. G.Kirkilą ministrė pirmininkė sakė prisiminsianti kaip įdomų pašnekovą, žmogų, kuris turėjo puikų humoro jausmą.
Anot I.Šimonytės, atmintyje jai išliks ir G.Kirkilo patarimai bei rekomendacijos, pavyzdžiui, perskaityti vieną ar kitą knygą. „Kartais net atnešdavo, žinodamas, kad greičiausiai nenueisiu ir nenusipirksiu“, – šyptelėjo premjerė.
„Gediminas turėjo puikų humoro jausmą. Aš visa tai vertinu, tą sveiką ironiją ir gebėjimą iš savęs pasijuokti, kartais galbūt paironizuoti ir apskritai žiūrėti į gyvenimą kaip į galimybių, o ne problemų rinkinį“, – pasakojo I.Šimonytė.
Paklausta, ar prisimena kokį nors G.Kirkilo pokštą, premjerė pripažino dabar apie linksmus dalykus negalvojanti: „Dabar tiesiog yra tiek netikėta mirtis, kad, nepykit, bet nieko linksmo nesugalvoju.“
G.Nausėda: jis buvo politikas gerąja to žodžio prasme
Vakare tarti paskutinį „sudie“ G.Kirkilui atvyko ir prezidentas Gitanas Nausėda. Jis pabrėžė, kad G.Kirkilas buvo politikas gerąja to žodžio prasme.
„Dažnai mes įdedame skirtingas konotacijas į žodį politikas. G.Kirkilas buvo žmogus, kuris stovėjo prie valstybės vairo ir tuo metu, kai nebuvo lengva, kai valstybės laukė nemažai iššūkių, reikėjo dalyvauti svarbių strateginių sprendimų priėmime.
Bet net ir pasitraukęs iš aktyviosios politikos, jis neliko abejingas mūsų viešajam gyvenimui. Aš nuolat sekdavau skirtingos tematikos jo straipsnius apie mūsų užsienio politiką, ypatingai ši tema jį domino, mūsų saugumo politiką.
Visada, žinote, jam buvo būdingas tam tikras solidumas, nesiblaškymas į kažkokias smulkmenas, kažkokių pigių efektų ieškojimą“, – kalbėjo G.Nausėda.
Pasak šalies vadovo, G.Kirkilas mąstė globaliai, europietiškai ir turėjo labai aiškią vertybių hierarchiją.
„Manau, kad tai tikrai didelės pagarbos vertas mūsų visuomenininkas, valstybininkas gerąja to žodžio prasme“, – patikino jis.
Įsirašys į istoriją
Atsisveikinti su G.Kirkilu atvykęs ilgametis jo bičiulis ir buvęs politinis bendražygis Česlovas Juršėnas prisiminė, kad su G.Kirkilu susipažino dar paskutiniais tarybiniais metais, o vėliau daugybę metų kartu darbavosi Seime.
„Jis tikrai buvo talentingas politikas, gilinosi, kas yra labai svarbu, į visus reikalus, domėjosi ir galėjo šnekėti, rašyti, dalyvauti laidose, susitikimuose su žmonėmis.
Su juo buvo smagu dirbti, nors, kaip buvęs partijos pirmininkas, turiu pasakyti, kad kartais reikėdavo pasiginčyti. Bet toks gyvenimas, tokia politika“, – prisiminimais dalijosi Č.Juršėnas.
Jis įsitikinęs, kad G.Kirkilas tikrai įsirašys į Lietuvos istoriją savo euroatlantinėmis aspiracijomis ir konkrečiu darbu jungiantis į Europos Sąjungą (ES) ir NATO.
Ilgametis politikas taip pat nurodė, kad jau pirmadienį buvo gauta medikų išvada dėl G.Kirkilo mirties priežasties, tačiau Č.Juršėnas teigė su ja kol kas neturėjęs galimybės susipažinti.
Kartu su Č.Juršėnu atvykusi buvusi politikė Irena Šiaulienė pritarė, kad G.Kirkilo indėlis į demokratiją, valstybingumą yra svarus.
