Mitingą organizavo aktyviai feisbuke besireiškiantis visuomenės veikėjas Raimondas Šimaitis. Tiesa, kvietimu į jį atvykti aktyviai dalijosi ir jau ne vieną protestą prie Seimo surengęs Lietuvos šeimų sąjūdis.
Kaip portalą lrytas.lt savaitės pradžioje informavo Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas, šiame mitinge planavo dalyvauti iki 1000 žmonių.
Apie 12 valandą prie Seimo maždaug tiek žmonių ir protestavo. Šalia Nacionalinės M.Mažvydo bibliotekos esantis skveras kurį laiką buvo sausakimšas. Dalis susirinkusiųjų šaukė, švilpė, per garsiakalbį buvo paleistos ir apie oro pavojų pranešančios sirenos.
Kiek po 13 valandos protestuotojai prasiskirstė, maždaug apie 100 iš jų kartu su mitinge pasirodžiusiu Antanu Kandrotu-Celofanu nuskubėjo į teismo posėdį.
Protesto dalyviai ragino aikštėje pasirodyti ir premjerę Ingridą Šimonytę, kitus valdančiuosius, o šiuos kvietimus lydėjo skanduotės „Gėda!“, „Seimą lauk!“, „Seimas vagys!“, „Seimo vagis lauk!“.
Mitinge sutiktas Edmundas su savo žmona į Vilnių atvyko iš Rietavo. Sutuoktiniai nepabūgo ir pasirodžiusios šlapdribos.
„Atvykom nuosavu transportu, liksim ir nakvot. Atėjom pasidomėti dėl NT mokesčio. Norim atstovėt, kad vienintelio būsto neapmokestintų.
Žmonės dirbo visą gyvenimą, o paskui gali tekti antrą kartą sumokėt – per 25 metus aš turiu antrą kartą nusipirkti savo namą, kurį užvargau per visą gyvenimą, tai čia absurdas“, – portalui lrytas.lt sakė Edmundas.
Senjorė Irena prie Seimo atvyko iš Ukmergės – kaip pati sakė, gaudama 380 eurų siekiančią pensiją bet kokie nauji mokesčiai ją tiesiog sužlugdytų.
„Manau, čia visiems svarbu – šliaužte šliaužti reikia, ką daro mūsų šitie statytiniai, atseit valdžia. Žmonėms gyvenimą tik blogina ir blogina. Aš atvažiavau iš Ukmergės užsidėjus pampersą, o vilniečiai ten nežino, jie plaukioja, už Ukrainą pergyvena. O čia ruošia dar blogiau nei Ukraina.
Per mažai sukilo, antras dalykas – jie nieko nebijo, nes jiems leista daryti ką jie nori iš aukščiau. Milijardus iššvaistė, ir niekas nežino, kur jie yra. O žmonėms dabar reikia mokėti, dar jiems mažai? Galvoju, kaip jie eis į Dangų? Jų neįleis šventas Petras“, – skundėsi senjorė.
„Mano 380 eurų pensija – jei tiek per mėnesį sumokėsiu, kas man liks pragyventi? Ir daugumą taip paliestų“, – aiškino Irena.
Mitinge pasirodė ir dalis Seimo narių, tarp kurių – Petras Gražulis, Dainius Kepenis, Vilija Targamadzė, Ligita Girskienė, atvyko ir buvęs sostinės meras Artūras Zuokas.
Tiesa, čia netrūko ir prieštaringai vertinamų visuomenės veikėjų, aktyvių protestų dalyvių – pasirodė ir Erika Švenčionienė, Vaidas Lekstutis, riaušių prie Seimo byloje figūruojantis Laurynas Ragelskis, Šeimų sąjūdžio atstovai.
Protestuotojai į mitingą atsinešė įvairių vėliavų ir plakatų, juose – aštrios valdžiai siunčiamos žinutės.
„Grįžta reketas NT mokesčių pavidalu“, „Ateityje NT mokestis = benamis žmogus“, „Pareigūne apgink Lietuvos ateitį, o ne šaikos savivalę!“– tokius ir panašius plakatus rodė mitinguojantys asmenys.
Protesto organizatorius R.Šimaitis portalui lrytas.lt sakė, kad, nors iš pradžių leidimo paprašė 1000 žmonių, pamatęs didžiulį susidomėjimą prašymą pakoregavo. Jis skaičiavo, kad dabar prie Seimo galėtų susiburti ir iki 10 tūkst. žmonių.
„Aš nusiunčiau formalų tikslinimą. Niekas nežinojo, kad žmonės samdysis autobusus, vakar skambino, kad ir iš Panevėžio du autobusai atvažiuos, iš Palangos. Bet čia liečia visus žmones, tai gal ir normalu.
Tikėjausi, kad nereikės organizuoti nieko, bet Lietuvoje visi laukia, kol kažkas kažką organizuos. Kai jie priėmė šitą pataisą, jau tada turėjo visi sukilti ir išeiti į gatves tą pačią dieną“, – anksčiau sakė R.Šimaitis.
Pasak Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresniojo specialisto Tomo Bražėno, protestui, kaip įprasta, ruošėsi ir pareigūnai.
„Sostinės policija turi informacijos dėl planuojamo mitingo (derinto su savivaldybe), vertina rizikas, bendrauja su organizatoriais ir skirs būtinas pajėgas viešajai tvarkai palaikyti“, – kiek anksčiau komentavo policijos atstovas.
Primename, kad spalį Seime po svarstymo buvo pritarta NT mokesčio įstatymo pakeitimams. Tai yra vienas iš projektų, numatytų Vyriausybės pateiktoje mokesčių reformoje.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė kartu su finansų ministre Gintare Skaiste trečiadienį įregistravo NT mokesčio įstatymo patikslinimą. Jame siūloma, kad gyvenamosios paskirties būstui tarifai būtų 0,05–0,5 proc. intervale, komercinės paskirties – 0,5–3 proc. „žirklės“, o apleistam NT siūloma taikyti 0,5–4 proc. tarifą.
Valdančiosios koalicijos Laisvės partija yra pasiūliusi, kad net ir priėmus naująjį NT mokestį, leidžiantį savivaldybėms nustatyti 0,05–4 proc. mokestinį tarifą, pagrindinis gyvenamasis būstas nebūtų apmokestinamas.
Liberalai savo ruožtu siūlo NT mokesčio įstatyme numatyti tarifų „žirkles“ tarp 0,05 ir 3 proc.
Vyriausybės pateiktame NT mokesčio įstatymo projekte siūloma padidinti fizinio asmens pagrindinio gyvenamojo būsto neapmokestinimo ribą nuo 1 iki 1,5 savivaldybės NT verčių medianos.
Projekte dar siūloma, kad pagrindiniam fizinio asmens gyvenamajam būstui būtų taikomas progresinis apmokestinimas. Dalis tarp 1,5 ir 2 savivaldybės NT verčių medianų būtų apmokestinama 0,06 proc. tarifu, o viršijanti 2 medianas – 0,1 proc.
Finansų ministerija skaičiuoja, kad, priėmus tokius pakeitimus, vidutinis mokestis už gyvenamąjį būstą gyventojui siektų 16 eurų per metus, o du trečdaliai gyventojų mokesčio nemokėtų. Surinktos pajamos atitektų savivaldybėms.
Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus yra tvirtinęs, kad dabar esanti NT apmokestinimo sąranga šalyje yra gera, tačiau jos parametrai – tobulintini. Pasak jo, dabar NT apmokestinimas veikia kaip prabangos mokestis ir jis neturėtų būti taikomas pagal savivaldybes.