Sprogusio Viršuliškių daugiabučio gyventojų likimai: sulaukė neregėtos paramos, bet vis dar gyvena baimėje

2024 m. sausio 16 d. 14:18
Nuo siaubingos nelaimės 101-uoju numeriu pažymėtame sostinės Viršuliškių rajono daugiabutyje praėjo lygiai dvi savaitės. Nors patirtas šokas gyventojams pamažu slūgsta, tam, kad grįžtų į normalų gyvenimą, jų laukia dar ne viena užduotis.
Daugiau nuotraukų (31)
Viena iš jų – gauti buičiai reikalingiausių daiktų, kurių žmonės neteko sprogimo ir gaisro metu.
Šeštadienį Lietuvos Raudonasis Kryžius vilniečius pakvietė atvykti į savo humanitarinės pagalbos centrą – čia pradėta rinkti parama nuo gaisro nukentėjusiems Viršuliškių daugiabučio gyventojams.
Savanoriai prašė atnešti turimų geros būklės patalynių, rankšluosčių, vonios kilimėlių, virtuvės įrankių, indų ir smulkios elektroninės technikos.
Nors iš pradžių skelbta, kad būtiniausius daiktus savanoriai priims būtent šeštadienį, paramos akcija užsitęsė, o antradienio rytą į minėtą humanitarinės pagalbos centrą ir toliau užsuko tiek geros valios žmonės, tiek ir nukentėjusieji.
Savanoriai atviri – gyventojų ir suneštų daiktų čia tikrai netrūksta, bet slogi nuotaika niekur nedingo, o dalis tragedijos ištiktų žmonių, nors ir nieko nebeturi, pagalbos prašyti dar nedrįsta.
Parama viršijo lūkesčius
Kartu su būreliu savanorių antradienio rytą pagalbos centre plušo Anaida – moteris į pagalbą besidarbuojantiems kolegoms atskubėjo vakar.
„Ateina žmonių – rytoj turėtų būti dar daugiau, bet iš esmės gyventojai ateina su bendrais poreikiais. Šiuo metu tikrai turime daug darbo, nes žmonės visko atnešė, reikia rūšiuoti. Dėliojame, laukiame ir toliau žmonių“, – portalui lrytas.lt kalbėjo Raudonojo Kryžiaus savanorė.
Pasak jos, išskirtinių poreikių Viršuliškių daugiabučio gyventojai neturi – reikia tik to, ką visi turime ir naudojame savo kasdienybėje.
„Darbų nemažai, bet turime puikias komandas, kartu plušame“, – dalijosi Anaida.
Kaip portalui lrytas.lt pasakojo Raudonojo Kryžiaus savanorių koordinatorė Ilona Gerulienė, organizacija skelbė, kad paramą daiktais vilniečiai gali atnešti šeštadienį nuo 10 iki 15 valandos – šiuo laiko tarpu pamatyti žmonių kiekiai nustebino ir pačius savanorius.
„Žmonės nešė masiškai. Tikrai galime pasidžiaugti Lietuvos gyventojais, kad jie surinko tikrai labai daug reikalingų daiktų – tai ir smulkioji buitinė technika, virduliai, virtuvės įrankiai, patalynės, vonios reikmenys – įvairūs daiktai, reikalingi žmonėms įsikraustant į naujus būstus, kad galėtų tiesiog tinkamai gyventi ir turėti tam tikrus daiktus, kurių jie nebeturi“, – komentavo I.Gerulienė.
Tiesa, nors paramos akcija turėjo tęstis vieną dieną, panašu, kad daiktai bus priimami ir visą šią likusią savaitę.
„Žmonės skambina, teiraujasi, atveža visomis dienomis. Priiminėsime paramą iki penktadienio – dirbame iki 19 valandos vakaro, visada čia būname, ir savanoriai labai jungiasi. Žmonės susitelkė į pagalbą tuos daiktus atrūšiuoti, atrinkti pačius geriausius, suformuoti paketus kiekvienai šeimai atskirai“, – dalijosi Raudonojo Kryžiaus savanorių koordinatorė.
Nors reikalingiausių daiktų sąrašą nurodė pati organizacija, geros valios žmonės, pasak I.Gerulienės, paaukojo gerokai daugiau, nei prašyta.
„Nešė net šviestuvus, turime ir mikserių, arbatinukų – visko“, – džiaugėsi ji.
Kai kurie prašyti pagalbos dar nedrįsta
Nors kartais pastebima, kad per panašias paramos akcijas dalis žmonių nevengia atsikratyti net ir sugedusių ar netinkamos kokybės savo daiktų, I.Gerulienė pažymėjo, kad vilniečiai yra labai sąmoningi, tad Viršuliškių gyventojai tikrai galės džiaugtis kokybiškais daiktais.
„Galime pasidžiaugti, kad žmonės yra labai atjautūs, ir galime tik padėkoti už visus daiktus, kuriuos jie atnešė“, – sakė savanorių koordinatorė.
Nelaimės ištikti gyventojai, I.Gerulienės teigimu, į humanitarinės pagalbos centrą atvyksta gana aktyviai – kai kurie ir po kelis kartus.
„Šeštadienį buvo nemažai žmonių, pirmadienį taip pat sulaukėme pakartotinai žmonių – kai kuriems galėjome iš karto perduoti pagalbos paketą, o kai kurie atvyko pasipildyti, pasakė, kad atvažiuos vėliau, nes ne visi gali parsivežti.
