Po pareigūno šūvio į moterį prakalbo policijos profsąjungos vadovė: paaiškino, kodėl nesuveikė net elektrošokas

2023 m. gruodžio 13 d. 11:25
Vilniaus rajone antradienį nutiko neeilinė nelaimė – policijos pareigūnui tarnybiniu ginklu teko nušauti nesuvaldomą ir agresyvią moterį, kuri peiliu ir kastuvu puolė tiek jo kolegas, tiek ir atvykusius medikus. Lietuvos policijos profesinės sąjungos vadovė Roma Katinienė pažymi, kad policijos pareigūnai jau kurį laiką darbe nesijaučia saugūs, o situacijos nepagerina ir jiems nepalanki šalies teisinė bazė.
Daugiau nuotraukų (15)
Kaip jau rašė portalas lrytas.lt, incidentas antradienį įvyko greta Vilniaus esančiame mažame Baraškų kaime Juodšilių seniūnijoje. Pirminiais duomenis, policijos pagalbos paprašė greitosios pagalbos medikai, kurie atvykę į iškvietimą buvo užpulti.
Neadekvačiai besielgusi moteris juos puolė su kastuvu, sudaužė greitosios pagalbos automobilį ir vėliau užsibarikadavo name. Atvykus pareigūnams, moteris išbėgo iš namo ir medikus puolė jau su peiliu. Pamačiusi atvykusius pareigūnus, ji puolė ir juos.
Pareigūnai moterį sutramdyti bandė visomis įmanomomis priemonėmis – naudojo ašarines dujas, kelis kartus panaudojo ir elektros šoką, tačiau niekas nepadėjo – moteris siautėjo toliau, o galiausiai peiliu sužeidė ir vieną iš policijos pareigūnų.
Tuomet kolegas gynęs kitas pareigūnas panaudojo tarnybinį ginklą, iš kurio kelis kartus iššovė. Kaip naujienų agentūrai ELTA sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis, į moterį šauta 5 kartus, iš pradžių – į kojas, rankas. Vienas šūvis buvo lemtingas.
Įsitikinusi, kad ginklas panaudotas teisėtai
Kaip portalui lrytas.lt teigė policijos profsąjungos pirmininkė R.Katinienė, šaunamojo ginklo panaudojimas pareigūnų darbe nėra retas reiškinys, tačiau tokie atvejai, kurie baigiasi sužalojimais ar rimtomis tragedijomis, tikrai nėra pareigūnų kasdienybė, tad šis incidentas – gana išskirtinis.
„Šiuo metu policijos pareigūnai yra pakankamai gerai parengti, turi specialias priemones, todėl stengiamasi tokių incidentų išvengti, kad sulaikomų asmenų sveikatai ar gyvybei padariniai būtų kuo mažesni. Tai tikrai yra išskirtinis incidentas“, – kalbėjo R.Katinienė.
Jos turimomis žiniomis, nušauta moteris vietiniams gyventojams buvo gana gerai žinoma, tačiau jau kurį laiką esą kėlė jiems grėsmę.
„Apie jos sveikatos būklę galėtų komentuoti medikai pagal teisės aktuose nustatytą tvarką, bet, kiek man žinoma iš savo šaltinių, tai bendruomenei, pareigūnams ir medikams dėl savo sutrikimų, agresyvumo, tos teritorijos gyventojams ji buvo žinoma.
Dažnai tie žmonės, kurie turi psichikos negalią, yra pakankamai agresyvūs, o sistema neveikia tinkamai, kad jiems būtų suteikta pagalba. Pakankamai gerai, kad nenukentėjo patys medicinos darbuotojai, kiti policijos pareigūnai“, – svarstė policijos profesinės sąjungos vadovė.
Pasak R.Katinienės, šiuo metu daliai pareigūnų pagal veikiančius ir nustatytus algoritmus yra teikiama ir psichologinė pagalba. Taip pat pradėtas ikiteisminis tyrimas, tarnybinis patikrinimas.
„Bet kokiu atveju panaudojus tas priemones žuvo žmogus, ir taip pat yra numatytas ikiteisminis tyrimas. Nenorėčiau vertinti iš anksto, bet, kiek teko matyti viešojoje erdvėje, tikrai panašu, kad šaunamasis ginklas buvo panaudotas teisėtai, tad net nelabai norėtųsi diskutuoti, nes mes kalbame apie savo pareigas visiškai atliekančių žmonių sveikatą ir gyvybę.
Sužalotas ir medikas, ir policijos pareigūnas, tai vertinant visą incidento rimtumą, kitos išeities ir nebuvo, nes buvo panaudotos ir kitos priemonės, ir elektrošokas. Mūsų profesinė sąjunga tikrai stebės situaciją ir pajungsime savo galimybes, kad būtų suteikta teisinė pagalba.
