Atvejis dėl gyvybės langelyje Kaune palikto vaiko – išskirtinis, nieko panašaus neatsimena nei policija, nei medikai Mamos raštelyje – svarbūs faktai

2023 m. gruodžio 11 d. 06:45
Papildyta
Atvejis Kauno Prano Mažylio gimdymo namuose, kurių gyvybės langelyje sekmadienio vakarą buvo rastas motinos paliktas vaikas – išskirtinis. Policijos ir gydymo įstaigos, kuriai priklauso gimdymo namai, atstovai naujienų portalui lrytas.lt tvirtino neatsimenantys, kad anksčiau paliktiems vaikams būtų 2 metai arba panašus amžius.
Daugiau nuotraukų (8)
Dažniausiai gyvybės langeliuose yra paliekami kūdikiai.
„Tokio atvejo neprisimenu. Bent jau Prano Mažylio ir Krikščioniškuose gimdymo namuose to nėra buvę“, – sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas Saulius Tvirbutas.
Kauno centre, V. Putvinskio gatvėje įsikūrę Prano Mažylio gimdymo namai yra šios ligoninės filialas.
Panašaus atvejo neprisiminė ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos skyriaus vedėja Odeta Vaitkevičienė.
Vaikas buvo rastas sekmadienį, apie pusę aštuntos vakaro – išgirdę skambutį lopšyje, gimdymo namų darbuotojai rado maždaug 2 mergaitę.
Mergaitė buvo tvarkingai aprengta, užklota pledu. Ji vaikščiojo, kalbėjo.
Pasak O. Vaitkevičienės, šalia vaikelio buvo paliktas raštelis. Pareigūnai jo turinio neatskleidė.
Lrytas.lt žiniomis, mama aprašė šeimos situaciją ir nurodė priežastis, kodėl nusprendė neauginti dukters.
Moteris tame pačiame raštelyje paprašė, kad jos vaiku pasirūpintų atsakingos valstybės institucijos.
Mergaitė buvo iškart perduota medikams, kurie patikrino jos sveikatos būklę. Portalo lrytas.lt duomenimis, būklė šiuo metu pavojaus nekelia. Pirminiais duomenimis, smurto žymių neaptikta.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Viešųjų ryšių ir komunikacijos vyriausioji specialistė Ramunė Liubinaitė portalui lrytas.lt pirmadienio rytą pranešė, jog vaikas šiuo metu jau yra perduotas laikiniesiems globėjams.
Tolesnis jo likimas priklausys nuo tėvų apsisprendimo – per 3 mėnesius jie gali persigalvoti ir patys auginti vaiką, apie šį savo sprendimą informuodami vaikų teisėmis besirūpinančią tarnybą.
Jei tėvai nepersigalvos, atsakingos institucijos pasirūpins, kad mergaitei būtų skirta nuolatinė globa, jis gali būti ir įvaikintas. 
Policija šiuo metu atlieka aplinkybių patikslinimą. Kūdikius gyvybės langeliuose paliekantys tėvai nėra traukiami baudžiamojon atsakomybėn, nebent paaiškėtų smurto, pasekmių sveikatai turėjusios nepriežiūros faktai. Paskutinį atvejį tiriantys pareigūnai šiuo metu tokių faktų neturi. 
Portalui lrytas.lt pasiteiravus, ar vaiko ir motinos asmenybės yra nustatytos, Kauno apskrities VPK atstovė O. Vaitkevičienė pirmadienį prieš 11 valandą atsakė, jog pareigūnai dar aiškinasi šią informaciją.
Nuo 2009 metų gyvybės langeliuose tėvai paliko 95 vaikus, 16 iš jų buvo susigrąžinti. 
Iki paskutinio atvejo vyriausiajam paliktam vaikui buvo 1 metai ir 7 mėnesiai. Tai taip pat įvyko Kaune, 2013 metais. 
Papildyta 12 val. 05 min. Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos Kauno miesto Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Andželikos Vežbavičiūtės komentaru:
„Gyvybės langelyje Kaune paliktas vaikas šiuo metu yra saugioje aplinkoje, juo rūpinasi budintis globotojas. Vaikeliui medikų pagalbos neprireikė, tad vaiko teisių gynėjai stengėsi, kad po pirminės medikų apžiūros mažylis kuo greičiau patektų į šeimos aplinką, kur bus atlieptas tokio amžiaus vaikui būtinas emocinio artumo ir kiti ne mažiau svarbūs poreikiai.
Svarbu žinoti, kad gyvybės langeliai skirti tėvams, neradusiems kitos išeities ir ieškantiems būdo pasielgti humaniškai. O vaiko palikimas yra visiškai anonimiškas.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad tokie mamos ar abiejų tėvų sprendimai gali būti momentiniai. Tad kiekviena į krizę patekusi mama turėtų žinoti, kad nesvarbu dėl kokių priežasčių vaikelį paliko gyvybės langelyje, visada yra galima pagalba, o vaikelis gali grįžti į šeimą.
Norėdami vaikelį susigrąžinti, tėvai arba vienas iš tėvų per tris mėnesius turėtų kreiptis į teritorinį vaiko teisių apsaugos skyrių pagal vaiko palikimo vietą. Tėvystė nustatoma DNR tyrimo pagalba, o sprendimą dėl vaikelio grįžimo į šeimą priima teismas.
Tam kad vaikelis galėtų grįžti į šeimą, nepakanka tėvystės patvirtinimo. Vaiko teisių gynėjams svarbu išsiaiškinti, kokios tėvų galimybės pasirūpinti vaiku, kokia jų psichologinė būsena, sveikata ir kt. Tad kai tik kreipiamasi dėl vaiko susigrąžinimo, iš karto pardedama atvejo vadyba, tėvams organizuojama psichologo ir kita reikalinga pagalba siekiant padėti įveikti galimus sunkumus bei atkurti ryšį su vaiku.
Įprastai gyvybės langelyje rastam vaikui yra nustatoma laikinoji globa. Vėliau, tik jeigu tėvai dėl vaikelio susigrąžinimo nesikreipė ilgiau nei tris mėnesius, vaikeliui gali būti įvaikintas. Nes svarbiausia yra, kad vaikas augtų šeimoje, kur būtų geriausiai užtikrinti vaiko interesai, pilnavertė raida, psichinė ir fizinė sveikata, lavinimas, ugdymas.
Dažniausia gyvybės langeliuose paliekami naujagimiai, vyriausi palikti vaikai buvo 9 mėnesių ir 1,7 metų. 2023 m. šalies gyvybės langeliuose buvo palikti 5 vaikai: 3 – Kaune, po vieną Vilniuje ir Klaipėdos gyvybės langeliuose. Nuo 2009 m. iki šios dienos šalies gyvybės langeliuose buvo palikti 95 vaikai, biologiniai tėvai susigrąžino 16 vaikų.
Lietuvoje iš viso veikia 10 gyvybės langelių: po du Vilniuje ir Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Marijampolėje, Alytuje, Tauragėje, Jonavoje“.
 
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.