Už Komisijos sudarymą balsavo 75 Seimo nariai, prieš balsavusių ir susilaikiusių nebuvo.
Iki lapkričio 7 dienos Komisija, sudaryta iš septynių Seimo narių, turės pateikti išvadą, ar yra pagrindas panaikinti parlamentaro P.Gražulio teisinę neliečiamybę. Tuomet, išgirdę Komisijos narių nuomonę, Seimo nariai galutinai ir nuspręs, ar leisti prokuratūrai P.Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė prašė Seimo leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo narį, kad jam būtų galima pateikti įtarimus dėl įtariamo viešo tyčiojimosi ir žmonių grupės niekinimo dėl jų seksualinės orientacijos.
„Ikiteisminiame tyrime surinkti duomenys (...) leidžia pagrįstai manyti, kad Seimo narys P.Gražulis 2022 metų gegužės 26 dieną apie 12 val., kalbėdamas viešai Lietuvos Seimo Respublikos patalpose, galimai padarė nusikalstamą veiką, numatytą Baudžiamojo kodekso 170 str. antroje dalyje viešai tyčiojosi ir niekino žmonių grupę LGBT+ bendruomenės narius dėl jų seksualinės orientacijos“, – ketvirtadienį Seimo posėdžio metu teigė N.Grunskienė.
Nors už Komisijos sudarymą Seimo nariai balsavo vieningai, audringų diskusijų sprendžiant šį klausimą ketvirtadienį posėdžių salėje netrūko.
Po balsavimo prie šoninio mikrofono stojęs Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius teigė bandęs šiuo klausimu maksimaliai susilaikyti, kadangi ir pats priklauso LGBT bendruomenei. Tačiau vėliau šiai pasiuntė ir savo žinutę.
„Man atrodo, šiandien mūsų posėdį stebėjo ne tik tie žmonės, kurie buvo susirinkę prie Seimo, bet tikriausiai stebėjo per nuotolį ir LGBT žmonės, tėvai, kurie turi LGBT vaikų ar kiti Lietuvos gyventojai, kurie turi savo aplinkoje LGBT žmonių.
Ir manau, jiems galėjo klausantis šios pamazgų upės, plūstančios iš kai kurių Seimo narių lūpų, susidaryti įspūdis, kad Lietuvoje yra tamsu. Tai labai noriu pasakyti, kad jūs esate labai gražūs ir vertingi, ir kad Lietuva yra šviesesnė nei čia šiandien Seimas“, – kalbėjo T.V.Raskevičius.
P.Gražulis pratrūko
Kad dėl savo žodžių nesigaili, P.Gražulis kalbėjo jau nuo ketvirtadienio ryto.
Vakare į Seimo tribūną žengęs parlamentaras visai nebesuvaldė emocijų –užsipuolė ir kelis netoli sėdinčius konservatorius.
„Štai, pažiūrėkite, buvęs Seimo pirmininkas Valinskas pasiūlo lenkus šaudyti po vieną, pradedant nuo Tomaševskio, kreipėsi į prokuratūrą – viskas gerai, jokios bausmės nėra, nes yra sistemos klano dalis. Ir Valinskas, kad galėtų kalbėt ką nori, net savo sūnų paaukojo konservatoriams ir padarė jį Seimo nariu, kad jis galėtų kalbėt, ką nori. (...)
Štai čia sėdi Maldeikis – Maldeikienė buvo arši komunizmo ideologijos propaguotoja, šitas išvadino mane, kreipėsi, kad aš gyvenu su Dobilu, kad jis yra mano partneris, kad yra mano patarėjas. Melagis tu esi“, – pirštu į M.Maldeikį šaukdamas rodė P.Gražulis.
„Tu buvęs socdemas ar tu konservatorius – kas tu esi, pasakyk? Ir eik nuo tos tribūnos, ar tu žinai, kokios tu orientacijos – vyras ar moteris?“, – šaukė parlamentaras.
Netrukus P.Gražuliui teko išjungti ir mikrofoną.
Visgi, atsaką jam turėjo ir pats M.Maldeikis.
„Aš tiesiog reaguodamas į Petrą ir palinkėdamas jam ramybės, ir jam tikrai trūksta Dobilo – tas yra aišku. Aš atkreipiu dėmesį – jūs kai pasisakėte, niekada nepaminėjote biseksualų. Tai man daug pasako apie jus. Ačiū už dėmesį“, – pareiškė M.Maldeikis.
