Lietuvio atostogos Filipinuose virto košmaru: po mirtimi pasibaigusios nelaimės nuovadoje įkalintas Kęstutis šaukiasi pagalbos

2023 m. lapkričio 4 d. 20:32
Atostogauti į Filipinus nuvykęs Kęstutis Šimkus nė nenumanė, kokiu košmaru virs jo poilsis. Tyrinėdamas šalies apylinkes vyras šią savaitę netyčia mirtinai motociklu partrenkė senolį – policijos nuovadoje jau kelias paras praleidęs lietuvis nežino, kada ir ar apskritai pavyks grįžti namo.
Daugiau nuotraukų (7)
Lietuva savo ambasados Filipinuose neturi, tad pagalbos Kęstutis bandė šauktis konsulate – visgi, konkrečių atsakymų dėl teisinių procesų jis nesulaukia iki šiol. Dabar vyras iš savo lėšų pasisamdė vietos advokatą ir dar pats nesupranta, koks likimas dabar jo laukia svetimoje valstybėje.
Žuvusiojo artimųjų dar nerado
Naujienų portalui lrytas.lt K.Šimkus pasakojo, kad į Filipinus atostogų išvyko kartu su savo mergina. Didžiojoje Britanijoje šiuo metu gyvenanti pora nusprendė išsinuomoti motociklą, kad galėtų geriau apžiūrėti vietos kraštovaizdį. Tačiau netrukus kelyje nutiko nelaimė.
„Nusprendėme anksti iš ryto, prieš grąžinant motociklą nuomininkams, nuvažiuoti iki Fort San Pedro pastato. Pusiaukelėje iki mūsų tikslo viduryje kelio ėjo žmogus – jis į mane pažiūrėjo ir sustojo, todėl pamaniau, kad saugu važiuoti pro šoną. Atrodė, kad jis mane pamatė ir sustojo.
Bet kai prie jo priartėjau, jis pradėjo judėti, ir aš jį partrenkiau. Užkliudžiau su motociklo rankena“, – prisiminė vyras.
Kęstutis teigė vairavęs itin mažu greičiu, todėl pats nesusižeidė, tačiau senolis nuo smūgio krito ir susižeidė galvą. Kelias dienas prabuvęs ligoninėje filipinietis penktadienio vakarą mirė.
„Po incidento jis atsikėlė, ir atrodė, kad neturi rimtų susimušimų. Bet incidentas sukėlė vidinį kraujavimą jo galvoje, ir greitojoje jis prarado sąmonę. Auka numirė vakar vakare“, – šeštadienio rytą pasakojo K.Šimkus.
Tiesa, pareigūnams ir socialiniams darbuotojams iki šiol nepavyko rasti žuvusio senolio artimųjų, todėl visas gydymo išlaidas padengė pats Kęstutis, o jo mergina šalia sužeisto vyro budėjo iki pat jo mirties.
Šiuo metu lietuvis – vienoje iš Filipinų policijos nuovadų, kur negauna jokių aiškių atsakymų, koks likimas jo laukia toliau.
K.Šimkui esą buvo pažadėtas valstybės advokatas, tačiau galiausiai paaiškėjo, kad užsieniečiams tokia galimybė čia nesuteikiama.
„Policijos nuovadoje esu nuo incidento dienos – antradienio. Trečiadienį ir ketvirtadienį Filipinuose yra valstybinės šventės, todėl jokie reikalai negalėjo judėti. Kreipiausi į Lietuvos konsulatą – jie suteikė informacijos, kaip viskas veikia, rekomendavo mokamų teisininkų.
Jie man antradienį patvirtino, kad aš galėsiu penktadienį gauti nemokamą teisininką iš valdžios, tą patį sakė ir policininkai, dėl to laukiau ir nesamdžiau mokamo teisininko. Bet pasirodo, kad šita informacija buvo melas, ir aš tai sužinojau tik penktadienį, kai byla jau buvo perduota į teismą.
Bandžiau susimokėti užstatą, bet negalėjau to padaryti, nes darbe nebuvo 2 pagrindinių teisėjų. Dabar aš vis dar policijos nuovadoje – laukiu iki pirmadienio, kad galėčiau susimokėti tą užstatą“, – kalbėjo Kęstutis.
Miega ant nuovados grindų
Penktadienį lietuvis galiausiai advokatą pasisamdė iš savo lėšų – dabar, anot jo, svarbiausia bent jau išeiti iš nuovados.
„Advokatas šiuo metu bando sutvarkyti visus dokumentus, kad procesas pirmadienį užtruktų kuo trumpiau. Kol kas nesugebėjau gauti teisingų atsakymų apie nieką – atrodo, kad viskas keičiasi priklausomai nuo jų nuotaikos.