Bet manau, ir pati policijos vadovybė turėtų būti suinteresuota teisinės pagalbos suteikimu policijos pareigūnams, kad jie būtų apsaugoti ir nuo neigiamo išorės poveikio, nuo visokių komentarų, kada pareigūnai yra smerkiami, siūloma su jais susidoroti, ir panašiai. Aš tikiu, kad policijos vadovybė padarys viską, kad būtų suteikta visa pagalba pareigūnams“, – aiškino profsąjungos pirmininkė.
Kodėl nesuveikė net „tazeris“?
Kaip jau skelbta, pareigūnai agresyvią moterį sutramdyti bandė ne tik ašarinėmis dujomis, bet ir elektrošoku „Taser“. Pažymima ir tai, kad iš pradžių moters nesustabdė net ir keli paleisti šūviai į kojas ir rankas – pareigūnus ir medikus ji puolė toliau.
„Kartais jeigu tai yra sunkią psichikos negalią turintys žmonės, labai girti ar agresyvūs asmenys, yra tekę labai daug girdėti atvejų iš pokalbių su kolegomis, kad „tazeris“ tiesiog nesuveikia. Būna, kad pataiko į tokias vietas, kur elektra tiesiog nepraeina, taip pat būna, kad daug adrenalino turinčio agresyvaus žmogaus nepaveikia.
Kaip suprantu, šioje situacijoje būtent taip ir buvo. Matyt, ypač tokie ligoniai turi pakankamai daug jėgos, geba ją sukoncentruoti, ir, kiek teko girdėti, su ta moterimi būtų sudėtinga susitvarkyti net keliems vyrams. Tai elektrošokas buvo ne ta priemonė, kuri būtų galėjusi amortizuoti visą tą agresiją“, – svarstė R.Katinienė.
Policijos profsąjungos pirmininkės teigimu, policijos pareigūnai šiandien nesijaučia saugūs darbe, o koją kiša ir pareigūnams nepalanki šalies teisinė bazė.
„Ar pareigūnai jaučiasi saugūs? Ko gero, kad ne, nes mes turime nelabai palankią teisinę bazę, trūksta ir policijos vadovybės principinio požiūrio, kad pareigūnai tokiose situacijose gautų visokeriopą pagalbą“, – aiškino R.Katinienė, pridurdama, kad pareigūnai kasmet turėtų gauti galimybę išvykti į reabilitaciją, atstatyti jėgas.
„Tokia pagalba, kuri yra numatyta įstatyme, nėra užtikrinama. Kitas dalykas yra nepalanki teisinė bazė, kai atliekami visokie patikrinimai, pareigūnai yra tikrinami, jie patiria stresą, tai tarnybos turėtų konsultuoti ir užtikrinti, kad pareigūnai labai gerai žinotų, kaip kas yra naudojama. Tai šiek tiek trūksta viso šito mechanizmo.
Trūksta ir solidaraus požiūrio – pavyzdžiui, pareigūnai, atlikę teisėtus veiksmus, patampa nusikaltėliais, yra tampomi po teismus, ir labai geras to pavyzdys yra riaušės prie Seimo. Tie patys policijos pareigūnai turi išklausyti visokias kaltinamųjų replikas, įžeidinėjus, užgauliojimus, turi patys praeiti visas procedūras, eiti į teismus, ir jau praėjo keleri metai.
Jie nukentėjo, patyrė smurtą, kas irgi turi psicholginių pasekmių, ir po kelerių metų jie vėl turi patirti stresą, eiti per teismus ir vėl bandyti įrodyti visas aplinkybes. Tai sistemoje tikrai yra labai daug spragų, ir visoje Europoje formuojasi negera tendencija, kai pasipriešinimų policijos pareigūnams, išpuolių, žuvusių pareigūnų daugėja“, – dėstė R.Katinienė.
Trečiadienio vidurdienį situaciją dar kartą feisbuke pakomentavo ir policijos atstovai.
„Policijos vadovybė visokeriopai palaiko pareigūnus, kurie vakar, gindami save ir medikus, panaudojo šaunamąjį ginklą ir nukovė agresyviai juos puolusią moterį.
Pareigūnams teikiama psichologinė pagalba, jiems bus suteikta visa reikiama teisinė pagalba, su jais artimiausiu metu planuoja susitikti ir policijos generalinis komisaras.
Dėl šio įvykio atliekamas ikiteisminis tyrimas, kurio metu paaiškės visa informacija. Kai tik bus kažkokių naujienų, suderinus su tyrimą organizuojančiu prokuroru, aktuali informacija visuomenei bus pateikta“, – rašoma pranešime.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.