Tuo metu liberalas Eugenijus Gentvilas ragino Seimo narius leisti teisėsaugai atlikti savo darbą.
„Kiekvieną kartą, kai yra sprendžiama dėl Seimo nario imuniteto atėmimo, sakau, kad nevalia Seimo nariui dangstytis savo mandatu, turimu imunitetu, siekiant išvengti galimos teisinės atsakomybės“, – pabrėžė E.Gentvilas.
„Gerbiamas kolega Petrai, nėra gražu tyčiotis iš kitokių žmonių. Dar daugiau – tai peržengia Baudžiamojo kodekso ribas, ir tamsta tai žinote“, – pridūrė jis.
Kirto ir N.Grunskienei
Kiek anksčiau, po generalinės prokurorės pareiškimo, Seimo posėdžių salėje iki balsavimo buvo paskelbta valandos pertrauka, tačiau aistros kunkuliavo ir jos metu.
Žurnalistams kalbinant N.Grunskienę, šalia atsistojo ir pats P.Gražulis – jis šiurkščiai replikavo į generalinės prokurorės išsakytus argumentus, kaltino prokuratūrą politikavimu.
N.Grunskienė į parlamentaro užgauliojimus dėmesio nekreipė, tačiau P.Gražulis emocijų nevaldė ir toliau – aiškino, kad jo apkaltos klausimas būtent dabar Seimo darbotvarkėje atsidūrė dėl biudžeto, taip pat piktinosi, kodėl apkaltos nesulaukė kiti iki šiol netinkamai pasisakę Seimo nariai.
„Klausyk, mus visokiais gali vadint, kuo nori, bet (dėl kitų) nekelia bylų“, – į N.Grunskienę kreipėsi P.Gražulis.
Netrukus P.Gražulio nešūkauti ir leisti N.Grunskienei pasisakyti prašė ir žurnalistai, pabrėžę, kad jį ketvirtadienį kalbino jau ne vieną kartą, tad galimybių išreikšti save jis jau turėjo. Visgi, nuo žurnalistų P.Gražulis nesitraukė tol, kol neišėjo ir pati N.Grunskienė.
Prašymas leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo narį pateiktas įvertinus 2022 metais pradėtame ikiteisminiame tyrime surinktų duomenų visumą dėl įtariamo viešo tyčiojimosi ir žmonių grupės niekinimo dėl jų seksualinės orientacijos.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas po Lietuvos Respublikos Seimo nario P. Gražulio viešų pasisakymų apie LGBT+ bendruomenės narius praėjusių metų gegužės 26 d.
Prokuratūra teigia, kad šiuo metu turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad viešai kalbėdamas po plenarinio Seimo posėdžio, kurio metu buvo svarstomas Civilinės sąjungos įstatymo projektas, P. Gražulis galimai padarė nusikalstamą veiką, numatytą Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 2 dalyje, nurodoma pranešime.
Šis ikiteisminis tyrimas pradėtas po praėjusių metų gegužę parlamente užfiksuotų Seimo nario P.Gražulio pasisakymų apie homoseksualius asmenis. Seimas tąkart svarstė įstatymų projektus, kuriais siekiama reguliuoti kartu gyvenančių nesusituokusių asmenų santykius.
Po pateikimo Seimui pritarus įstatymo projektams, P.Gražulis Seime priėjo prie LGBT bendruomenės atstovų ir ėmė kalbėti apie „homoseksualizmą, pederastiją, apie platinamas venerines ligas“.
„Ir su avimis, ir lavonais, su vaikais, su vyrais. Paskaitykit Šventąjį Raštą, čia iškrypimas. (...) Jūs esate išsigimęs. Dievas sukūrė vyrą ir moterį, – kreipdamasis į LGBT atstovus kalbėjo P.Gražulis.
Tai jau antras kartas, kai Generalinis prokuroras prašo panaikinti parlamentaro P.Gražulio teisinį imunitetą.
Pirmą kartą teisinis Seimo nario imunitetas P.Gražuliui buvo panaikintas 2020 metų gruodį, pareiškus įtariamus dėl piktnaudžiavimo „Judex“ koldūnų byloje.
Tąsyk Apeliacinio teismo sprendimu politikas pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Byloje nustatyta, kad veikdamas UAB „Judex“ interesais, jis neleistinai kišosi į valstybės tarnautojų veiklą, skatindamas juos nesilaikyti teisės aktų reikalavimų bei atlikti neteisėtus veiksmus, taip pat naudojosi šios bendrovės jam suteiktomis lėšomis.