Seimo Užsienio reikalų komitetui pateikta kandidatūra į ambasadorius Lenkijoje: tikimasi, kad pradės darbus šią vasarą

2024 m. balandžio 12 d. 09:59
Augustė Lyberytė
Atnaujinta
Penktadienį Seimo Užsienio reikalų komitetui (URK) buvo pristatyta ambasadoriaus į Lenkiją kandidatūra. Visgi, kada diplomatas pradės veiklą atstovybėje Varšuvoje, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigė negalįs atsakyti, nes dar nėra pasibaigę visos paskyrimo procedūros.
Daugiau nuotraukų (10)
„Negaliu pasakyti, nes procesai nėra pasibaigę. Jie užtrunka ilgiau“, – po uždaro URK posėdžio žurnalistams sakė G. Landsbergis, omenyje turėdamas visą svarstymų eigą bei užsienio valstybės agremano suteikimą.
Savo ruožtu URK pirmininkas Žygimantas Pavilionis džiaugėsi, jog komitetas patvirtino visas šių metų rotacijos ambasadorių kandidatūras.
„Iš esmės, visi paskyrimai, kurie turėjo būti padaryti – išskyrus Jungtinę Karalystę – jau yra patvirtinti“, – po posėdžio sakė jis.
„Kas išskirtinai įdomu – (...) faktiškai visi yra profesionalai. Ir tos kalbos apie profesionalus ar neprofesionalus (ambasadorius – ELTA) yra baigtos profesionaliais sprendimais – tais paskyrimais tikrai galima didžiuotis“, – sakė jis.
Visgi, klausiamas apie Lenkiją, Ž. Pavilionis nurodė, jog naujasis ambasadorius veikiausiai galės pradėti darbą tik vasarą – beveik praėjus metams po to, kai darbą Varšuvoje baigė ankstesnis atstovybės vadovas.
„Mes ambasadorių Lenkijoje paskirsime, geriausiu atveju, po gerų metų (nuo buvusio ambasadoriaus atšaukimo – ELTA)“, – aiškino URK pirmininkas.
„Reikia agremano sulaukti, reikia Vyriausybės nutarimo, reikia dekreto – galų gale, reikia fiziškai susiruošti, išvažiuoti. Visa tai baigsis vasarą – reiškiasi, metus būsime neturėję ambasadoriaus svarbioje šalyje“, – apgailestavo jis.
Prezidentūra ir Užsienio reikalų ministerija (URM) ilgą laiką nesutarė dėl kandidato į ambasadorius Varšuvoje. URM šioms pareigoms užimti rengė dvi atrankas: pirmą kartą pretendentą šalies vadovui pateikė 2022 m. rugpjūtį, antrąjį – pernai metų antroje pusėje.
Savo ruožtu Daukanto aikštė aiškino, jog vienas teiktų kandidatų nemokėjo lenkų kalbos. Prezidentas Gitanas Nausėda bei jo patarėjai taip pat ne kartą pažymėjo, jog URM politizuoja ambasadoriaus Lenkijoje paskyrimo procesą bei bando proteguoti tam tikrus į šias pareigas siūlomus asmenis.
Po kelis mėnesius trukusių diskusijų URM ir Prezidentūra galiausiai pasiekė kompromisą. Tačiau kovo pabaigoje, URK svarstant kitus kandidatus į diplomatines atstovybes, paaiškėjo, jog pretendentas į ambasadą Varšuvoje atsisakė būti teikiamas svarstymui.
Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Eduardas Borisovas buvo atšauktas praėjusių metų rugsėjo 7 d., pasibaigus jo kadencijai.
Liko klausimas dėl ambasados Londone: atranką planuoja vasaros pabaigoje
G. Landsbergis nurodė, kad iš viso diplomatinio flango paskyrimų liko neišspręstas ambasados Londone klausimas. Kaip pranešta anksčiau, Vyriausybė pritarė į skandalus įsivėlusio ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje Eitvydo Bajarūno atšaukimui.
Užsienio reikalų ministras informavo, jog dėl šios atstovybės bus skelbiamas konkursas – jį ketinama rengti kartu su kitomis atrankomis 2025 m. ambasadorių rotacijai.
„Birželio mėnesį mes pradedame 2025 metų atšaukimo procesus“, – aiškino ministras.
„Patvirtinus atšaukimus, rugpjūčio mėnesį skelbiami konkursai Užsienio reikalų ministerijoje. Mano planas yra ir dėti Londoną į tą bendra 2025 m. rotacijos atranką“, – kalbėjo G. Landsbergis.
Klausiamas, ar yra gerai, jog ambasada Londone taip ilgai neturės nuolatinio vadovo, G. Landsbergis pripažino matantis problemą, tačiau patikino, jog laikinoji atstovė Lina Zigmantaitė tinkamai atlieka savo pareigas.
„Laikinoji atstovė Lina Zigmantaitė dirba puikiai – absoliučiai susitvarkė ir nepaisant didesnio krūvio, ir to viešumo. Mes turime puikią atstovę Londone, ji tikrai gali tęsti darbus“, – patikino užsienio reikalų ministras.
ELTA primena, kad balandžio pradžioje Vyriausybė pritarė siūlymui atšaukti į skandalus įsivėlusį diplomatą Eitvydą Bajarūną iš ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje pareigų. Numatoma, jog prezidentui pasirašius dekretą E. Bajarūnas bus atšauktas iš pareigų šių metų balandžio 15 d.
Kaip skelbta anksčiau, praėjusių metų rudenį viešoje erdvėje pasirodžius informacijai apie galimą E. Bajarūno mobingą, URM ir Prezidentūra nesutarė, ar ambasadorius toliau gali tęsti pareigas. Dėl šios situacijos ministerija atliko patikrinimą, kurio rezultatai parodė, kad ambasadorius pažeidė savo įgaliojimus. Spalį G. Landsbergis laikinai sustabdė E. Bajarūno funkcijas. Savo ruožtu Daukanto aikštė ne kartą ragino URM atlikti nepriklausomą tyrimą dėl E. Bajarūnui metamų kaltinimų.
Klausimas dėl diplomato darbo dėmesio centre atsidūrė ir šių metų sausį, kai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nustatė, jog miuzikle „Operos fantomas“ apsilankę prezidentas Gitanas Nausėda ir E. Bajarūnas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų įstatymą. Komisija nustatė, kad viešnagė teatre, apmokėta iš ambasados lėšų, buvo privataus pobūdžio.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.