„Gediminas buvo labai plataus horizonto, mėgstantis skaityti, nesutrikdavo situacijose. Gebėdavo net įtemptas situacijas sušvelninti, išeiti iš jų, nepanikuodavo. Su Gediminu būdavo lengva dirbti – jis nebuvo sunkaus charakterio žmogus. Galėjai pasitarti“, – prisiminė I.Šiaulienė.
„Praradau vieną iš geriausių draugų“
Dar vienas buvęs G.Kirkilo bendražygis – buvęs jo patarėjas ir teisingumo ministras Juozas Bernatornis, kalbėdamas apie velionį, graudinosi.
„Mes kartu labai daug dirbome, nuo pat nepriklausomybės pradžios dirbome Brazausko komandoje, tai tų prisiminimų yra daugybė. Nežinau tiesiog, ką pasakyti. Aš praradau vieną iš geriausių draugų“, – liūdesio neslėpė J.Bernatonis.
Jis teigė, kad G.Kirkilas niekad nesiskundė sveikata – buvo puikios formos, žaidė tenisą, žvejojo.
„Susitikdavome. Kalbėdavome ir apie politiką, ir apie dabartinę politiką, bet ir apie kitus bendrus dalykus, nes mes buvome ne tik bendražygiai, bet ir draugai. Daug metų“, – susigraudinęs prisiminimais dalijosi J.Bernatonis.
Dar šiandien turėjo žaisti tenisą
Į buvusio bendražygio šermenis atvykusi Rimantė Šalaševičiūtė teigė apie G.Kirkilą negalinti pasakyti nė vieno blogo žodžio – jis buvo labai nuoširdus, santūrus ir tiesiog puikus žmogus.
„Ryškių prisiminimų labai daug, nes tiek įstatymo projektus kartu rengėme, kada reikėdavo patarimo, jis visada patardavo, kaip geriausia. Iš tokių gyvenimiškų dalykų, jis buvo mokytojas, kaip žvejoti, nes buvo aistringas žvejys, jo pamokos buvo labai naudingos. Viskas tik gerai. Nė vieno blogo žodžio“, – kalbėjo ji.
Anot politikės, matant, kaip jį gerbia tiek politiniai bičiuliai, tiek ir oponentai, galima konstatuoti, kad jis buvo teisingas ir supratingas žmogus.
„Šioje kartoje kitaip į daug klausimų žiūri jaunieji politikai. Ne visada jie būna tokie santūrūs, džentelmeniški – kalboje, ne tik veiksmuose. Tai yra tik laiko klausimas. Jaunoji karta ir turėtų imti pavyzdį iš tų, kurie praėję didelę mokyklą, galėjo suteikti vertingus patarimus ir kurių tiesiog reikėjo klausyti“, – svarstė R.Šalaševičiūtė.
Tuo metu buvęs europarlamentaras Justas Vincas Paleckis pripažino, kad G.Kirkilo netektis jam yra didžiulė ir nepaprastai netikėta, nes dar šiandien, antradienį, jie kartu turėjo žaisti tenisą.
„Prisimenu jį kaip labai demokratišką, paprastą, atvirą žmogų, kuris, kaip sako jaunimas, niekada nebuvo pasikėlęs“, – prisiminimais dalijosi J.V.Paleckis.
Buvęs politikas pasakojo, kad kartu su G.Kirkilu pradėjo dirbti dar 1986 metais, kai tik prasidėjo tikrosios demokratijos užuomazgos, ir iš karto pajuto bendrumą.
„Gediminas buvo vienas iš nedaugelio… Daugelis tuometinių CK labai priešinosi permainoms, kiti laukė, kuo visa tai pasibaigs. (...) O mes iš karto supratome, kad tai šansas kažką pakeisti iš esmės“, – nurodė J.V.Paleckis.
G.Kirkilo kūnas rastas šeštadienio rytą. Policija nurodė, kad apie ilgamečio politiko mirtį medikams bei policijai pranešė jo artimieji.
Primename, kad 2006–2008 metais politikas ėjo ministro pirmininko pareigas, septynias kadencijas – nuo 1992 metų iki 2020 metų – dirbo Seimo nariu, 2004–2006 metais buvo Lietuvos krašto apsaugos ministras.
G.Kirkilas gimė 1951 m. Vilniuje.
Gediminas KirkilasmirėŠermenys
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.