Dėl „Hamas“ grupuotės galo mato vienintelį sprendimo būdą, tačiau jam priešinsis Vakarai

2023 m. spalio 14 d. 10:40
Izraeliui šiuo metu reikia visos tarptautinės bendruomenės palaikymo, nes jis, kaip ir su Rusija kariaujanti Ukraina, kovoja už Vakarų valstybių moralę, kultūrą ir vertybes, įsitikinęs visuomenininkas Danielius Lupshitzas.
Daugiau nuotraukų (11)
Savo ruožtu Jeruzalėje gyvenantis muzikos grupės „Raganiai“ atlikėjas, vertėjas Nathanas Gitkinas tvirtina, jog tokios atakos Izraelis iki šiol neturėjo, tačiau abejoja, ar teroristinė grupuotė „Hamas“ galiausiai bus įveikta.
Apie įvykius Izraelyje pašnekovai diskutavo „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“.
Turi pastabą Lietuvos Vyriausybei
Jeruzalėje gyvenantis N.Gitkinas svarstė, kad šiandieninių įvykių Izraelyje praktiškai neįmanoma palyginti su tuo, kas jame jau yra buvę anksčiau.
„Čia toks žiaurus įvykis, kuris neturi jokio palyginimo su tais dalykais, kurie buvo anksčiau. Operacijų su Gazos Ruožu nuo 2005 metų yra buvę 11-ka – ši, paskutinė, yra 12-ta. Visos tos operacijos buvo lydimos panašių dalykų – apšaudymais, o galiausiai kariuomenės užėjimu į Gazos teritoriją. Visos tos operacijos savo laiku buvo sustabdytos, ir, galima sakyti, nepasiekė jokio tikslo, neskaitant didelių infrastruktūros nuostolių.
Šalis įpratusi prie tokių konvencionalių apšaudymų raketomis, bėgimo į slėptuves, bet tas, kas įvyko, kad jie sugebėjo neaišku kokiu skaičiumi patekti į Izraelio teritoriją ir tiesiog išskersti ištisas gyvenvietes, čia aš jau tik iliustracijai pasakysiu, kad po Oslo susitarimų, nuo 1950 metų iki dabar, teroro aktuose žuvo maždaug 2,5 tūkst. žmonių. Per 70 metų pusę aukų buvo nužudyta per vieną dieną“, – skaičiavo N.Gitkinas.
Visuomenininkas, Izraelio kariuomenėje 13 metų tarnavęs D.Lupshitzas šią savaitę pasitiko iš Izraelio su kitais lietuviais atvykusius tris savo vaikus. Paprašytas nupasakoti jų įspūdžius, pašnekovas įvardijo pagrindinį apibūdinimą – chaosas.
„Šiandien yra labai daug technologijų, kurios duoda galimybę pamatyti savo akimis, paskambinti su video, pajausti ir pamatyti – didžiulės eilės, nežinia, pranešimai apie tai, kad raketa pataikė į oro uostą, vėliau pasirodo, kad nepataikė, vėliau pranešimai iš pietų Izraelio.
Ir reikia suprasti, kad Izraelis yra tris kartus mažesnės teritorijos šalis nei Lietuva, ir kai mes kalbame ir sakome, kad pietuose atidarytas antras frontas, tie visi pranešimai išveda ne tik iš fokuso, bet, pasakysiu ūkiškai – plešia stogą, nes tu nežinai, kas vyksta.
Turint omenyje beprecedentę „Hamas“ teroro ataką prieš Izraelio civilius, kai pjaunami vaikai, vagiami piliečiai, kurie turi ir negalią, čia yra tikrai beprecedentis dalykas, ir Izraelio vyriausybė paskelbė ne operaciją, o karą“, – aiškino D.Lupshitzas.
N.Gitkinas, kalbėdamas apie Izraelio sostinę Jeruzalę, teigė, jog šis miestas per visus apšaudymus likdavo savotiškame fone, tačiau dabar gyventojai – ypač sunerimę.
„Prieš kelerius metus gal kaukė viena sirena, šiais metais sugebėjo atskraidinti kelias raketas. Yra tokių miestų, kur žmonės jau įpratę, galbūt taip nekrenta į paniką, o čia, jei išeitumėt į gatvę, daug kas yra įkritęs į paniką, neišeina į gatvę ir stengiasi būti namie, kad būtų arčiau slėptuvės. Jeruzalėje, išskyrus naujus rajonus, beveik pas nieka nėra šarvuotų kambarių“, – pažymėjo pašnekovas.
