Taip jis paaiškino savo pareiškimus po šeštadienį vykusio susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda – tuomet politikas tikino Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) vykdęs antikorupcinę politiką ir susidūręs su „grubaus kišimosi į viešuosius pirkimus atvejais“.
„Mūsų politikoje, deja, vis dar nėra išgyvendintas nedeklaruotas lobizmas. Nors yra veikiantis įstatymas, kai kurie politikai nuoširdžiai deklaruoja savo susitikimus, o kai kurie išvis jų neskelbia. Žinome, kad politikams yra siunčiami klausimai, kuriuos jie turi užduoti viešuosius pirkimus organizuojančioms įstaigoms. Nereikia stebėtis – tokia yra realybė“, – pirmadienį LRT radijui sakė A. Anušauskas.
„Bet būtent tokiai realybei krašto apsaugos sistema atsispyrė“, – pridūrė jis.
A. Anušauskas pakartojo, kad pradėjęs savo kaip ministro darbą KAM jis ėmėsi aiškios antikorupcinės darbotvarkės. Anot jo, buvo atvejų, kai ministerijos darbuotojai pranešdavo apie įtartinus mėginimus daryti įtaką ar kištis į viešuosius pirkimus.
„Krašto apsauga per metus sudaro tūkstančius sandorių. Tai buvo vienetiniai atvejai. Bet kokiu atveju, manau, kad mes elgėmės principingai ir iki jokių sandorių reikalai nenueidavo“, – kalbėjo A. Anušauskas.
„Darbuotojai mus informuodavo ir, žinoma, antrų mėginimų nebūdavo“, – pridūrė jis.
Visgi, ministras pripažino, kad KAM konsultuodavosi su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir teiraudavosi rekomendacijų, kaip reikėtų elgtis susidūrus su minėtomis situacijomis.
„Galėčiau tik patvirtinti – taip, mums tekdavo kalbėtis su STT, teirautis rekomendacijų. Tačiau galiu pasakyti vieną – bet koks pavienių politikų kišimasis į jau vykstančius viešuosius pirkimus visada sukelia įvairių minčių“, – aiškino Vyriausybės narys.
ELTA primena, kad žinia apie netikėtą ministro atsistatydinimą pasirodė penktadienį. A. Anušauskui nei patvirtinant, nei paneigiant socialiniuose tinkluose pasklidusių kalbų apie atsistatydinimą, Vyriausybės spaudos tarnyba penktadienio vakarą išplatino pranešimą, kuriame nurodyta, jog premjerė gavo A. Anušausko prašymą trauktis iš Ministrų kabineto.
Visgi, papildomų klausimų kilo dar ir po to, kai A. Anušauskas pareiškė susidūręs su „grubaus kišimosi į viešuosius pirkimus atvejais“. Tokias ministro užuominas prezidentas įvertino kaip labai rimtas. Į minėtus A. Anušausko pareiškimus suskubo reaguoti ir parlamento opozicija. Seimo mažumai priklausančios partijos šeštadienį pareiškė, kad nebedalyvaus premjerės pirmadienį organizuojamame susitikime, kuriame bus svarstomas lėšų gynybai klausimas. Dėl tų pačių A. Anušausko užuominų partija „Vardan Lietuvos“ kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašant pradėti ikiteisminį tyrimą.
STT savo ruožtu pranešė, kad šiuo metu ikiteisminių tyrimų, susijusių su KAM, nėra pradėjusi. Visgi, tarnyba patvirtino iš ministerijos sulaukusi informacijos apie Seimo narį, parlamento Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narį Raimundą Lopatą.
Pastarasis tvirtino, kad nėra aišku, ar STT analizuojami duomenys susiję su juo pačiu, ar su galima korupcija pačioje KAM.