Pagrindinis klausimas
Penktadienio vakarą Maskvos koncertų salėje „Crocus City Hall“ įvyko šaudynės, per kurias, žuvo daugiau kaip 100 žmonių, apie 200 žmonių galėjo būti sužeisti. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė grupuotė „Islamo valstybė“.
Kalbėdamas su naujienų portalu lrytas.lt karybos apžvalgininkas A.Navys svarstė, kad penktadienį Maskvoje įvyko tai, apie ką amerikiečių žvalgyba įspėjo dar prieš mėnesį – kad „Islamo valstybė“ ruošiasi būtent tokioms atakoms.
O pagrindo nemėgti Rusijos, eksperto teigimu, ISIS turi – gali norėti atkeršyti už Rusijos veiksmus Čečėnijoje, Sirijoje ir Afganistane.
„Viena iš ISIS veikimo geografinių sferų yra tas pats Kaukazas, tai Rusijos režimo ilgą laiką vykdyta politika prieš Pakistaną, Čečėniją labai rišasi su „Islamo valstybės“ tikslais atkeršyti visiems, kas yra iš principo prieš islamą“, – kalbėjo A.Navys.
Anot A.Navio, lieka klausimas, ar Rusijos valdžios institucijos žinojo apie būsimą teroro išpuolį ir vis tiek leido jam įvykti, ar nežinojo, nes anksčiau esą buvo skelbta, kad vieną planuotą ataką rusai užkardė.
Visgi, atmesti galimybės, kad Rusija apie būsimą išpuolį žinojo, bet jo nesustabdė, A.Navio manymu, negalime.
„Negalime atmesti tos galimybės, kad taip buvo. Bet, sakyčiau, kad abu variantai yra galimi – tiek tai, kad jie žinojo, bet ir tai, kad iš tiesų nežinojo ir negalėjo atremti. Bet kuriuo atveju jie tai išnaudos taip, kaip naudinga Kremliui“, – įsitikinęs jis.
Sieks savo tikslų
Režimas, anot eksperto, manipuliuos šiuo įvykiu siekdamas savo tikslų.
„Pažiūrėkime, ką iš to gauna Kremlius. Pirmiausiai Kremlius gauna užuojautą. Antra – visiškai pilnai atrištos rankos Maskvai sakyti, ką tik nori: kad ukrainiečiai padėjo tai organizuoti, ar rusų partizanai.
Ir, jeigu galvojame, kad Kremlius toliau tęs karą, o neatrodo, kad jis mažintų savo apsukas, tai bus labai didelis veiksnys kalbant apie tolesnius galimus režimo ėjimus – ar mobilizaciją, ar dar kažką. Greičiausiai matysime tolesnių veiksmų siejimą būtent su šiais įvykiais“, – prognozavo jis.
Nors dalis ekspertų po penktadienio įvykių mato 2002 metų teroro akto Maskvoje atkartojimo scenarijų, kuris tapo pretekstu užbaigti karą Čečėnijoje, A.Navys to nemato.
„Tai, ką dabar demonstruoja Rusijos režimas, ką demonstruoja V.Putinas, jo artimiausia aplinka, taip vadinamos „karo partijos“, jos demonstruoja norą toliau tęsti savo veiksmus.
Tuo labiau, kad iš tiesų ir aplinkybės yra palankios – parama Ukrainai yra stipriai sumažėjusi, žinome, kas vyksta JAV, todėl tas galimybių langas Rusijai yra labai palankus judėti toliau.
Ir šiuo atveju vienas iš kelių yra mobilizavimas – mobilizuoti tą pačią Rusijos visuomenę“, – spėjo jis.
A.Navys įsitkinęs, kad ši ataka suveiktų mobilizuojant rusus.
„Tai galėtų būti vienas iš momentų, kuris suveiks, kuriuo pateisins, jeigu režimas sugalvotų režimas daryti kokią nors aktyvesnę mobilizaciją“ – kalbėjo ekspertas.