Už grotų, bet vis dar Seimo narys: V. Gapšys išsaugojo mandatą

2023 m. gruodžio 21 d. 08:44
Papildyta
Jau beveik mėnesį kalėjime dienas leidžiantis parlamentaras Vytautas Gapšys bent trumpam ištrūko į laisvę. Ankstų ketvirtadienio rytą lydimas Lietuvos kalėjimų tarnybos pareigūnų politikas buvo atgabentas iš Kauno kalėjimo į Seimą. Čia jo laukė apkaltos procedūra.
Daugiau nuotraukų (149)
Ji politinės korupcijos byloje nuteistam ir įkalintam politikui buvo sėkminga. Po slapto balsavimo paaiškėjo, kad V.Gapšys išsaugojo Seimo nario mandatą, tad į kalėjimą grįš geresnės nuotaikos. 
Vykdant „MG Baltic“ byloje laisvės atėmimo bausme nuteisto parlamentaro V.Gapšio apkaltą, Seimas nutarė balsuoti keturiais biuleteniais. Tam, kad Seimo narys netektų mandato, užtenka, kad bent už vieną iš nutarimų balsuotų 85 Seimo nariai.
Visgi nė vienas nutarimas nesurinko 85 parlamentarų balsų – pora nutarimų palaikė 75 Seimo nariai, kitus du – 74. Iš viso balsavime dalyvavo 122 Seimo nariai.
Iš Kauno kalėjimo V.Gapšys išvyko maždaug pusę 9 ryto. Lietuvos kalėjimų tarnybos autobusiuku jo laukė kelionė į vis dar oficialią darbovietę – parlamento rūmus, nors atlyginimo kaip Seimo narys V.Gapšys ir nebegauna. Maždaug po valandos parlamentaras įžengė į Seimą.
Seimas sudarė galimybes V.Gapšiui pačiam fiziškai dalyvauti savo apkaltos procedūroje, atsakyti į parlamentarų klausimus. To pageidavo ir pats politikas.
Buvęs „darbietis“ V.Gapšys į Seimą atvyko be antrankių, jį lydėjo pareigūnai. Kaip anksčiau nurodė Seimo vicepirmininkas, konservatorius Jurgis Razma, parlamento posėdžių salėje jam nebus kuriamos išskirtinės ar padidinto saugumo sąlygos.
Apkaltos procedūros būtų neprireikę, jei V.Gapšys pats būtų atsisakęs Seimo nario mandato, tačiau to padaryti jis nesutiko, nes iki šiol nesutinka ir su jam paskelbtu nuosprendžiu. 
Pasisakyti stojo V.Gapšys
Prieš Seimo narius prie tribūnos stojęs V.Gapšys turėjo 20 minučių pasisakyti, prieš parlamentarams pradedant jam uždavinėti klausimus.
Iki jo apkaltos klausimo politikas sėdėjo Seimo posėdžių salėje, jam įprastoje vietoje šalia kolegų, su kuriais, rodos, turėjo nemažai ką aptarti. Darbo partijos frakcijos bendražygiai apipylė jį dėmesiu, pats V.Gapšys atrodė puikios nuotaikos.
„Atleiskit, gal nebus ta kalba labai sklandi, turiu tik gaires pasirašęs, bet pasistengsiu į tą laiką tilpti. (...) Kalbėsiu apie keletą dalykų – apie grotas ir laisvę, apie teismus ir interpretacijas bei apie ateitį ir viltį“, – tokiais žodžiais pasisakymą pradėjo V.Gapšys.
Jis tęsė atkreipdamas dėmesį, kad yra tas pats žmogus, kuris čia stovėjo ir dar kaip laisvas asmuo, iki lemtingo teismo sprendimo.
„Pirmiausia, noriu pradėti, kad aš esu tas pats V.Gapšys, kuris buvo ir iki lapkričio 22-osios, to teismo posėdžio, kuriame buvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis. Stoviu šioje tribūnoje taip pat, kaip stovėdavau ir iki tol. Gal tema skirtinga, bet mintys šviesios“, – kalbėjo politikas.
„Šiandien stoviu specialiai prieš jus, nesislėpdamas už kamerų, nesislėpdamas už kompiuterių ar pareiškimų, ištiesta galva prieš jus, nes tikiu, kad esu teisus. Ir teisus ne tik širdyje, bet tą teisumą pabandysiu pagrįsti ir faktais iš bylos, ir kitų teismų bylų, kurios formuoja tam tikrą praktiką“, – sakė V.Gapšys.
