„Informavau prezidentą apie penktadienį gautą atsistatydinimo pareiškimą. Aptarėme tolesnius veiksmus“, – po vos 15 minučių trukusio pokalbio situaciją žurnalistams pakomentavo I.Šimonytė.
Ministrė pirmininkė po trijų dienų pagaliau atskleidė ir priežastis, kodėl nusprendė atsisveikinti su A.Anušausku. Jos teigimu, daugiausia jos susijusios su tempu įgyvendinant svarbiausius darbus.
„Taip, galiu paaiškinti priežastis. Su visa pagarba savo kolegai Arvydui, kaip ir visiems kitiems kolegoms, aš tiesiog atkreipčiau dėmesį į tai, kuo dabartinis laikas yra kitoks, nei buvo iki šiol.
Manau, kad pastaruosius trejus metus pagrindinis Krašto apsaugos ministerijos uždavinys buvo garbingai susidoroti su tuo, su kuo ne visiems pavyksta garbingai susidoroti, t.y. su dvigubai padidėjusiu biudžetu. Tai irgi nėra lengva. Manau, kad ministras ir ministro komanda tai padarė pakankamai skaidriai, už tai esu dėkinga. Ir, sakyčiau, pakankamai kokybiškai. (...)
Bet dabar mes esame truputėlį kitame etape, kai tie finansai iš dangaus nebekris, ir dabar vyksta sudėtinga diskusija apie tai, kaip visas ambicijas, kurias mes turime (o tų ambicijų yra labai daug, tai yra ir Vokietijos brigada, ir Šaukimo reforma, ir nacionalinė divizija, ir rezervo aprūpinimas, ir kontrmobilumo priemonės), turime įgyvendinti maksimaliai efektyviai ir per trumpą laiką.
Tai yra labai nepaprasta ir tai reikalauja gana aktyvaus darbo, permąstant ir skirtingas alternatyvas, priklausomai nuo to, kiek iš tikrųjų to papildomo finansavimo bus galima sutelkti artimiausiais metais. (...)
Kitas dalykas yra Šaukimo reforma, kuri yra Seime, ir kuri šioje sesijoje yra vienas iš pačių svarbiausių darbų, ir ministerijos aktyvumas telkiant paramą šitam sprendimui yra kertinis. Aš to aktyvumo pasigendu“, – vardijo I.Šimonytė.
Premjerė taip pat pripažino pasiūliusi A.Anušauskui susikeisti vietomis su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininku Laurynu Kasčiūnu. Toks pasiūlymas jai pasirodė logiškas.
„Iš esmės tai būtų logiškas dalykas ir tokių dalykų Lietuvos politikoje yra buvę, kai Vyriausybėje dirbę Vyriausybės nariai grįždavo į Seimą ir susikeisdavo vietomis. Komiteto pirmininkas turbūt yra vienas iš natūraliausių kandidatų pakeisti ministrą, kaip ir ministras yra vienas iš natūraliausių kandidatų pakeisti komiteto pirmininką dėl žinojimo, patirties ir buvimo toje srityje.
Taip, apie tokį variantą aš su ministru kalbėjau“, – neslėpė I.Šimonytė.
Paklausta, ar prezidentui jau pasiūlė L.Kasčiūno kandidatūrą į krašto apsaugos ministrus, ministrė pirmininkė konkrečiai neatsakė, ji nurodė su šalies vadovu aptarusi „kandidatūras“. Dėl tolesnio kandidatūrų derinimo I.Šimonytė su G.Nausėda tikisi susitikti dar šią savaitę.
Vyriausybės vadovė teigė nustebusi dėl A.Anušausko veiksmų po jų pokalbio. Šeštadienio rytą į Prezidentūrą nuskubėjęs ministras po susitikimo su šalies vadovu užsiminė apie grubų kišimąsi į viešuosius pirkimus, tačiau plačiau nieko nepakomentavo.
„Aš turiu labai atvirai pasakyti, kad mane šiek tiek ministro pareiškimai nustebino ir suneramino, todėl, kad ką teisingai ministras pasakė, jog aš tikrai visada palaikiau antikorupcinę darbotvarkę ir ją palaikiau visose ministerijose, ne tik Krašto apsaugos. (...)
Aš labai nuoširdžiai turiu pasakyti, kad per visą šią kadenciją nė karto nebuvo taip, jog ministras mane informuotų, kad jam yra daromas koks nors spaudimas ar kažkas kažkokių neskaidrių dalykų siekia jį ar jo komandą kažkaip įtikinėdamas. Man atrodo, kad jeigu tokių dalykų buvo, gal jis ir neprivalėjo man pasakyti, bet tada turėjo kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT). Tai tokios informacijos iš ministro aš neturėjau.
