Nukraujavusiems izraeliečiams reikalaujant keršto – įspėjimas: lengvo sprendimo dėl „Hamas“ baigties nebus

2023 m. spalio 21 d. 08:01
Izraelio sausumos operacija Gazos Ruože gali prasidėti bet kurią akimirką. Šalies ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu po netikėto „Hamas“ smogikų išpuolio pareiškė priešams artimiausiomis dienomis padarysiantis tai, kas atsilieps ištisoms jų kartoms.
Daugiau nuotraukų (20)
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) arabistas profesorius Egdūnas Račius kelia klausimą, ties kokia riba sustos Izraelis ir ką galima laikyti „Hamas“ organizacija – tik tuos, kurie jai priklauso, ar ir tuos, kurie ją remia, palaiko?
„Kas yra „Hamas“? Tie, kurie rinko, palaiko, yra kažkaip susiję ar ne? Galime sakyti, kad tie, kurie rinko, padarė klaidą, palikime juos ramybėje. Arba motinos, kurios vaikšto su „Hamas“ vėliavomis ir džiaugiasi, kad jų vaikai kovoja už Palestinos nepriklausomybę, galime sakyti, jog jos nesusijusios su „Hamas“, motinos nesusipratėlės, palikime jas ramybėje.
Ar sakysime, kad, palaukite, jos ir yra tos motinos, kurios gimdo „Hamas“, jos yra lygiai tokios pačios, gal net kaltesnės, nes jos kaip tik gimdo „Hamas“? Tai kur tą tašką dėsime?“ – „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ svarstė profesorius.
Savo ruožtu netoli Tel Avivo gyvenantis gydytojas Tuvia Lazauskas atkreipė dėmesį, kad Izraelis paprasčiausiai neturi kito pasirinkimo, tik visiškai sunaikinti „Hamas“, nepaisant to, jog tai pareikalaus ir civilių aukų.
Pažeminti izraeliečiai reikalauja griežto atsako
Izraelyje gyvenantis T.Lazauskas neslėpė, kad netikėtas „Hamas“ užpuolimas be galo išgąsdino izraeliečius. Valstybė buvo visiškai nepasiruošusi tokiam smūgiui, o dėl to jis įžvelgė ir šalies vyriausybės, kuri buvo įtikėjusi, kad „Hamas“ bijo Izraelio ir jo nepuls, kaltę.
Būtent dėl to prie sienos su Gazos Ruožu budinčių karių skaičius lemtingą rytą nebuvo didelis. Kai įsiveržė „Hamas“ smogikai, jie nieko negalėjo padaryti, iki dienos galo turėjo laukti pastiprinimo. Per tą laiką buvo nužudyta per tūkstantis žmonių, dar keli šimtai pagrobti ir išgabenti kaip įkaitai į Gazos Ruožą.
„Tarp jų yra vaikai, kūdikiai, sergantys, senukai... Moterys, kurias išprievartavo. Kur mes esame? Kur mes gyvename?“ – klausė T.Lazauskas, pastebėdamas, kad tai, kas parą vyko Izraelyje, jam priminė tai, ką rusai vykdė Bučoje.
Profesorius E.Račius pastebėjo, kad jam didesnę nuostabą kelia ne tai, ko nepadarė Izraelis, o tai, ką sugebėjo padaryti „Hamas“.
„Kitaip tariant, palestiniečiai „Hamas“ asmenyje tapo labai atsargūs ir tam tikra prasme profesionalūs, jeigu taip galima būtų pasakyti. Jei mes visus tuos dešimtmečius matėme tokius infantiliškus išpuolius, kur per sieną jų pereidavo keletas, gal keliolika, pagrobdavo 1–2 Izraelio karius, parsigabendavo kaip įkaitus, tada prasidėdavo derybos.
Dabar mes matome tokio masto operaciją, kuri labai labai gerai koordinuota, išlaukta. Nėra jokių abejonių, kad laikas tikrai pasirinktas neatsitiktinai. Taip, tai sutapo su švente, su tuo, kad Izraelio karinių pajėgų tiek daug nebuvo sutelkta ties Gazos Ruožu. Labiausiai stebina ne Izraelio aplaidumas, o „Hamas“ profesionalumas“, – kalbėjo ekspertas.
