Lietuvoje – keli tūkstančiai karių
NATO karinės pratybos „Steadfast Defender 2024“ prasideda JAV, Virdžinijoje, o vėliau pajėgos bus dislokuotos į Europą.
Skaičiuojama, kad pratybose dalyvaus daugiau nei 50 laivų, virš 80 naikintuvų, sraigtasparnių ir bepiločių orlaivių, daugiau nei tūkstantis kovos mašinų, įskaitant 133 tankus.
Pratybos truks iki gegužės, o jose įvairiais lygmenimis bus įsitraukusios visos NATO valstybės, taip pat ir Švedija.
Nurodoma, kad pratybų metu ypatingas dėmesys bus skiriamas NATO greitojo reagavimo pajėgų dislokavimui Lenkijoje, rytiniame aljanso flange. Kitos svarbios pratybų vietos bus Baltijos šalys, taip pat Vokietija bei Aljanso pakraščiuose esančios Norvegija ir Rumunija.
Lietuvos kariuomenės (LK) atstovai naujienų portalui lrytas.lt nurodė, kaip į NATO pratybas įsitrauks ir Lietuvos kariai.
„Pratybose dalyvaus padaliniai iš Pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“, o sąjungininkų perdislokavimo pratybų metų užduotis vykdys Lietuvos kariuomenės Judėjimo kontrolės centro ir Karo policijos kariniai vienetai“, – teigė LK atstovai.
Tuo metu Lietuvoje kelis tūkstančius karių ir šimtus karinės technikos vienetų bus galima pamatyti gegužę.
„Planuojama, kad gegužės mėnesį įvairiose Europos šalyse vyks karinių vienetų manevrai pratybų „Steadfast Defender 2024“ kontekste, o gegužės pradžioje, pagal pratybų scenarijų, planuojamos karinės technikos ir karių perdislokavimo pratybos sausumos keliais, geležinkeliais ir jūra iš Vokietijos į Lietuvą.
Treniruojantis ir tobulinant karinių vienetų perdislokavimo procedūras iš Vokietijos į Lietuvą atvyks apie 3000 karių ir apie 100 tankų bei kitos karinės technikos“, – įvardijo kariuomenės atstovai.
Į Lietuvą iš Vokietijos per Lenkiją sausumos keliais ir jūros keliu į Klaipėdą atvykstanti karinė technika judės į poligonus Rukloje, Kazlų Rūdoje ir Pabradėje.
„Pasibaigus pratyboms – birželio mėnesį kariai ir karinė technika grįš į nuolatines dislokacijos vietas Vokietijoje ir kitose valstybėse“, – nurodė kariuomenės atstovai.
Pratybos skirtos treniruotis veikti pagal plataus masto NATO regioninius planus.
„Pratybų dalis, kuri vyks Lietuvoje, orientuota į karių ir karinės technikos perdislokavimo užduočių treniravimą, priimančiosios šalies paramos procedūrų vykdymą bei pasirengimą vykdyti gynybines operacijas mūsų regione pagal pratybų scenarijų“, – paaiškino kariuomenės atstovai.
Lietuva – pratybų tikslo zona
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narė Dovilė Šakalienė portalui lrytas.lt nurodė, kad šių NATO pratybų pagrindinis tikslas iš tiesų yra treniruotis sparčiai perdislokuoti pajėgas.
„Iš tiesų pratybų tikslas yra didelės apimties pajėgų transatlantinis perdislokavimas siunčiant aiškią žinutę, kad JAV ir visas NATO blokas būtų pasirengęs susidoroti su dviejų frontų iššūkiu, tarkime, Kinijos ir Rusijos tarpusavio veiksmų koordinavimu Taivano sąsiauryje (ar Filipinuose) ir Baltijos šalyse“, – paaiškino NSGK narė.
Seimo narė pabrėžė, kad tai – didžiausios nuo Šaltojo karo laikų pratybos, apimsiančios 32 valstybes, o kartu su kariais bus perdislokuota dideli kiekiai sunkios technikos ir ginkluotės.
Paklausta, kodėl Lietuvoje kariai treniruosis tik paskutinį pratybų mėnesį, D.Šakalienė paaiškino, kad Lietuva pratybų metu bus laikoma ne tranzito, o tikslo šalimi.
„Lietuva šiuo atveju yra ne tranzito, o destinacijos zona, tad natūralu, kad mes esame tas taškas, į kurį ateina vėliau negu į tranzito vietas. Tuo pačiu metu vyks daugiau nei 10 tarptautinių pratybų – kai kurios bus „Defender“ dalis, kitos – susijusios arba tiesiog paraleliai, tad NATO karių skaičius regione ir Lietuvoje nuolat keisis.
Pavyzdžiui, tuo pat metu (pavasarį – vasarą) vykstančiose beprecedenčio masto Vokietijos kariuomenės pratybose Lietuvoje dalyvaus virš 5000 karių. JAV karių skaičius skirtingais etapais taip pat keisis. Nuolat bus demonstruojamas gebėjimas ir valia efektyviai dislokuoti didelį skaičių pajėgų“, – teigė ji.
Politikės žiniomis, NATO kariai iš JAV pirmiausiai pajudės į Vokietiją, o tada toliau judės į Rumuniją, Lenkiją, Lietuvą.
D.Šakalienė patikino, kad jokių sunkumų Lietuvoje patalpinti kelis papildomus tūkstančius karių nekils.
„Pratybų metu kariai nesėdi kareivinėse – jie bus poligonuose ir civilinėse teritorijose. O Lietuvos pajėgos treniruosis kartu su amerikiečiais, vokiečiais ir kitais sąjungininkais tuo pačiu metu ir taip pat išjudės iš kareivinių“, – dėstė ji.
Paskutinės panašaus masto NATO pratybos buvo „Rerforger“ 1988 metais, kuriose dalyvavo 125 tūkst. karių, ir „Trident Juncture 2018“, kuriose dalyvavo 50 tūkst. karių.