„Kadangi kviečiamas labai platus adresatų spektras, sunku įsivaizduoti, ką tokiame plačiame rate galima susitarti – akivaizdu, kad pozicijos bus kardinaliai skirtingos. Tai kyla abejonių dėl susitikimo tikslo – ar tikslas yra pasiekti susitarimą, ar kažkaip imituoti procesą“, – Eltai teigė susitikime dalyvausiantis Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.
Toliau rinkiminiu triuku diskusiją vadinantys socialdemokratai taip pat kritiškai vertina premjerės kvietimą. Nepaisant to, į susitikimą partija jau delegavo parlamentarę Dovilę Šakalienę.
„Tai yra rinkiminiai triukai, kadangi Ingrida Šimonytė pati dalyvauja prezidento rinkimuose ir, apskritai, artėja krūva rinkimų. Tai čia yra tam tikri rinkiminiai žingsniai. Apie tai (gynybos finansavimą – ELTA) reikėjo tikrai anksčiau kalbėti“, – teigė A. Sysas.
„Vargu bau, ar jie dabar ką nors priims, likus pusei metų iki kadencijos pabaigos, jei nesugebėjo per 3,5 metų to padaryti“, – pažymėjo socialdemokratas.
Rinkiminiu susitikimu I. Šimonytės iniciatyvą vadina ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.
„Padiskutuoti visada verta, bet iš tiesų tai yra rinkiminis susitikimas, nes jis vyksta rinkimų kontekste. Bet pažiūrėsime, koks bus turinys“, – sakė S. Skvernelis, kol kas konkrečiais partijos siūlymais nesidalijantis.
Sausio pradžioje premjerė I. Šimonytė kreipėsi į politinių partijų vadovus, verslo subjektus ir profsąjungas su kvietimu kartu ieškoti sprendimų dėl tvaraus Lietuvos gynybos finansavimo. Visgi toks politikės siūlymas sutiktas nevienareikšmiškai – praėjusią savaitę Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė I. Šimonytės iniciatyvą pavadino rinkiminiu triuku. Anot jos, papildomomis lėšomis gynybai susirūpinta per vėlai.
Partijų, verslo ir profsąjungų susitikimas dėl gynybos finansavimo vyks sausio 29 d. Nepaisant kai kurių politikų kritikos šiam formatui, atsisakiusių dalyvauti I. Šimonytės rengiamame susitikime kol kas nėra, skelbia premjerės atstovai.
ELTA primena, kad krašto apsaugos finansavimas šiemet sudarys 2,75 proc. nuo BVP. Neseniai politiniame lauke pasigirdo siūlymai ir dėl naujo gynybos mokesčio įvedimo.
Prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad naujas gynybos mokestis Lietuvoje galėtų atsirasti 2025 m. Krašto apsaugos ministras A. Anušauskas tikino, jog toks mokestis reikalingas.