T.Lazauskas atkreipė dėmesį, kad šiam išpuoliui „Hamas“ smogikai ruošėsi Izraeliui „palei nosį“.
„Buvo poligonas, kur jie pastatė mūsų gyvenviečių modelius, ir jie ant jų darė pratimus. Kaip tikri profesionalūs kareivių daliniai jie (treniravosi, kaip mus užpulti). Jie tam ruošėsi“, – aiškino gydytojas.
Anot jo, izraeliečiai dabar reikalauja griežto atsako – jų pajėgos turi įeiti į Gazos Ruožą ir sunaikinti visus, kurie turi sąsajų su „Hamas“.
„Visuomenė reikalauja, kad būtų įėjimas į Gazą, neliktų nė vieno hamasininko gyvo. Kai taip sakau, jums galbūt atrodo, kad čia yra gyvi žmonės... Mes turime reikalą su ne žmonėmis, o su žvėrimis. Pas juos nėra pagarbos gyvybei, žmogui, vaikams. Jų doktrina yra visai kitokia“, – teigė T.Lazauskas.
„Aš prieš arabus nieko blogo neturiu. Aš noriu taikos. Aš noriu, kad man, mano šeimai leistų gyventi. Jeigu jūs kada nors galėsite ir atvažiuosite, pamatysite, kaip atrodo ta vieta aplink Gazą. Žalia, puiki gamta, kibucai, kaimai, kur žmonės užsiiminėja agrokultūra. O jie nieko neturi.
Aš nesakau, kad mes viską padarėme gerai, bet jų niekas nedomina, tik neapykanta mums“, – dėstė jis.
Klausia, kur izraeliečiai dės tašką
Tiesa, profesorius E.Račius kėlė klausimą, kur Izraelis ketina sustoti.
„Kai kalbama, yra pasakoma, kad reikia išnaikinti vadinamąjį blogį – „Hamas“ – su šaknimis. Tai turbūt galima būtų eiti iki pat galo ir sakyti: 2,5 mln. palestiniečių, ypač tie, kurie palaiko „Hamas“, kaip čia gražiau su jais padarius... Aš palieku čia tritaškį, nes tie, kas klauso, matyt, galėtų suprasti, apie ką aš kalbu“, – sakė jis.
Ekspertas aiškino, kad izraeliečiams ir visam pasauliui pirmiausia reikės atsakyti į klausimą, o kas iš tiesų yra „Hamas“.
„Kas yra „Hamas“? Tie, kurie rinko, palaiko, yra kažkaip susiję ar ne? Galime sakyti, kad tie, kurie rinko, padarė klaidą, palikime juos ramybėje. Arba motinos, kurios vaikšto su „Hamas“ vėliavomis ir džiaugiasi, kad jų vaikai kovoja už Palestinos nepriklausomybę, galime sakyti, jog jos nesusijusios su „Hamas“, motinos nesusipratėlės, palikime jas ramybėje.
Ar sakysime, kad, palaukite, jos ir yra tos motinos, kurios gimdo „Hamas“, jos yra lygiai tokios pačios, gal net kaltesnės, nes jos kaip tik gimdo „Hamas“? Tai kur tą tašką dėsime? Motina įtraukta ar neįtraukta?
Tai yra apsisprendimo reikalas, ar „Hamas“ yra tie penki žinomi žmonės, pagrindiniai lyderiai, kuriuos reikia sumedžioti ir visi džiaugsimės, ar kaip kažkas turbūt pagalvoja, kad tie smogikai, pusantro tūkstančio ar kiti, yra tie patys eiliniai palestiniečiai, jie juk nebuvo nuleisti iš kosmoso ar sukurti dirbtinio intelekto.
Tas vienas, tas kitas – jie turi brolius, pusbrolius ir t.t. Gazos Ruože absoliuti dauguma yra susijusi su „Hamas“. Kaip susijusi, kitas dalykas. Jie gal tik šiukšles išvežiojo „Hamas“ vyriausybėje, bet ką daryti? Jie yra „Hamas“ ar ne? Čia turbūt didžioji problema“, – pažymėjo arabistas.
Izraelyje gyvenantis gydytojas T.Lazauskas akcentavo, kad Izraelis ne veltui davė laiko civiliams atsitraukti, nes taip siekia kuo mažiau jų aukų, bet karas yra karas.