Su tais žmonėmis mes nuolat komunikuojame, nes jiems renkami užsakymai ir stambesniems dalykams – baldams, papildomai tam, kas bus reikalinga. Čia iš esmės mes turime mažuosius daiktus, kurie reikalingi buičiai susikurti, o didesni bus vėliau. Aktyviai registruojasi žmonės, kurie galėtų paaukoti, bandys ir patys pristatyti ar gyventojai galės patys atvažiuoti pasiimti“, – aiškino pašnekovė.
Raudonojo Kryžiaus savanorių koordinatorė pripažino, kad namų netekę viršuliškiečiai vis dar jaučia širdgėlą, kai kurie pagalbos paprašyti dar kuklinasi.
„Tikrai matome, kad kai kurie žmonės labai stipriai išgyvena, kai kurie nieko neprašo, nes galbūt kuklinasi, kai kurie iš tiesų yra šoke, dar nesupranta, kad galbūt taip ir negalės pasiimti daiktų iš savo namų arba tie daiktai, kurie ten yra, jeigu būstas užpiltas ar užšalęs, bus netinkami naudoti.
Tuos, kas atvyksta gyvai, nuvedame, parodome, kad galbūt jums šito reikia, parekomenduojame, kad pasiimtų, nes tikrai reikės – gal ne šiandien, bet rytoj, kai atsikraustys į naujus būstus.
Tai šiek tiek juos paskatiname patys, bet jie tikrai nusiminę, bijo prašyti. Kai pamatė šitą akciją, kiek Lietuvos gyventojai jau suaukojo, kai kurie ir susigraudino. Žmonės negalėjo patikėti, kad gavo ir visai naujų daiktų, greičiausiai kai kurie ir specialiai nupirko“, – pasakojo I.Gerulienė.
Streso buvo net viešbutyje
Kartu su mama Viršuliškių 101-ajame daugiabutyje gyvenusi Marija į humanitarinės pagalbos centrą atvyko pasiimti kelių daiktų buičiai. Moteris pasakojo, kad po nelaimės labai didelės pagalbos sulaukė iš draugų bei pažįstamų.
„Mums nedaug reikia – daugumą daiktų jau gavome iš draugų, pažįstamų. Labai jie padėjo – iš kiekvieno draugo po šaukštą, po rankšluostį, ir beveik visus būtiniausius dalykus jau surinkome, tai mums lengviau, nei kitiems. Mama buvo ir vakar užsukusi, dar kai ko trūko, tai paprašėme.
Mama labai norėjo blenderio. Atrodo, nebūtinas dalykas, bet kadangi ji pagyvenęs žmogus, problemos su dantimis, tai labai norėjo. Aš jau nedrįsau kažko prašyti, galvojau, kad ne kiekvienas ir namuose tą turi, bet atvažiavome ir pasakė, kad kažkas paaukojo, imkite“, – portalui lrytas.lt kalbėjo Marija.
Paklausta, ar baimė ir stresas nors truputį atslūgo, nukentėjusioji papasakojo prieš kelias dienas nutikusią tragikomišką istoriją.
„Sekmadienį vakare viešbutyje, šiek tiek po vienuoliktos vakaro, kažkodėl suveikė priešgaisrinė signalizacija. Aš iš penkto aukšto nusileidau iki registratūros – į tai sureagavo tik Viršuliškių 101 gyventojai. Kitiems visiškai nerūpėjo.
Registratūroje pasakė, kad greičiausiai čia techniniai trukdžiai, tai tas „greičiausiai“ labai džiugina. Gal skambės kaip socialinė reklama, bet reikia daryti priešgaisrinės saugos mokymus. Aš ir sprogimo metu galėjau reaguoti, bet jeigu kas nutiktų, žmonės nemoka reaguoti į tokius dalykus. Tai buvo stresiuko“, – juokėsi Marija.
Ji su mama dar kelias dienas praleis viešbutyje, o tada kelsis į savivaldybės suteiktą socialinį būstą, kuris jau paruoštas gyvenimui.
„Jau vežame daiktus į naują butą. Mums pasisekė, nes net truputį baldų čia yra, tai mes iš tų sėkmingųjų, kur jokių problemų nekilo. Tik buvo kilusi miskomunikacija su savivaldybe, nes penktadienį mums liepė išsikraustyti, o viešbutis sakė, kad galėsime gyventi dar ilgiau.
Aš jau susitariau su draugais, kad padėtų išsivežti daiktus, o vakare vėl paskambino savivaldybė, kad kraustykitės – turite baldus, turite kur gyventi.
Savivaldybė tikrai greitai į viską reagavo, bet vis dėlto tokių nesusišnekėjimų buvo“, – prisipažino Marija.
Socialiniame būste gyvens ne tik ji su mama, bet ir šeimos augintinis – šuo.
„Iki sausio 31 dienos jau laukiame ekspertizės išvadų, koks mūsų namo likimas. Per tą laiką gal leis gyventojams daugiau daiktų pasiimti. Tai kol kas tokie einamieji poreikiai tikrai patenkinti – labiau jau žvalgomės į ateitį, bent jau tie, kurie dirbantys, tvirčiau stovi ant kojų“, – portalui lrytas.lt aiškino Marija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.