Kaip pažymi minėjimo dalyviai, lietuviški vainikai buvo pakeisti vainikais su lenkiška atributika. Dėl pastarųjų veiksmų minėjime dalyvavusi Lietuvos institucijų delegacija svarstė kreiptis ir į policiją.
„Minėjimas prasidėjo 13 val., o 16 val. tos pačios tragedijos minėjimą surengė Šalčininkų rajono savivaldybė. Vėliau nuotraukose „Facebook“ matėsi, kad vakare ant paminklo nebeliko mūsų gėlių, vainikų – jie buvo užstatyti Lenkijos gėlėmis ir vainikais, raudonai baltais kaspinais“, – situaciją trumpai nupasakojo LGGRTC direktorius A. Bubnys.
LGGRTC direktorius pripažino svarstęs kreiptis į teisėsaugą dėl vandalizmo ir valstybinių ženklų išniekinimo. Vis dėlto, sekmadienio vakarą sužinojo, jog Šalčininkų rajono savivaldybės atstovai atsiprašė minėjime dalyvavusių ir vainikus atnešusių lietuvių bei grąžino juos prie paminklo.
Tuo metu Šalčininkų rajono vicemero atsiprašymo skambučio sulaukęs Seimo vicepirmininkas P. Saudargas incidento nesureikšmina ir vadina jį nesusipratimu.
„Norėčiau tikėti, kad tai – nesusipratimas ir kad kolegos nenorėjo nieko blogo, juolab, kad vėliau Šalčininkų savivaldybės atstovas atsiprašė. Todėl neturiu pagrindo teigti kaip nors kitaip“, – Eltai teigė P. Saudargas.
Jis pripažįsta turėjęs ketinimų kreiptis į teisėsaugą, vis dėlto, dabar yra linkęs manyti, jog incidentas – bent jau „dalinai išspręstas“.
„Gal čia ir organizavimo spraga – vieni darė anksčiau, savivaldybė – vėliau. Bet būtų gerai, kad vėliavos ir kiti pagarbos ženklai galėtų stovėti greta, jei tai yra mūsų tautų bendros aukos“, – situaciją komentavo Seimo vicepirmininkas.
Su Šalčininkų savivaldybės vicemeru Juzifu Rybaku Eltai susisiekti nepavyko. Susisiekus, publikacija bus papildyta.
LGGRTC duomenimis, Kaniūkų tragedija įvyko 1944 m. sausio 29 d., kai sovietų partizanai užpuolė kaimą ir išžudė ne mažiau kaip 35 gyventojus, tarp kurių buvo ir moterų, ir vaikų. Taip pat sudegino daug sodybų, gyvulių.