L.Kasčiūnas komendantūrų koncepciją Seimui ir visuomenei pristatė antradienį, tačiau tuomet sulaukė kritikos iš Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK), kuriam dar neseniai vadovavo, kad pirmiausia iniciatyva nebuvo aptarta komiteto viduje.
Trečiadienį naujasis ministras jau dalyvavo NSGK posėdyje pirmą kartą ne kaip jo pirmininkas, o kaip Krašto apsaugos ministerijos (KAM) vadovas.
Tačiau posėdyje į atlapus jam kibo ne opozicijos atstovai komitete, o tas pats A.Anušauskas, piktinęsis, kad jo pareigas perėmęs L.Kasčiūnas neatsako į jo užduotus klausimus, nors anksčiau pats sulaukdavo kritikos, jog apskritai nedalyvauja NSGK posėdžiuose.
„Komendantūros karo metu kuriamos ir todėl, kad pagrindiniai resursai taikos metu būtų skiriami kariuomenei ginkluoti, aprūpinti, mokyti, net tiems patiems šauktiniams, kurių skaičių norime didinti, reikalingi papildomi ir nemaži resursai. Komendantūros aktyvuojamos karinės padėties metu.
Vis dėlto resursų klausimas – atviras, nes pagal įstatymų keitimą aš matau, kad tai pareikalaus papildomų resursų. Būtų gerai žinoti, kiek.
Kitas dalykas, karo komplektavimo centrus pavadinti komendantūromis – tai čia tikrai vienos dienos klausimas, tačiau vis tiek karo komplektavimo centrų funkcijos – atrinkti žmones į profesinę karo tarnybą – niekas nepanaikina.
Skiriant papildomus darbus, kiek tai pareikalaus papildomų pastangų, žmonių, resursų, gal vis dėlto yra kažkokie paskaičiavimai?“ – nuotoliu vykusiame NSGK posėdyje L.Kasčiūno pasiteiravo A.Anušauskas.
Savo ruožtu L.Kasčiūnas nepraleido progos bakstelti A.Anušauskui, pabrėždamas, kad jei šis pats būtų išsprendęs komendantūrų klausimą, dabar to teirautis jam nereikėtų.
„Gerbiamas Arvydai, viskas būtų daug paprasčiau, jeigu mes būtume įgyvendinę šitą sprendimą bent prieš dvejus metus, kai NSGK tą siūlė. Dabar tie klausimai būtų atsakyti, struktūros būtų persitvarkiusios...“ – sakė naujasis ministras.
Tačiau šioje vietoje A.Anušauskas jį pertraukė: „Atleiskite, jūs jau ne Seimo narys, o ministras, dėl to atsakykite, prašau, į klausimus.“
„Gerbiamas Arvydai, didžiausia klaida galvoti, kad karo padėties metu šita struktūra galės veikti taip, kaip turėtų veikti. Ukrainiečiai aiškiai sako – trijų mėnesių prireikė tam, kad susiformuotų civilinė karinė administracija karo padėties metu. Čia buvo didžiausias iššūkis ir didžiausia problema.
Mes nesiūlome aktyvuoti komendantūrų taikos metu, mes siūlome struktūriškai pasiruošti jų veikimui. Tai yra visuotinės gynybos principas ir jo įgyvendinimas. Labai gaila, man labai gaila, kad tik dabar verčiame šitą puslapį, nors galėjome tą padaryti daug anksčiau.
Pavyzdys – jeigu komendantūras mes aktyvuojame karo padėties metu, kaip tu sukontroliuosi, kas ateina į komendantūras? Kaip tu juos parengsi? Kokį įgūdį jiems duosi? O taikos metu ruošiantis, visa tai išsisprendžia“, – pastebėjo L.Kasčiūnas.
Kokių kaštų pareikalaus komendantūrų steigimas, ministras negalėjo atsakyti, tačiau patikino, kad „skaičiai yra minimalistiniai“.
„Viena didžiausių problemų iki šiol visą laiką buvo žmogaus, piliečio klausimas, kuo aš galiu prisidėti taikos metu prie gynybos? Šito niekas jiems iki galo neatsakydavo. Atsakydavo tik tiek, kad, kai reikės, mes su jumis susisieksime. Neteisinga. Pafrontės valstybėje taip nedaroma“, – teigė L.Kasčiūnas.
Į ministro kritiką, kad buvęs ministras nematė reikalo imtis tokio svarbaus sprendimo, A.Anušauskas vėl atsakė klausimu. Jis teiravosi, ar papildomos funkcijos neapsunkins karo prievolės centrų darbo.
„Aš jums vakar labai aiškiai atsakiau, gerbiamas Arvydai, kad papildymas komendantinių vienetų, tai, ką darėme iki šiol, registruodami šauktinius, yra tik didesnio karo komplektavimo tarnybos arsenalo sukūrimas , o ne silpninimas. Kaip tik tai yra didesnis žinojimas, kas yra kas. Tai visiškai nepakenks šaukimui, o kaip tik papildys“, – sakė L.Kasčiūnas.
Naujasis NSGK pirmininkas Arvydas Pocius norėjo pereiti prie kitų posėdžio dalyvių klausimų, tačiau vėl įsiterpė A.Anušauskas.
„Gal kariuomenė galėtų atsakyti į klausimą, nes aš taip ir neišgirdau atsakymo?“ – pasiteiravo politikas.
NSGK posėdyje dalyvavęs kariuomenės atstovas Andrius Jagminas sutiko buvusiam ministrui atsakyti į jo klausimus, pridūręs, kad nenori veltis į „šitas muštynes“.
„Labai trumpai, nesiveliant į šitas muštynes... Esmė tame – karo prievolės funkcijos pasipildys papildomomis funkcijomis. Šiuo metu personalo yra tiek, kiek yra. Numatyta, kad bus skirtos kariniam rengimui į karo komendantūras šešios papildomos kuopos iš KASP į kiekvieną apskritį. Tos šešios kuopos pereinamuoju laikotarpiu užsiims kariniu rengimu.
Tai yra ne karo prievolė užsiims kariniu rengimu, jie ir toliau vykdys savo funkcijas, bet tos šešios kuopos, kurios bus priskirtos karo komendantūrai tik karinio rengimo klausimams užtikrinti. Jos nebus imamos iš ginkluotos gynybos“, – paaiškino A.Jagminas.
A.Anušauskas mestelėjo, kad po kariuomenės atstovo pasisakymo jam viskas pasidarė gerokai aiškiau.
„Gerbiami A.Anušauskai ir L.Kasčiūnai, ministre ir buvęs ministre, aš noriu paprašyti, kad Seimo NSGK posėdyje jūs savo asmeninių santykių mums čia nedemonstruotumėte. Galite dviese kažkur susėsti ir išsiaiškinti. Tai nesišpaguokite, nes posėdis yra viešas, ir tikrai prašau, būkite protingi ir supraskite šią situaciją“, – pasisakė A.Pocius.
Ši konservatorių dvikova, rodos, labai patiko opozicijos atstovams. Valstietis Dainius Gaižauskas sakė laukiantis antrojo raundo.
„Nestabdykite, bokso varžybos įdomios visada, tik daugiau dėmesio pritraukia. Aš matau, kad vis dėlto bus antras raundas. Aš skatinčiau tai daryti, nes būtent toje kovoje ir gimsta kažkas vertingo. Būtent per tą kovą mes ir turime komendantūras“, – pasidžiaugė jis.