„Nėra kitos išeities. Aš suprantu tą klausimą, ir čia nėra proporcijų. Pas mus žuvo tiek žmonių, pagrobti žmonės, 1300 aukų... Dalies aukų kūnų net negalima atpažinti, juos sunaikino, susprogdino, moterys išprievartautos, vaikučiai nušauti“, – pavyzdžius, kodėl atsakas yra būtinas, pateikė medikas.
Jis papasakojo, kad ligoninėje, kurioje jis dirba, šiuo metu gydoma moteris, į kurios namus buvo įsiveržę „Hamas“ smogikai. Jie peršovė jos vyrui kojas, tada liepė atsistoti. Šis negalėjo, todėl sulaukė kulkos tiesiai į galvą.
Moteris rankose laikė 2–3 mėnesių kūdikį. Teroristai nepasigailėjo ir jo – kulka buvo paleista tiesiai į kūdikio galvytę: „Kulka perėjo per galvą. Vaikas mirė. Motinos rankose. Jai peršovė petį. Moteris liko viena. Dabar guli pas mus skyriuje. Tai yra tik viena iš baisių istorijų.“
„Aišku, kad žus civiliai, o ką mes galime padaryti? Mums nėra kur dingti. Nėra kitos išeities“, – tikino T.Lazauskas.
Profesorius E.Račius teigė, kad grįžtame prie to paties klausimo, koks dabar yra Izraelio pagrindinis tikslas.
„Tikslas yra išgaudyti ir išnaikinti dabar žinomus „Hamas“ vadovus bei bent jau aukšto rango kovotojus? Tai pasaulyje buvo padaryta daugybę kartų. Buvo Al-Qaeda išnaikinta, Islamo valstybė buvo išnaikinta. Kas nors galėtų galvoti, kad tai yra sėkmės istorijos – sunaikinta ir ramu.
Bet šiuo Palestinos atveju tie dalykai skiriasi. Sunaikinus dabar vadovaujančius asmenis problema ilgalaikėje perspektyvoje neišsispręs. Turbūt daugelis sutiktų, kad prievarta gimdo dar didesnę neapykantą“, – įsitikinęs E.Račius.
Pasak profesoriaus, net ir tie palestiniečiai, kurie nebuvo nusiteikę prieš Izraelį, bet, pavyzdžiui, prarado savo namus, turtą, artimuosius, nekęs izraeliečių ir to paties ateity mokys savo vaikus.
„Hamas“ galima sunaikinti kaip organizaciją, ir tą Izraelis, aš net neabejoju, gali padaryti. Man yra įdomiau, kas bus po to, nes po to kažkas turi būti. Ir dėkingumo iš palestiniečių pusės tikrai nebus.
Tai klausimas, kaip Izraelis galvoja po to, tarkime, šiandien pasirodo, kad jau visi sunaikinti, „Hamas“ sunaikinta, ir... Tas „ir“ yra įdomesnis“, – svarstė jis.
T.Lazauskas sutiko, kad po „Hamas“ sunaikinimo susidarys tam tikras vakuumas, kuris turės būti užpildytas, tačiau jis vylėsi, jog tai sugebės padaryti jau kita vyriausybė, vadovaujama ne B.Netanyahu, o asmens, mokančio kalbėtis ir derėtis.
Ar šis konfliktas gali išplisti? E.Račius pabrėžė, kad tik tam tikrose ribose.
„Mes matome, kad JAV mato potencialą jam išplisti. Ypač kalbant apie šiaurinę dalį. Turiu galvoje Libaną. Bet toliau Libano aš sunkiai įsivaizduoju.
Tie, kurie nuoširdžiai nekenčia Izraelio, turiu galvoje Damasko režimą ar Teferaną, jie negali arba nenori pulti, o tie, kurie turi ambivalentišką santykį, kaip Egiptas ar Jordanija, ir galėtų įsitraukti, tikrai neįsitrauks, nerizikuos tuo, kas buvo pasiekta sudarius taiką su Izraeliu.
Kažkokia eskalacija turbūt įmanoma, bet nemanau, kad mes kalbame apie kažką potencialiai didesnio“, – apibendrino jis.
IzraelisGazos Ruožas„Hamas“
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.