Dėl meilės antrajai pusei nagus nusvilo jau ne vienas politikas: dėmės nelimpa tik prie vienos poros

2023 m. spalio 17 d. 11:18
Vienas politikas pažeidė etiką sutuoktinės įkurtame laikraštyje užsakęs straipsnį, kitas įkliuvo dėl žmonos išleistų knygų, kurias nuvežė į keletą mokyklų. O štai buvusiam Vilniaus merui Remigijui Šimašiui palepinti savo mylimąją kažkodėl buvo leidžiama.
Daugiau nuotraukų (8)
Dėl meilės savo antrajai pusei nukentėjo ne vienas politikas.
Seimo etikos sargai šį pavasarį nustatė, kad konservatorius Bronislovas Matelis supainiojo interesus, kai už parlamentinei veiklai skirtas lėšas užsakė publikaciją sutuoktinės leidžiamame Panevėžio laikraštyje.
Prieš keletą metų Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) auklėjo tuometį sveikatos apsaugos ministrą valstietį Aurelijų Verygą, pasirašiusį įsakymą, kuriuo Kauno klinikoms leido atnaujinti onkologiniams pacientams gydyti skirtą įrangą, nes šiose klinikose dirbo jo žmona.
Dabar pats A.Veryga parlamento Etikos ir procedūrų komisijos paprašė išsiaiškinti, ar panašaus, o gal net didesnio pažeidimo nepadarė Seimo narys konservatorius Linas Slušnys, į kelias Kauno mokyklas nuvežęs sutuoktinės, Socialinio ir emocinio ugdymo instituto vadovės Daivos Šukytės išleistų vadovėlių apie gyvenimo įgūdžius.
Opozicijos kreipimesi, kurį pasirašė 23 parlamentarai, teigiama, kad tokia L.Slušnio veikla neturi nieko bendra su jo einamomis Seimo nario pareigomis.
Sąrašas – su išimtimis
Tačiau daug didesnėmis dovanomis buvo palepinta tuomečio Vilniaus mero R.Šimašiaus mylimoji, o vėliau ir žmona Gilma Teodora Gylytė. Ir nieko.
Visai neseniai paaiškėjo, kad vieno svarbių Laisvės partijos veikėjų R.Šimašiaus vadovauta sostinės savivaldybė taip pakeitė sąlygas, kad jo išrinktosios G.T.Gylytės architektų biurui „DO Architects“ nebereikėjo dalyvauti konkurse projektuojant bendrabučius Saulėtekyje – didelį užsakymą jie gavo dovanų.
Vilniaus savivaldybės taryba, kurioje R.Šimašiaus valdymo laikais daugumą sudarė Laisvės partijos ir konservatorių atstovai, palaimino sąrašą objektų, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus.
Bet praėjusių metų pavasarį sąlygose atsirado išlyga, kad projektų konkursai nėra privalomi, jeigu yra gauta teigiama ekspertų vertinimo išvada.
Toks savivaldybės tarybos sprendimas priimtas likus metams iki R.Šimašiaus kadencijos pabaigos, kai jis jau buvo paskelbęs, kad daugiau mero posto nebesieks.
Statys penkis bendrabučius
Sutapimas ar ne, tačiau konkurso išvengė ir architektų biuras „DO Architects“, pasišovęs projektuoti penkis Vilniaus universiteto bendrabučius Plytinės gatvėje.
G.T.Gylytė yra viena šio projekto architekčių.
Lietuvos architektų rūmų atstovei Daliai Rakauskienei kilo įtarimų, kokių ekspertų išvadą gavo „DO Architects“, nes svarstant šį klausimą rūmų atstovai nebuvo kviečiami nei į savivaldybės komitetų, nei į tarybos posėdžius.
D.Rakauskienė pabrėžė, kad paprastai projektuojant su viešuoju interesu susijusius objektus rengiami architektūriniai konkursai, o gauti teigiamą ekspertų išvadą nėra lengva.
Nors savivaldybė yra pritarusi bendrabučių statybos projektui, jo autoriams dar gali iškilti keblumų. Bendrabučius planuojama statyti miškingoje vietovėje, o jei prireiks kirsti medžius, statytojai neišvengs visuomenės protestų.
