Šią žinią trečiadienio rytą pranešė premjerė Ingrida Šimonytė, kuri susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda ir aptarė netikėtai antradienį išgirstą G.Jakšto sprendimą – šis jau antrą kartą pasiprašė būti atleidžiamas iš pareigų.
Skirs laiko kandidatų paieškai
„Laikinai pareigas eis Monika Navickienė. Kandidatų tikrai turiu, bet šiandien jokių pavardžių tikrai neįvardinsiu. Kaip prezidentas sakė, kad jis neskubės tvirtinti, tai aš irgi patvirtinau, kad neskubėsiu teikti.
Kadangi šiek tiek aptarėme lūkesčius, kokie būtų būsimam ministrui, tai pagalvosiu apie tuos lūkesčius ir tada pasiderinsim dėl kandidatūros papildomai“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Paklausta, ar tarp kandidatų į ministrus galėtų būti, pavyzdžiui, kas nors iš koalicijos partnerių, I.Šimonytė svarstė, kad toks sprendimas būtų gana keistas, tačiau svarstytinas.
„Jeigu koalicijos partneriai tokią ambiciją parodytų, žinoma, viską galima svarstyti, bet, man atrodo, Vyriausybė dirba pagal programą, kuri yra patvirtinta prieš beveik ketverius metus, ir toje programoje yra surašyti dalykai, kuriuos Vyriausybė užsibrėžusi įgyvendinti, ir dabar užduotis yra ne ateiti ir įgyvendinti kažkokią naują politiką, idėjas ir ambicijas, o tiesiog maksimaliai įvykdyti tai, kas buvo suplanuota“, – pabrėžė ministrė pirmininkė.
I.Šimonytė aiškino, kad su G.Nausėda trečiadienį įvykusio susitikimo metu konkrečių pavardžių dar neaptarė – kalbėjo apie lūkestį žmogui, kuris turėtų užbaigti darbus iki kadencijos pabaigos.
Konkretesnes pavardes ji prezidentui ketina pateikti kitos savaitės pradžioje.
Apie antrą kartą G.Jakšto parodytą norą atsistatydinti I.Šimonytė teigė sužinojusi antradienį vykusios spaudos konferencijos metu, tačiau atmetė jo pasakytus teiginius, esą premjerės komanda trukdė dirbti ir teikė tokius pavedimus, kurie stipriai kirtosi su ministerijos vadovybės pozicija.
Iš pareigų trauktis nusprendusio ministro teigimu, paskutinis kantrybės taurę perpildęs nurodymas buvo susijęs su vienuoliktokų tarpinių patikrinimų vertinimo skale.
„Ir apie sprendimo būdus, ir apie terminus visada galima diskutuoti ir visada Vyriausybėje taip yra. Tai mane galbūt šiek tiek nustebino ministro reakcija, bet ką dabar – tiesiog, kaip sakiau jau prieš mėnesį, teisę į emocinę reakciją aš pripažįstu. Visi esame žmonės ir reaguojame į dalykus įvairiai“, – sakė premjerė.
Vyriausybės vadovė teigė iki šiol negirdėjusi iš ŠMSM jokių nusiskundimų dėl bendradarbiavimo, o G.Jakštas esą Vyriausybės kanceliarijos ir pats pasiprašė pagalbos sprendžiant dėl tarpinių patikrinimų susidariusią situaciją.
„Ministras paaiškino, kur jam pasirodė, kad yra nepriimtinas premjerės pasiūlymas – pasvarstyti apie vaikus, kurie gerai išlaikė tarpinius atsiskaitymus ir kurie atsiranda blogesnėje konkurencinėje situacijoje, lyginant su tais vaikais, kurie išlaikė blogiau dėl to, kad užduotys buvo nekorektiškos.