Bet ką STT šeštadienį paviešino, tai, man atrodo, kažkuria prasme tai tarsi paneigia, ką ministras sakė, nes, išskyrus vieną kreipimąsi, kurį STT yra gavusi, jokių kažkokių kitų tyrimų ar kreipimųsi iš ministerijos nebuvo.
Man šiek tiek apmaudu, kad dabar šitas debatas vyksta ir jį taip pat plėtoja mūsų kolegos opozicijoje kaip faktą“, – apgailestavo I.Šimonytė.
Premjerė, paklausta, ką ministras nurodė savo atsistatydinimo pareiškime, nes, kaip rašė portalas lrytas.lt, remdamasis šaltiniais, jame A.Anušauskas išliejo visas savo nuoskaudas, atsakė, kad pareiškime netrūko jos ir ministro pokalbio interpretacijų.
„Ministras savo atsistatydinimo pareiškime šiek tiek referavo į mūsų pokalbį, bet galbūt šiek tiek interpretavo tą pokalbį, bet, manau, kad ta priežastis yra tiesiog jo sprendimas, įvertinus mūsų pokalbį“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Ministrė pirmininkė patikino ketinanti visą šią situaciją aptarti ir su pykčio neslepiančiais koalicijos partneriais. Ji apgailestavo, kad informacija apie sprendimą dėl A.Anušausko pirmiausia atsirado socialiniuose tinkluose.
„Noriu labai atsakingai pasakyti, kad informacija viešojoje erdvėje atsirado taip, kaip atsirado, tikrai ne mano iniciatyva. Tikrai niekada nebūtų taip atsitikę, bent jau aš tikrai nebūčiau dariusi tokio žingsnio, dėl kurio susiformuotų toks informacinis fonas. Mano planas pirmiausia buvo aplankyti prezidentą, jį informuoti, o tada jau informuoti ir visus kitus. Kaip visada, matyt, gyvename laikais, kai, jeigu informaciją žino du, tai žino ir daugiau negu du.
Apgailestauju, kad taip įvyko, apgailestauju, jog per tą laiką įvairiausių versijų priaugo, kai kurių ir tokių, kur ir ministrui buvo metami kaltinimai, kurie neturi jokio pagrindo. Taip neturėjo atsitikti, bet taip atsitiko“, – sakė I.Šimonytė.
Kaip viskas įvyko?
Žinia apie tai, kad A.Anušauskas premjerei pateikė atsistatydinimo prašymą, viešojoje erdvėje pasirodė dar penktadienio vakarą, tai patvirtino ir Vyriausybės atstovai.
Tiesa, nors išsamesnius komentarus I.Šimonytė žadėjo tik pirmadienį, šeštadienio rytą po A.Anušausko ir prezidento G.Nausėdos susitikimo paaiškėjo daugiau detalių, kas iš tiesų nutiko.
Krašto apsaugos ministras pareiškė, kad ėmęsis antikorupcinės politikos susidūrė su „grubaus kišimosi į viešuosius pirkimus atvejais“. Tokias ministro užuominas prezidentas įvertino kaip labai rimtas.
Viešojoje erdvėje kilus diskusijoms, situaciją pakomentavo ir STT. Ši institucija šeštadienį paskelbė, kad ikiteisminių tyrimų, susijusių su Krašto apsaugos ministerija, nėra pradėjusi.
Visgi STT nurodė iš KAM sulaukusi informacijos apie Seimo narį Raimundą Lopatą, kurią vertina.
Šeštadienį A.Anušauskas taip pat sakė, kad jis iš premjerės sulaukė netikėto pasiūlymo užleisti krašto apsaugos ministro pareigas kitam politikui, o pačiam užimti jo, komiteto pirmininko vietą Seime. Kaip teigė politikas, jis tokios „rokiruotės“ atsisakė.
Kad yra pasiruošęs sėsti į krašto apsaugos ministro postą šeštadienį sakė Seimo NSGK pirmininkas L.Kasčiūnas. Pasak jo, tą jis padarys jei tik sulauks pasiūlymo.
Savo ruožtu I.Šimonytė savo feisbuko paskyroje parašė, kad A.Anušausko atsistatydinimas nėra susijęs su kaip nors staiga pakitusia Lietuvos nacionalinio saugumo būkle ar neigiamomis žiniomis apie ministerijos veiklą.
Pasak jos, tai yra susiję su lūkesčiu per šią kadenciją padaryti „dar daugiau ir greičiau“.