Interpolo Generalinėje asamblėjoje teisėsaugos srities politikai ir pareigūnai iš viso pasaulio diskutavo apie esamas ir naujai kylančias viešojo saugumo grėsmes, įskaitant ir didelį tarptautinio organizuoto nusikalstamumo augimą.
Taip pat buvo aptarti tokie klausimai kaip naujų technologijų naudojimas teisėsaugoje, vaikų seksualinės prievartos medžiagos platinimo prevencija, bendradarbiavimo stiprinimas.
Ministrė susitikime su Generaliniu sekretoriumi aptarė galimą Rusijos piktnaudžiavimą Interpolu, organizuojant politiškai motyvuotus persekiojimus. Rusija keliems Lietuvos teisėjams pateikė baudžiamuosius kaltinimus ir ėmėsi veiksmų dėl jų tarptautinės paieškos.
Šie veiksmai susiję su „Sausio 13-osios“ byla ir 1991 m. įvykiais Lietuvoje, kai tautos kovoje už nepriklausomybę žuvo 14 civilių ir daugiau nei 800 buvo sužeista. Lietuva smerkia tarptautinių teisinių priemonių panaudojimą politiškai motyvuotiems persekiojimams ir prašo paramos šiuo klausimu.
„Interpolas turi padaryti viską, kad nedemokratinės valstybės, tokios kaip Rusija ar Baltarusija, nesinaudotų naryste, siekdamos savo politinių tikslų. Tarptautinė bendruomenė negali toleruoti piktnaudžiavimo Interpolo kanalu, persekiojant tiek savo, tiek kitų šalių piliečius politiniais tikslais. Šiuo atžvilgiu esame dėkingi už principingą poziciją ir Lietuvos teisėjų, prokurorų ir kitų pareigūnų, dalyvavusių tiriant Rusijos nusikaltimus Lietuvos piliečiams, apsaugą“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Generalinėje asamblėjoje taip pat bus sprendžiama dėl Rusijos ir Baltarusijos pateiktų siūlymų, kuriems Lietuva prieštarauja.
„Pastebime, kad Rusija ir Baltarusija vis ieško būdų, kaip primesti savo politinę valią. Ši Generalinė asamblėja nėra išimtis ir tai puikiai iliustruoja šių šalių pasiūlyti rezoliucijų projektai. Turime užtikrinti, kad jokie tokio pobūdžio pasiūlymai nebūtų priimti“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Ministrė A. Bilotaitė anksčiau šį mėnesį laišku kreipėsi į Europos Sąjungos ir Šengeno asocijuotų šalių vidaus reikalų ministrus dėl Rusijos ir Baltarusijos pateiktų rezoliucijų projektų. Pasak ministrės, Rusijos pasiūlymas aiškiai prieštarauja Ukrainos pasiūlytai rezoliucijai, priimtai 2022 m. Generalinėje Asamblėjoje. Rusija visiškai nepaiso darbo grupėje vykstančių diskusijų dėl galimybės sustabdyti narystę piktnaudžiaujančias valstybes nares. Baltarusijos pasiūlymu siekiama skelbti nepatikrintus Interpolo pranešimus (tarptautines paieškas). Ministrės teigimu, toks paskelbimas leistų išnaudoti dvišalius santykius, kad būtų galima atlikti veiksmus nepatikrintų pranešimų pagrindu.
2023 m. minimas Interpolo 100 metų jubiliejus, o Generalinė asamblėja vyksta Vienoje, kur 1923 m. buvo įkurtas Interpolas.