Projekto autorių teigimu, numatoma kirsti tik vieną nudžiūvusį medį, o pasodinti 20.
Plytinės gatvėje planuojami penki Vilniaus universiteto bendrabučiai. Vienas pastatas prie „Iki“ parduotuvės turėtų būti 9 aukštų, kiti – 4 aukštų.
Pasiteisino po vestuvių
Tai, kad bendrabučių projektavimo konkursą laimėjo „DO Architects“, vilniečių nebeturėtų stebinti. Dar 2021-ųjų liepą, kai dešimt metų jaunesnė architektė G.T.Gylytė tapo trečiąja R.Šimašiaus žmona, jos valdoma architektūros įmonė buvo laimėjusi net penkis savivaldybės konkursus.
Tada rimtai suabejota jų skaidrumu ir mero interesais, o pats R.Šimašius net buvo raginamas atsistatydinti.
Kad nuramintų tuomet kilusias aistras, sostinės vadovas vienai dienai grįžo iš Prancūzijos, kur buvo išvykęs povestuvinių atostogų.
„Aš nesu pasiruošęs, kad supertalentinga, superatsakinga, supervisuomeniška ir superdarbšti mano žmona Gilma būtų žeminama dėl dalykų, kurių nepadarė“, – emocingai rėžė tuometis Vilniaus meras ir atskleidė, kad kilus triukšmui Lietuvoje G.T.Gylytė atsidūrė Prancūzijos ligoninėje.
Nevedė bendro ūkio
Tuomet R.Šimašiaus sutuoktinės gautais užsakymais ėmė domėtis ir savivaldybės tarybos Etikos komisija, kuri įžvelgė pažeidimų ir konstatavo, kad meras supainiojo interesus, nes 2021 metais nebuvo visiškai nusišalinęs nuo įtakos darymo aplinkai dėl architektės G.T.Gylytės ir jos įmonių vykdomų projektų, rašo portalas delfi.lt.
Bet su tokiu savivaldybės etikos sargų sprendimu nesutiko VTEK, kuri sutartinai nusprendė, kad R.Šimašius įstatymų nepažeidė.
Anksčiau VTEK buvo gavusi prašymą įvertinti ir tai, ar Vilniaus meras nesupainiojo interesų deklaracijoje nepateikdamas duomenų apie savo tuometę draugę G.T.Gilytę.
Bet etikos sargai tyrimo net nepradėjo, nes nenustatė duomenų, kad tuo metu, kai vyko viešieji pirkimai, pora būtų vedusi bendrą ūkį ar vienas kitam turėję kitų įsipareigojimų.
Vertintojams įtinka
R.Šimašius yra aiškinęs, kad dideliems projektams savivaldybėje rengiami architektūros konkursai, jų dalyviai projektus teikia be pavardžių, o komisijoje, kuri atrenka laimėtojus, savivaldybė neturi lemiamo balso.
Kodėl vertintojams paprastai labiausiai patinka prieš dešimt metų kartu su trimis architektais G.T.Gylytės įkurtos bendrovės „DO Architects“ parengti projektai, klausimų kilo jau ne kartą, rašo delfi.lt.
Tuo buvo susidomėjusi ir Seimo Antikorupcijos komisija, kai paaiškėjo, kad būsimo ministerijų miestelio Vilniuje, A.Goštauto gatvėje, projektinius pasiūlymus rengs R.Šimašiaus žmonos bendrovė.
Pastačius ministerijų miestelį, vadinamąjį A.Goštauto kvartalą, į vieną vietą būtų sukeltos visos ministerijos ir dalis kitų institucijų. Planuojama, kad naujasis miestelis turėtų stovėti jau 2028-aisiais.
Parėmė instaliaciją
Sužinoję, kad projektinius naujo kvartalo pasiūlymus rengia „DO Architects“, kiti architektai ėmė kelti klausimus dėl skaidrumo ir piktintis, jog sprendimai galėjo būti priimami už uždarų durų.
Panašūs skundai pasipylė ir paaiškėjus, kad ši architektų bendrovė yra viena iš Vilniaus autobusų stoties kvartalo projektų rengėjų.
