Prieš pat mirtį – G. Kirkilo apsilankymas Seime: politikai pasidalijo paskutinio susitikimo detalėmis

2024 m. balandžio 20 d. 16:05
Papildyta
Penktadienį, prieš pat mirtį, buvęs Lietuvos ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas dalyvavo Seime surengtoje konferencijoje „Lietuvos ateities ekosistemos plėtros perspektyva“.
Daugiau nuotraukų (15)
Kartu konferencijoje dalyvavę politikai neslepia negalėję net pagalvoti, kad su G.Kirkilu bendrauja paskutinį kartą.
Atrodė pavargęs
Šeštadienį Lietuvą apskriejo liūdna žinia – netikėtai mirė 72 metų ilgametis politikas G.Kirkilas. Velionio kūnas rastas šeštadienio rytą. Policija pranešė, kad apie G.Kirkilo mirtį medikams bei policijai pranešė jo artimieji.
Šoko dėl G.Kirkilo mirties neslepia ir artimiausi buvusio premjero bičiuliai, ir kartu su G.Kirkilu konferencijoje dar penktadienį dalyvavę politikai.
Penktadienį Seimo Konstitucijos salėje vyko Seimo Ateities komiteto organizuota tarptautinė konferencija, kurios tikslas – aptarti Lietuvos ateities ekosistemos plėtros aspektus ir jos vaidmenį siekiant įgyvendinti Valstybės pažangos strategiją „Lietuvos ateities vizija „Lietuva 2050“.
Konferencijoje taip pat dalyvavęs ir pranešimą skaitęs buvęs Lietuvos ministras pirmininkas Aleksandras Abišala neslėpė nuostabos dėl G.Kirkilo mirties.
Dar penktadienį, konferencijos metu A.Abišala nurodė kalbėjęsis su G.Kirkilu, tiesa, pokalbio turinio detalizuoti nepanoro – esą jis sukosi ne apie politiką ar valstybės reikalus.
„Jis atrodė kiek pavargęs, bet gana normaliai – niekuo nesiskundė, nieko nesakė. Galų gale, jeigu sirgtų, tai nevaikščiotų į konferenciją“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo A.Abišala.
Buvęs politikas nurodė, kad G.Kirkilas savo pranešimo konferencijos metu neskaitė, tačiau klausėsi kitų dalyvių pristatymų.
Vienas iš pirmųjų atkurtos Lietuvos premjerų pripažino, kad jo ir G.Kirkilo politinės pažiūros išsiskirdavo, tačiau bendrą kalbą rasti visada pavykdavo.
„Mūsų pažiūros priešingos – aš liberaliai konservatyvus, jis – socdemas, bent jau teoriškai tai tikrai.
Šiaip mes pasikalbėdavome, bet apie politiką – labai retai, tik kartais. Bet kokiose diskusijų laidose dažniausiai susitardavome“, – prisiminimais dalijosi 68 metų buvęs politikas.
Netikėjo, kad mato paskutinį kartą
Penktadienį konferencijoje pranešimą taip pat skaitė Europos audito rūmų narė Laima Liucija Andrikienė (66). Politikė pastebėjo, kad G.Kirkilas dar penktadienį atrodė gerai, „tauriai išbalęs“.
„Taip, matėmės vakar. Nežinojau, kad nebesusitiksime... Bent jau Vilniuje. Gal kur kitur, danguos…“, – portalui lrytas.lt sakė L.L.Andrikienė.
„Šio ryto žinia – labai netikėta, nes išvakarėse abu susitikome Seime, dalyvavome toje pačioje konferencijoje. Pasilabinome tradiciniu, neįpareigojančiu „Labas, kaip laikaisi?“. Ir sėdejome netoli vienas kito.
Gediminas atrodė kiek senstelėjęs, labai lieknas, tauriai išbalęs… Nė neįtariau, kad nebesusitiksime. Bent jau čia, dabartiniame gyvenime“, – pasidalijo L.L.Andrikienė.