Advokatas sakė, kad tai nėra rimta byla ir kad ji neturėtų užtrukti ilgai, bet jis tai sakė dar prieš aukai mirštant“, – svarstė K.Šimkus.
Šiandien lietuvis nežino, ar po užstato sumokėjimo turės likti Filipinuose ir vaikščioti į teismo posėdžius, ar galės grįžti namo.
„Vieni pareigūnai čia sako, kad aš atgausiu pasą ir galėsiu palikti šalį, o mano advokatas galės už mane viską sutvarkyti. Kiti pareigūnai sako, kad neatgausiu paso ir negalėsiu. Tai aš labai pasimetęs“, – pasakojo Kęstutis.
Policijos nuovadoje, kurioje nuo antradienio ir yra vyras, sąlygos taip pat nepavydėtinos – Kęstutis neturi lovos, tad miega tiesiog ant kėdės.
„Dėl humanitarinių priežasčių jie man leido miegoti ofise ant kėdės, nes jų mažytėje kameroje buvo sukišti gal 30 žmonių – nėra vietos net judėti. Kai bylą perdavė teismui, bandė mane įkišti į kamerą, bet sugebėjau susitarti, kad leistų dar šį savaitgalį praleisti ofise.
Sąlygos nėra idealios, bet galėtų būti ir blogiau. Miegu ant grindų, nes galiu išsitiesti, drabužius naudoju kaip pagalvę“, – sąlygas nuovadoje apibūdino K.Šimkus.
Vaizdas ligoninėje pašiurpino
Šeštadienį Kęstutis sulaukė ir skambučio iš morgo – susisiekęs žmogus reikalavo pasirašyti dokumentus ir padengti 50 procentų senolio laidotuvių sumos.
„Bet mano advokatas pasakė jam, kad be teismo sprendimo aš neturiu nieko pasirašyti ir mokėti.
Aš nežinau, ar žmonės matė, kaip viskas įvyko. Vienintelis liudininkas buvo mano mergina, kuri su manimi važiavo. Ir iš jos nepaėmė jokio pareiškimo, net neklausė jos, kas įvyko. Manęs paprašė minimaliai apibūdinti situaciją, bet tos informacijos niekur nepanaudojo – tiesiog parašė savo pareiškimą, kad tai buvo mano kaltė“, – pasakojo K.Šimkus.
„Pradėjau galvoti, kad jie visi čia korumpuoti. Nes kiekvienas žmogus, atrodo, turi skirtingą istoriją, ką aš turiu daryti. Gal jie norėjo pinigų ir aš tiesiog nesiūlau“, – pridūrė jis.
Tiesa, Didžiojoje Britanijoje šiuo metu gyvenantį lietuvį šokiravo ir situacija ligoninėje, kai pora atskubėjo pas sužeistą senolį.
„Ligoninė, į kurią nuvežė auką, buvo visiškai nekompetentinga. Jie nesuteikė aukai pirmos pagalbos ir privertė mano merginą pumpuoti orą rankiniu būdu, nes neturėjo aparato arba žmonių, kurie tuo pasirūpintų. Aš tuo metu buvau nuovadoje ir mano mergina neturėjo pinigų. Jie pasakė, kad negali pasirūpinti pacientu, kol ji nenupirko visokių atsargų iš artimiausių vaistinių.
Mano mergina negalėjo palikti paciento, nes pumpavo orą, ir, aišku, tuo metu neturėjo pakankamai pinigų. Aš susitariau su policija, kad mane nuvestų į ligoninę nupirkti tų atsargų, šiaip ne taip jie sutiko ir mane nuvežė. Ligoninėje davė sąrašą ir turėjau bėgioti per gal 10 vietinių vaistinių, ieškodamas įrangos, kurios jiems reikia, kad tik žmogus nenumirtų“, – dėstė Kęstutis.
Vyras svarstė, kad Filipinuose koją kiša ir didelė šalyje esanti korupcija.
„Pradėjome spausti daktarą kad perkeltų vyrą į ligoninę, kuri turi automatinę oro pumpavimo įrangą ir kad galėtų peršviesti jo galvą. Sutiko perkelti tik tada, kai tai pirmai ligoninei sumokėjome 8 tūkstančius pesų už jų „pagalbą“.
Antra ligoninė buvo daug geresnė, bet tuo metu paciento būklė jau buvo labai bloga, dėl to jo galvos nebegalėjo operuoti“, – pasakojo Kęstutis.
Užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio atstovė spaudai Paulina Levickytė portalui lrytas.lt nurodė, kad į Užsienio reikalų ministeriją (URM) dėl šios situacijos nesikreipta, šiuo metu ministerijos atstovai aiškinasi įvykio aplinkybes, kreipėsi į konsulą.
Filipinailietuviskalėjimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.