Nors modernias autobusų stotis sugebėjo pasistatyti net rajonų centrai, Vilniaus stotis iki šiol šiurpina narkomanais, vogtų daiktų pardavėjais, užkaltais langais ir išviečių dvoku.
Nors tuomečiai R.Šimašiaus bendražygiai aktyviai pristatinėjo būsimo stoties rajono projektus, miesto nepuošiančiame kvartale atsirado tik viena naujovė: 2021-ųjų gegužę prie geležinkelio stoties pastatyta meninė instaliacija „Portalas“.
Buvo skelbiama, kad šį projektą finansavo Benedikto Gylio paramos fondas. Tačiau kukliai nutylėta, kad prie R.Šimašiaus sutuoktinės pusbrolio ir mero rinkimų kampanijos vieno dosniausių rėmėjų B.Gylio projekto beveik 44 tūkst. 500 eurų prisidėjo ir savivaldybė.
Nukopijavo nuo Niujorko
Kaip skelbė portalas.lt delfi.lt, Prieštaringų vertinimų sulaukė ir „DO Architects“ parengtas projektas įrengti žaliąsias poilsio erdves sostinės Naugarduko gatvėje.
2021 metų pradžioje, kai buvo baigtas šis projektas, o iki vestuvių su G.T.Gylyte buvo likę dar keli mėnesiai, R.Šimašius netgi nemėgino slėpti ryšių su „DO Architects“.
Savivaldybės pranešime „Vilniečiai, kurie savo rankomis kuria žalią miestą“ tuometis meras dėkojo šiam architektų biurui su G.T.Gylyte priešakyje.
Tačiau specialistai netruko pastebėti, kad Naugarduko gatvės ir Naujamiesčio humanizavimo idėjos yra tiesiog Niujorko miesto projektų ir rekomendacijų kopija.
Miesto vyriausiasis inžinierius Antonas Nikitinas tuomet patvirtino, kad dėl aiškios ir suprantamos struktūros kaip analogas buvo pasirinktas Niujorko gatvių standartas.
Baigdamas antrą kadenciją mero poste R.Šimašius šį ir kitus esą žalesnį Vilnių kuriančius projektus įvardijo kaip savo pasiekimą, o paskutiniame tarybos posėdyje pareiškė pervargęs nuo to, kad jo artimiesiems tenka daug nepagrįstų kritikos strėlių: „Tenka tai nuryti, nes tai darbo dalis.“
Dovanos – ne tiktai sutuoktinei
Visuomenininko A.Tapino pradėtos akcijos „Skaidrinam“ metu paaiškėjo, kad tuometis sostinės meras R.Šimašius 2022 metų vasarą, atostogaudamas Prancūzijoje, už reprezentacijai skirtas savivaldybės lėšas pripirko gurmaniškų vaišių.
Meras už 164 eurus įsigijo akacijų medaus, dar už kelis šimtus eurų – prancūziško gardėsio kanelių, armanjako, slyvų šokolade, sardinių ir konservuoto tuno.
Stiklainį akacijų medaus jis padovanojo aplinkos ministrui S.Gentvilui, su kuriuo susikirto dėl invazinių augalų. R.Šimašius sostinės erdves nutarė apsodinti akacijomis, bet paaiškėjo, kad tai invaziniai augalai – baltažiedės robinijos.
Ministro įspėjimo sulaukęs R.Šimašius atsakė ne tik nenaikinsiąs šių medžių, bet ir leisiąs juos sodinti ir toliau.
Stiklainį medaus gavęs S.Gentvilas net praėjus metams sakė jo dar neragavęs ir žurnalistams parodė neatidarytą stiklainį.
Visi – į naują įstaigą
Kadenciją baigęs sostinės vadovas R.Šimašius tapo vienu iš „World as a School“ steigėjų ir vyresniuoju patarėju viešojoje įstaigoje „Centenary Policy Institute“. Abi įstaigos įsteigtos tik šių metų pavasarį.
Viešajai įstaigai „World as a School“ vadovauja buvęs Vilniaus vicemeras, už švietimą atsakingas Tomas Gulbinas.
Įstaigos steigėjai yra buvę savivaldybės darbuotojai T.Gulbinas, R.Šimašius, buvęs mero patarėjas Karolis Žukauskas ir buvusi savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Marija Vyšniauskaitė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.