Aš tikrai nenoriu komentuoti retorikos – jūs puikiai žinote, kad Vyriausybėje kiekvienas ministras dirba savo darbą, daug atsakomybės yra tiesiai ministro rankose, bet turbūt negalime sakyti, kad premjeras neturi teisės ministro paprašyti atkreipti dėmėsį į vieną ar kitą problemą, kuri susiklostė, pavyzdžiui, dėl kitų to paties ministro sprendimų. (...)
Kai reikėjo ieškoti būdų, kaip išspręsti šias procedūrines situacijas dėl tarpinių atsiskaitymų proceso, ministras pats paprašė pagalbos, kurią galbūt galėtų suteikti Vyriausybės kanceliarija, ir mes maloniai tą pagalbą pasiūlėme.
Kažkaip tuomet aš negirdėjau nusiskundimų, kad yra kažkoks diktatas, nes paprastai tu neprašai žmonių, kurie tave spaudžia ar su tavimi negerai elgiasi, kad tau padėtų“, – svarstė I.Šimonytė.
Sprendimą pranešė spaudos konferencijoje
Apie tai, kad sieks atsistatydinti, G.Jakštas pranešė antradienį ŠMSM surengtos spaudos konferencijos metu, kuri buvo skirta vienuoliktokų tarpinių patikrinimų apibendrinimui.
Nors spaudos konferencijoje G.Jakštas iš pradžių pasakojo apie planus, kaip spręs tarpinių patikrinimų sukeltas bėdas, netrukus ministras pateikė netikėtų žinių – pasak jo, savaitės pradžioje jau atsistatydino viceministras Ramūnas Skaudžius, o ir jis pats I.Šimonytei netrukus neš atsistatydinimo prašymą.
Taip G.Jakštas ir padarė – prašymas ant premjerės stalo atsidūrė vos po kelių valandų.
Nors įtampa visą ŠMSM vadovybę gaubė dėl daugybę nesklandumų sukėlusių tarpinių patikrinimų, G.Jakštas atskleidė, kad traukiasi ir dar dėl vienos priežasties – I.Šimonytės komandos.
„Su premjerės komanda matome, kad neturime pakankamos laisvės spręsti ir įgyvendinti sprendimus, kuriais patys tikime. Jau ne kartą teko ir pačiam prisiimti atsakomybę už sprendimus, kurių pats nepriėmiau. Daugiau to daryti nenoriu“, – aiškino ministras.
„Tiesiog įvardijau, kad tokiomis sąlygomis mums dirbti yra nelabai įmanoma, kadangi premjerės komanda labiau trukdo nei padeda, ir ta darbo kultūra, kuri atkeliauja iš ten, man asmeniškai ir mano komandai yra nepriimtina“, – pridūrė G.Jakštas.
Kaip antradienio vakarą LRT televizijai teigė ministras, pasitraukti iš pareigų jį paskatino prieš pat spaudos konferenciją iš Vyriausybės vadovės komandos be diskusijų gautas pavedimas, susijęs su vienuoliktokų tarpinių patikrinimų vertinimo skale.
Paklaustas, kaip ŠMSM darbą įsivaizduoja toliau, jis akcentavo, kad ministerija ir visa švietimo sistema nėra pastatyta ant vieno ar dviejų žmonių.
„Ministerija, kaip aparatas, tikrai galės sėkmingai veikti. Mes jaučiame atsakomybę už sprendimus, dėl to ir padarėme apibendrinimą, įvertinome, kokios buvo padarytos sisteminės klaidos ir kaip reikėtų jas spręsti.
Kas bus tas žmogus, kuris toliau ves ar sprendimus koreguos, tai jau priklausys nuo premjerės sprendimo“, – patikino G.Jakštas.
Atsistatydinantis ministras naujienų pateikė ir dėl pačių vienuoliktokų tarpinių patikrinimų – nuspręsta, kad šių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, bandomąja, tad rezultatai kitais mokslo metais bus įskaitomi tik tiems mokiniams, kurie to pageidaus.