Tiesa, įkalinto parlamentaro pasisakymas Seimo narių labai nesudomino. Posėdžių salė buvo pustuštė, ypač valdančiųjų pusėje, politiko daugiau klausėsi opozicijos atstovai.
„Sakiau, kalbėsiu ir apie grotas. Taip, fizinė mano laisvė yra apribota, atliekant bausmę, taip, todėl aš negaliu atlikti visų dalykų, kuriuos aš norėčiau padaryti gyvenime, bet tai nereiškia, kad tai sustabdo mano vidinę laisvę, mano vidinius įsitikinimus, mano vidines pažiūras. 
Viduje aš išlieku laisvas, nepaisant to, kad tos grotos apriboja tam tikrą mano laisvę. Bet stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo. Aš jaučiuosi stiprus, stovėdamas prieš jus, nes, kaip ir sakiau, jaučiuosi teisus“, – akcentavo jis.
Toliau V.Gapšys rėžė keliolikos minučių kalbos dalį, kurią, kaip pats sakė, pavadino „teismai ir interpretacijos“. Jis kėlė abejones dėl išsiskyrusių teismų sprendimų, teisėjus, kurie skyrė jam įkalinimo nuosprendį, vadino kurčiais.
Apeliacinio teismo nuosprendį jis įvardijo kaip „teisinį Frankenšteiną“.
Galiausiai V.Gapšys pakartojo, kad jaučiasi teisus, nes kitu atveju, anot jo, pats būtų atsisakęs Seimo nario mandato.
„Šiandien tikrai esu tvirtai nusiteikęs apsiginti Kasaciniame teisme, ir tikiuosi Seimo teisingų sprendimų, nes kai kurių dalykų atsukti atgal po šiandienos jau nebebus įmanoma. Ačiū“, – pasisakymą užbaigė politikas.
„Nenoriu nė vieno iš jūsų tempti į teisiamųjų suolą“
Po V.Gapšio pasisakymo Seimo nariams buvo sudaryta galimybė užduoti klausimus. 
Valstietis Dainius Kepenis teigė galintis suprasti V.Gapšio nuoskaudą, kad šis jaučiasi tarsi atpirkimo ožys, todėl pasiteiravo, ar V.Gapšys žino nors vieną partiją, kuri nėra dalyvavusi tokiame procese.
„Žmonės palaiko jūsų trijulės uždarymą, nes ilgai buvo laukta tokių aukų, kaip jūsų. Bet jūsų atvejis išskirtinis iš tos trejybės. Ką turime padaryti, kad grąžintume pasitikėjimą teismų sistema Lietuvoje?“ – nuteistojo paklausė D.Kepenis.
V.Gapšys aiškino nekaltinantis visuomenės dėl tokio lūkesčio – anot jo, Lietuvos žmonėms buvo sudarytas lūkestis, „pučiant tą burbulą“, kad byla turi baigtis būtent taip.
„Darbietis“ taip pat teigė nenorintis badyti pirštais į kitas partijas, „kas kokias nuolaidas gavo“.
„Į teisiamųjų suolą nenoriu nei vieno iš jūsų tempti, nei vienos partijos“, – teigė jis, pridūręs, kad pačioje byloje jau buvo paminėtos partijos, kurios buvo sekamos teisėsaugos.
„Tikrai nejauku“
Savo ruožtu konservatorius Vilius Semeška teigė buvęs itin nemaloniai nustebintas V.Gapšio, kuris pats yra teisininkas, pasisakymo apie Apeliacinio teismo teisėjus, kai šis netiesiogiai juos išvadino kurčiais.
„Mano manymu, buvo menkinamas tas sprendimas, ir patys teisėjai vadinami iš dalies neįgaliais, turinčiais kurtumo, klausos problemas. Nemanyčiau, kad Seimo narys iš Seimo tribūnos turėtų ginčyti, laikyti abejotinu teismo sprendimą, susidedantį iš trijų teisėjų“, – suabejojo V.Semeška.
Tuo pačiu konservatorius pastebėjo, kad V.Gapšys galėtų išlaisvinti kitus Seimo narius nuo balsavimo šioje apkaltoje, jei V.Gapšys pats atsisakytų mandato, ir tokiu atveju būtų išsaugota ir Seimo reputacija, jo įvaizdis.
