Į paskutinį posėdį susirinkę Seimo nariai įvertino sesiją: „Kirba negeras jausmas“

2023 m. gruodžio 23 d. 11:08
Šeštadienio rytą Seimo nariai rinkosi į paskutinį šių metų posėdį, kuriuo užbaigs eilinę rudens sesiją. Visgi, ir paskutiniame posėdyje šventiškos nuotaikos mažai – politikai toliau kaltina vieni kitus dėl subliuškusios įkalinimo bausme nuteisto Vytauto Gapšio apkaltos, o dalis opozicijos renka parašus dėl pirmalaikių Seimo rinkimų.
Daugiau nuotraukų (14)
V.Čmilytė-Nielsen: „Opozicijai reikėjo balsuoti už apkaltą, kad nebūtų gėda“
Į paskutinį metų posėdį atvykusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, apibendrinama rudens sesiją, svarstė, kad ji buvo iš tiesų audringa, bet rezultatyvi.
„Ir pastaroji savaitė, matyt, yra ypatingai išskirtinė, net žvelgiant į visų Seimų istoriją, nes vyko dvi apkaltos per vieną savaitę – dar tokios situacijos nesame turėję“, – pastebėjo Seimo pirmininkė.
Visgi, anot politikės, sesija buvo ir rezultatyvi: anksčiau nei įprastai priimtas biudžetas, priimti reikalingi socialinės srities, gynybos, švietimo klausimai.
„Sesiją vertinčiau kaip rezultatyvią, audringą ir su kai kuriais sprendimais, dėl kurių, žinoma, šiek kirba negeras jausmas, ką ir matome iš visuomenės vertinimo“, – pridūrė ji.
Tuo metu dalies opozicijos iniciatyvą rengti pirmalaikius Seimo rinkimus parlamento pirmininkė įvertino sarkastiškai.
„Jiems (opozicijos atstovams – aut.past.), kaip suprantu, gėda dėl pastarojo Seimo sprendimo dėl apkaltos – tai galiu tik pasakyti, kad reikėjo balsuoti už apkaltą, tada nebūtų gėda“, – kalbėjo V.Čmilytė-Nielsen.
S.Skvernelis: „Daugiau kančios nei normalaus darbo“
Tuo metu opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis nurodė, kad nutarimas dėl pirmalaikių Seimo rinkimų jau paruoštas ir šeštadienį bus įregistruotas.
„Nutarimo projektas yra paruoštas, bet ketvirtadienis buvo labai emocinė diena, tai manau, kad šiandien bus ramesnės galvos, ir tos frakcijos – pirmiausiai kalbu apie opozicines, kurios galvoja, kad tai yra prasminga – pasirašys“, – vylėsi S.Skvernelis.
Nors siūlomi pirmalaikiai Seimo rinkimai būtų rengiami vos keliais mėnesiais anksčiau nei eiliniai, vyksiantys kitų metų spalio mėnesį, S.Skvernelis teigė juose matantis prasmę.
„Prasmė tokia, kad nebereikia kankintis. Matome, kad visi kankinasi – Seimas kankinasi, Vyriausybė kankinasi, premjerė jau kelis kartus norėjo nebesikankinti.
Sutaupytume tris mėnesius, gal kažkiek pinigėlių sutaupytume, nes kartu su Europos Parlamento rinkimais būtų, ir, aišku, įgyvendintume 2016 metais išsakytą valstiečių idėją daryti ankstesnius rinkimus, kad būtų galima lengviau ir greičiau biudžetui pasiruošti“, – argumentavo politikas.
Savo ruožtu vertindamas praėjusią sesiją, S.Skvernelis teigė, kad joje buvo daugiau kančios nei normalaus darbo.
„Daugiau kančios – iš pradžių reikėjo kankintis su tuščia darbotvarke, dabar kankinasi su perkrauta darbotvarke. Turbūt pagrindinis sesijos akcentas – apkaltos. Tai turbūt įsiminė visiems kaip pats svarbiausias, prasmingiausias dalykas – net biudžetas nublanksta“, – ironizavo jis.
I. Šimonytė: su šiuo reputaciniu bagažu teks keliauti į rinkimus
Premjerė Ingrida Šimonytė taip pat nepalaiko dalies Seimo opozicijos iniciatyvos rengti pirmalaikius parlamento rinkimus.
„Man atrodo, kad Seimo nepuošia tas balsavimas, kuris įvyko ketvirtadienį ir reputacinė dėmė turbūt liks Seimui visam laikui, bet, žiūrint į tą iniciatyvą, kuri turbūt taip karštai atsirado, tai ne mažiau tą klausimą karštai debatavome birželio mėnesį, pritarimo nebuvo.
Man atrodo, kad jau dabar su tuo reputaciniu bagažu tiesiog visiems reikės keliauti į rinkimus kitų metų spalio mėnesį“, – teigė ji.
I.Šimonytė priminė, kad patys konservatoriai jau buvo pateikę pirmalaikių rinkimų pasiūlymą Seimui.
„Šitą idėją buvo siūloma realizuoti šių metų birželio mėnesį. Seimas, kaip žinia, nepritarė“, – atkreipė dėmesį premjerė.
R.Budbergytė: „Visi pavargome“
Tuo metu opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) narė Rasa Budbergytė nurodė, kad socialdemokratai pirmalaikių Seimo rinkimų nepalaikys.
„Pasitarę nusprendėme nepalaikyti šios iniciatyvos, nors, žinoma, sutinkame, kad pagrindas tokiems priešlaikiniams Seimo rinkimams yra pakankamai rimtas.
Nes, deja, Seimas pasirodė apgailėtinai dėl apkaltos nepalaikymo kolegai V.Gapšiui. Žinoma, tai yra rimtas dalykas, bet manau, kad laikas pabaigti visus šitus dalykus, nes tokia iniciatyva vis tiek nesulauks palaikymo balsavimo metu, ir žmonės yra tikrai pavargę nuo tų dalykų, kurie pastaruoju metu darosi Seime“, – įsitikinusi socialdemokratė.
Pavargę, anot jos, ir patys Seimo nariai.
„Sesija buvo tikrai sudėtinga, sunki, visi pavargome. Jaučiasi prasidėję rinkiminiai metai – politinių oponentų mūšiai vyksta tarp priešingų stovyklų, bet taip pat ir tarp valdančiųjų, tarp opozicijos. Visi konkuruojame, visi žinome, kad kitais metais rinkėjas turės ateiti prie urnos ir pasitikrinti“, – kalbėjo politikė.
V.Mitalas: „Tai bus vienas iš šios kadencijos bruožų“
Pirmalaikių Seimo rinkimų idėjos nepalaiko ir valdančiosios Laisvės partijos atstovas Vytautas Mitalas.
„Buvo partijų, kurios ne taip seniai norėjo pirmalaikių rinkimų, ir tiek tada, tiek dabar mes tai idėjai nepritariame. Man atrodo, ar tai būtų birželis, ar spalis, iš esmės nieko nekeičia“, – pabrėžė jis.
„Laisvietis“ siūlė koncentruotis į darbus, kuriuos parlamentarai dar turės padaryti, o „ne ieškoti kažkokių būdų, kaip greičiau iš Seimo pabėgti“.
Tiesa, V.Mitalas pripažįsta, kad nepavykusi apkalta V.Gapšiui paliks dėmę šios kadencijos Seimui.
„Tai dalykas, kuris liks kurį laiką ir bus aptarinėjamas kaip šios kadencijos vienas iš bruožų, vienas iš simptomų.
Bet, man atrodo, galime sutvarkyti šį klausimą pakeičiant apkaltos institutą taip, kad jeigu kitas atvejis toks atsitiktų, Seimui nebereikėtų balsuoti ir nebereikėtų tikrintis savo gebėjimų priimti sprendimus“, – pasiūlė politikas.
Ketvirtadienį Seime surengta apkalta laisvės atėmimo bausme nuteistam parlamentarui V. Gapšiui nepavyko. Nors parlamentui buvo teikti 4 nutarimai, kuriuose nurodytu pagrindu Seimo narys galėjo būti pašalintas iš pareigų, visgi nė vienas iš jų nesulaukė reikiamo 85 parlamentarų palaikymo. Iš viso balsavime dalyvavo 122 Seimo nariai.
Seimo pavasario sesija prasidės kovo 10 dieną.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.