Politikė išreiškė užuojautą G.Kirkilo artimiesiems: „Užuojauta jo mylimiesiems ir jį mylėjusiems. Žinau, kaip sunku jiems visiems susitaikyti su netektimi“.
L.L.Andrikienė prisiminė, kad kartu su G.Kirkilu dirbo net keliose Seimo kadencijose, nors abu buvo politiniai oponentai.
„Per daugiau nei tris dešimtmečius visko tarp mūsų buvo, ginčų taip pat. Nepriklausomybės pradžioje priešprieša buvo milžiniška, to pamiršti neįmanoma. Jis nebuvo Aukščiausiosios Tarybos deputatas, pirmiausia pažinau jį kaip A.Brazausko padėjėją.
Atmintyje iškyla visokie įvykiai įvykėliai. Prisimenu, kaip jau būdama Europos Parlamento nare kartą pakritikavau jo vadovaujamą Vyriausybę dėl kažkurio sprendimo, tai gavau „grąžos“ jo komentarą, kad neva esu nutolusi nuo Lietuvos realijų…
Pyktelėjau, nes kiekvieną savaitgalį Lietuvoje susitikinėdavau su žmonėmis įvairiausiose Lietuvos vietose, tiems susitikimams negailėdama nei laiko, nei jėgų, ir jis tai puikiai žinojo. Tačiau dabar, jo mirties akivaizdoje, tokie dalykai nebeatrodo svarbūs“, – pripažino ji.
Politikė pasakojo G.Kirkilą prisiminsianti kaip mąstantį, daug dirbantį politiką, kuris laiko tuščiai neleisdavo.
„Iš visų kairiųjų, socialdemokratų jis buvo gal artimiausias TS-LKD, apskritai centro dešinei. Prisimenu, kad G.Vagnoriaus Vyriausybėje jis buvo paskirtas ministru be portfelio.
Ir dar – Gediminas buvo atidus Lietuvoje, Europoje ir visame pasaulyje vykstančių procesų stebėtojas ir analitikas. Politikas, linkęs ne tik klausyti, bet ir išgirsti. Ką nors sutarus juo buvo galima pasitikėti. Mano matymu, laisvoje Lietuvoje dirbdamas Seime ir Vyriausybėje Gediminas labai pasikeitė, ir tas virsmas buvo ryškus: jis tapo tikru valstybininku, patyrusiu ir patikimu“, – nurodė L.L.Andrikienė.
Ne vienintelis dalykas, ko verta pasimokyti
Kad dar penktadienį bendravo su G.Kirkilu pasakojo ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen (40).
„Labai nedaug politikų Lietuvoje geba žvelgti taip giliai ir gerbti oponentus, kaip tai gebėjo Gediminas Kirkilas, ir tai ne vienintelis dalykas, ko verta pasimokyti iš šio išmintingo politiko.
Su kuriuo dar vakar bendravau konferencijoje Seime.
Ilsėkites ramybėje, Gediminai. Užuojauta šeimai“, – savo feisbuko paskyroje rašė V.Čmilytė-Nielsen.
G.Kirkilas gimė 1951 m. sostinėje. 1978–1989 m. priklausė SSKP, vėliau Lietuvos komunistų partijai.
1990 m. G.Kirkilas išrinktas Lietuvos demokratinės darbo partijos (LDDP) pirmuoju pavaduotoju ir keletą metų priklausė šiai politinei jėgai.
Nuo 2001 m. tapo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) nariu, 2007–2009 m. pirmininkavo socialdemokratams.
Politikas buvo renkamas į Seimą nuo 1992 m. ir dirbo parlamente keletą kadencijų – iki 2020 m. 2017 m. lapkritį pasitraukė iš socialdemokratų gretų.
G.Kirkilas ėjo krašto apsaugos ministro pareigas 2004–2006 m., vadovavo Vyriausybei 2006–2008 m.
G.Kirkilas 2003 m. buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi, po metų – Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.