„Visi jaustumėmės geriau, nes tikrai nejauku“, – kolegą pasitraukti iš Seimo paragino V.Semeška.
Savo ruožtu V.Gapšys tikino nei vieno teisėjo nevadinęs neįgaliu, o esą tiesiog citavo Viktoro Hugo knygą „Paryžiaus katedrą“, be to, anot jo, kalbėjo apie visos sistemos negebėjimą išgirsti žmonių.
„Ar aš turėčiau kažką išlaisvinti? Jeigu jausčiausi kaltas ir negalėčiau pažiūrėti jums į akis, jau seniai būčiau parašęs prašymą atsistatydinti ir prieš jus tribūnoje tikrai nestovėčiau“, – savo noru pasitraukti iš Seimo atsisakė V.Gapšys.
„Apmaudu, skaudu ir gėda“
Ištuštėjusią Seimo salę pastebėjo ir Mišrios Seimo narių grupės narė Agnė Širinskienė.
„Pradėsiu I.Šimonytės rytiniais žodžiais. Ji sakė, kad dėl prezidento veiksmų jai yra „ir apmaudu, ir skaudu, ir gėda“. Greičiausiai tą patį galėčiau pasakyti apie apkaltas bendrai Seime.
Nes kai turėjome apkaltą P.Gražuliui pirmadienio rytą, turėjome pilnas kolegų konservatorių tribūnas, skambėjo audringos kalbos apie tai, kaip yra blogai paspaustas P.Gražulio mygtukas.
Dabar posėdžių salėje matau 8–11 konservatorių ir nė vienos audringos kalbos apie tai, kaip yra blogai politinė korupcija Lietuvoje ir kokia yra apmaudi situacija susiklosčiusi“, – pastebėjo A.Širinskienė.
Po pusvalandį trukusių parlamentarų klausimų V.Gapšys dar kartą paragino Seimo narius nebijoti nepalaikyti jo apkaltos.
„Nebijokite – tai nėra kažkoks išimtinis procesas, kad jūs negalite priimti sprendimo. Seimo nario mandatas yra laisvas“, – kolegų prašė „darbietis“.
Balsavo keturis kartus
Prieš posėdį J.Razma nurodė, kad dėl Seimo teisės departamento išaiškinimo Seimo nariai dėl V.Gapšio apkaltos turės balsuoti net keturis kartus – dėl kiekvieno Apeliacinio teismo nuosprendžio kaltinimo bus atskiras Seimo nutarimo projektas, todėl – ir atskiras biuletenis, už kurį parlamentarai balsuos.
„Toks variantas yra palankiausias apkaltą patiriančiam Seimo nariui, nes jeigu Seimo nariai vertintų visumą – visus keturis nusikaltimus, tai turbūt griežtesnis gali būti požiūris nei vertinant kiekvieną, kuris yra mažesnio masto. Gali būti, kad nė už vieną nematys, kad reikėtų atimti mandatą“, – svarstė J.Razma.
Vis dėlto, visi keturi balsavimai įvyks vienu metu, ir užteks tik vieno balsavimo, kurio metu būtų 85 Seimo narių balsai „už“, kad mandatas būtų panaikintas.
V.Gapšys, nors iki šiol yra Seimo narys, negauna parlamentaro atlyginimo, parlamentinei veiklai skirtų lėšų, negali dalyvauti nei Seimo plenariniuose, nei komitetų posėdžiuose.
Su Darbo partija į Seimą pakliuvęs V.Gapšys kalėjime Kaune atsidūrė po to, kai lapkričio 22-ąją Lietuvos apeliacinis teismas jį pripažino kaltu vadinamojoje „MG Balitc“ politinės korupcijos byloje. Parlamentarui buvo skirta 4 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.
Bausmę atlikti V.Gapšys savo noru atvyko lapkričio 24-ąją.
Kalėjime jį jau spėjęs aplankyti Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis teigė, kad V.Gapšys laikosi „taip gerai, kaip įmanoma laikytis esant tokioms aplinkybėmis“.
Jis esą gyvena kartu su toje pačioje byloje nuteistu buvusiu Seimo nariu Eligijumi Masiuliu.
Vytautas GapšysapkaltaSeimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.