Parlamento vadovė siūlo panaikinti metines užsieniečių įdarbinimo kvotas ir atleisti nuo pareigos įsigyti leidimą dirbti užsieniečiams, kurių profesija įtraukta į Profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvos Respublikoje, sąrašą.
Už tai numatančias įstatymo pataisas ketvirtadienį po pateikimo balsavo 42 Seimo nariai, prieš buvo 3, susilaikė 29 tautos atstovai. Po svarstymo komitetuose Seimo plenarinėje salėje jos vėl turėtų atsirasti birželio 4 d.
Pagal dabar galiojančią tvarką, išnaudojus kalendorinių metų kvotą, užsieniečiai, ketinantys dirbti Lietuvoje, privalo įsigyti leidimą dirbti, net jei tų profesijų darbuotojų trūksta.
Pateikdama įstatymo pataisas Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen sakė, kad praktikoje tokia sistema sukūrė nereikalingą biurokratinę naštą ir papildomų išlaidų darbdaviams bei valstybei.
„Siekiant spręsti darbuotojų trūkumo problemas ir iššūkius, susijusius su demografine Lietuvos situacija, būtina peržiūrėti Lietuvos migracijos politiką ir procesus, įskaitant sprendimų dėl paprastesnio užsieniečių įdarbinimo priėmimą bei bent jau atsisakyti kvotų sistemos“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Jie atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuva dėl darbuotojų iš trečiųjų šalių konkuruoja su kitomis šalimis ir šią konkurencinę kovą dėl talentų pralaimi kaimyninėms valstybėms.
„Pvz., ženkli dalis Lietuvoje dirbančių užsieniečių įdarbinama Lenkijoje, o Lietuvoje dirba komandiravimo ar subrangos pagrindais. Tokiais atvejais mūsų valstybės biudžetas praranda pajamas, nes tokie darbuotojai moka mokesčius ne Lietuvoje „, – iš Seimo tribūnos pastebėjo V. Čmilytė– Nielsen.
Pasak jos, Užimtumo tarnyba trūkstamų profesijų sąrašą tvirtina kasmet ir kasmet įsitikina, kad vietinės darbo jėgos nepakanka.
„Pvz., 2021 ir 2022 metais tarptautinių reisų vairuotojams nustatyta kvota baigėsi vasarą, ir tada visi darbdaviai turėjo kreiptis į Užimtumo tarnybą, mokėti papildomas valstybės rinkliavas ir gauti užsieniečiams leidimus dirbti. Nors akivaizdu, kad Lietuvoje į metų pabaigą taip ir neatsirado vietinės darbo jėgos“, – pridūrė Seimo pirmininkė.
V. Čmilytės-Nielsen inicijuotas įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pataisas kartu su ja teikia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai.