„Trys pagrindinės tikslai, kuriuos dabar turime – tai Vokietijos brigados dislokavimas, visuotinis šaukimas ir nacionalinės divizijos kūrimas“, – ketvirtadienį pristatymo Seime metu kalbėjo Ž. Tomkus, užsimindamas, kad šiuo metu gynybai numatytos išlaidos neužtikrina efektyvaus finansavimo visoms šioms sritims.
„Jei šie sprendimai būtų padaromi dar 2023–2024 metais, tas (finansavimo – ELTA) augimas papildomai pareikalautų 300–700 mln. eurų kasmet. Procentiškai tas skaičius išeitų į 3 su viršum procentų (nuo BVP – ELTA)“, – teigė Ž. Tomkus.
Kalbėdamas apie poreikį didinti šiems projektams skiriamas lėšas, jis pažymėjo, kad labai svarbu ieškoti ilgalaikių sprendimų, siekiant užtikrinti tvarų tikslų finansavimą.
„Labai svarbus tvarus finansavimas. Kai turime diskusijas dėl skolinimųsi ar finansavimo ieškojimo vieniems ar kitiems metams, tai nepadeda su ilgalaikiais modernizacijos ir visuotinio šaukimo arba personalo skaičiaus didinimo tikslais todėl, kad tie dalykai nepasidaro per vieną naktį ir tas finansavimas turi būti skiriamas 5–7 metams, kol pasieksime savo keliamus tikslus“, – teigė Ž. Tomkus.
Taip pat, anot viceministro, itin reikšmingu faktoriumi išlieka ir politinis sprendimų tęstinumas.
„Mums svarbus nuoseklumas politiniuose sprendimuose. (...) Jei vienais metais investuojama viena kryptimi, o kitais metais – kita, tai yra mūsų resursų švaistymas ir išsibalansavimas“, – pridūrė Ž. Tomkus.
Krašto apsaugos ministerijos (KAM) biudžetas kitais metais sudarys 2,09 mlrd. eurų – 1,923 mlrd. eurų iš biudžeto lėšų, 135 mln. eurų iš solidarumo įnašo lėšų. Krašto apsaugos finansavimas sudarys 2,75 proc. BVP.
Neseniai politiniame lauke pasigirdo siūlymai ir dėl naujo gynybos mokesčio įvedimo. Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad naujas gynybos mokestis Lietuvoje galėtų atsirasti 2025 m. Pasak jo, šiuo metu svarbu išnaudoti visas galimybes išlaidas krašto apsaugai didinti skolinantis.
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas tikina, kad toks mokestis reikalingas. Tačiau, pažymi ministras, svarbu užtikrinti jo pridėtinę vertę.