„Miuncheno saugumo konferencijos metu manęs paklausė, kodėl esu toks niūrus. Na, kažkas turi pasakyti, kaip yra iš tikrųjų. Tad štai: situacija prasta“, – sekmadienį socialiniame tinkle „X“ rašė G. Landsbergis.
„Gera praktika vertinti dalykus sąžiningai – su visu jų niūrumu. Ir jei mes nešokiruosime savęs ir nesiimsime veiksmų, bus dar blogiau – Ukrainoje, likusioje Europoje ir galimai visame pasaulyje“, – įspėjo jis.
G. Landsbergis pažymėjo – dėl nepakankamo amunicijos kiekio, Ukraina priversta trauktis, o Europa gali susidurti su grėsmėmis, testuojančiomis NATO stiprybę. Tokio požiūrio, akcentavo jis, negalima vadinti pesimistiniu – tai, anot ministro, yra realybė.
„Ukrainoje trūksta amunicijos, ji priversta trauktis. Europa susiduria su iššūkiais, galinčiais išbandyti NATO 5-ąjį straipsnį. Kyla globalus nestabilumas, nes autokratus drąsina Rusijos veiksmai ir mūsų atsargus atsakas. Tai ne pesimizmas. Tai faktas“, – rašė politikas. „Nepagrįstas optimizmas yra saviapgaulės forma, ji mus demobilizuoja. Kaip galime tikėtis, kad įtikinsime visuomenę daugiau išleisti gynybai, užimti griežtesnę poziciją Rusijos atžvilgiu ir remti Rytinio flango šalis, jeigu lyderiai nepripažins, kad viso to reikia skubiai?“ – retoriškai klausė jis.
Todėl G. Landsbergis ragino Vakarus „veikti jau dabar, nes rytoj gali būti per vėlu“.
„Mums reikia postūmio, sukrėtimo, šoko – kad mus pažadintų. Karas nesibaigė, jis toli gražu nelaimėtas, priešas yra tikrai gyvas ir ant kortos pastatyta mūsų Europos ateitis. Neabejoju, kad Vakarai turi pajėgumų padėti Ukrainai laimėti šį karą. Tai faktas. Taip pat aišku, kad Rusijos pramonės galia neprilygsta vieningiems Vakarams“, – dėstė G. Landsbergis.
Tačiau, apgailestavo jis, kol kas demokratinio pasaulio lyderiai neskuba keisti savo pozicijų ir stiprinti pasirengimo atremti grėsmes.
„Šiuo metu priešininkui esame lyg atvira knyga – aiškios raudonos neįsitraukimo linijos, nesutarimai dėl tęstinės pagalbos ir optimistinis aklumas prieš didėjančias rizikas. Mes nerodome skubos stiprinti savo pasirengimo“, – nurodė ministras.
„Strategiškai turėtų būti siekiama pakeisti Putino skaičiavimus. Suardyti lauką. Žinau, kad tai nėra paprasta, bet geriau pripažinti klaidas ir brėžti naują kelią pirmyn, o ne tuščiai save sveikinti. Tad, taip – grįžtu iš Miuncheno šiek kiek niūrus“, – apibendrino jis.
Miuncheno saugumo konferencija šiemet surengta jau jubiliejinį, 60-ąjį kartą. Kasmet organizuojamo renginio metu politiniai lyderiai, akademinio pasaulio ir verslo atstovai susirenka aptarti globalius saugumo iššūkius ir būdus juos įveikti.