Pats N.Gitkinas į Lietuvą grįžti neplanuoja, teigė besijaučiantis pakankamai saugiai.
„Aš asmeniškai neypatingai persigandęs. Bet kalbu apie kitus žmones – turiu keletą kaimynų, aštriai regauojančių į sirenas“, – sakė jis.
D.Lupshitzas savo ruožtu atkreipė dėmesį į Lietuvos valdžios veiksmus, siekiant kuo greičiau namo sugrąžinti mūsų piliečius. Pasak jo, Vyriausybei šiandien reikėtų suprasti vieną labai svarbų dalyką.
„Mums reikia pamiršti faktą, kad kažkas kažką po to pasakys – mums dabar reikėtų koncentruotis į piliečių gelbėjimą. Mes turime galimybę pakelti dar du verslo remiamus lėktuvus, ir jeigu po to mes aiškinsimės, kodėl Vyriausybė nesudarė lygių galimybių kitoms įmonėms ir nepaskelbė konkurso, dvi savaites neišsiaiškino, kuri firma yra geresnė ir patogesnė – nėra laiko.
Jeigu Vyriausybė prisijungs ir darys tą dar greičiau, nes verslas gali greitai čia ir dabar padaryti sprendimus, kurie bet kokiai valstybei užims laiko, todėl dabar aš kviečiu Vyriausybę prisidėti dar daugiau ir nežiūrėti, kas ką pasakys“, – ragino visuomenininkas.
Paklaustas, kaip vertina Izraelio paskelbtą ultimatumą dėl Gazos Ruožo ir paleidžiamų įkaitų, N.Gitkinas svarstė, jog pirmiausia reikėtų žinoti aiškesnį pagrobtų žmonių skaičių.
„Aš grįžčiau prie skaičių – tokių operacijų iki šiol buvo 11, jos visos nepasiekė jokio rezultato, įskaitant įkaitus, kurie buvo ir yra jau paskutinius 7 metus laikomi Gazos Ruože – niekas jų nepaleido ir niekas jų nepaleis.
Jūs turite suprasti, kad visi Izraelio televizijos kanalai, kurie transliuoja aktualiją, yra pilni kraupiausių vaizdų, laidotuvių, verksmų, tėvų šauksmų, nežinomas netgi įkaitų skaičius, ir net neįmanoma derėtis dėl įkaitų paleidimo, kadangi niekas nežino, kiek jų yra.
Tai kol kas per daug nėra ko daryti, kol neatpažins visų mirusių, ir niekas nežino, koks yra galutinis skaičius. Tada bus galima paskaičiuoti, kiek galimai yra pagrobtų įkaitų“, – dėstė muzikantas ir vertėjas.
Skausmingos „Hamas“ pabaigos nemato
D.Lupshitzas tuo metu teigė „visiškai palaikantis“ Izraelio vyriausybės sprendimą „nušluoti ir ištrinti“ iš istorijos „Hamas“ organizaciją.
„Nušluoti ir ištrinti čia gali būti labai daug įvairių sprendimo būdų, bet politinės ir diplomatinės kalbos čia nebus – sutinku, kad nėra tikslaus skaičiaus, bet, visų pirma, visi įkaitai turi būti paleisti. Jei nebus paleisti – visas Dievo pyktis yra ant jų“, – pabrėžė jis.
D.Lupshitzo teigimu, Izraelio pergalė ir įkaitų išlaisvinimo sėkmė dabar priklauso ir nuo tarptautinės bendruomenės palaikymo.
„Ten labai labai mažai protinio mąstymo. Negali būti taip, kad pasaulio bendruomenės pradės spausti Izraelio vyriausybę ir valstybę, kuri turi visas teises ginti savo piliečius, ir čia aš noriu vėl sujungti su Lietuvos Vyriausybe, kuri gelbėja savo piliečius – jei viena valstybė gelbėja savo piliečius, siunčia „Spartanus“, siunčia lėktuvus, nemiega naktimis ir tariasi su verslu, tai lygiai taip pat ir Izraelis turi teisę ir moralinį įsipareigojimą prieš savo gyventojus, piliečius ir šalies svečius juos apginti“, – aiškino pašnekovas.
Pasak visuomenininko, tai jau yra didelis karas, jame žudomi žmonės, todėl žiūrėti į tai kaip į lokalų konfliktą negalima.
„Todėl šiandien mums reikia viso pasaulio palaikymo, kuris suprastų, kad mes nekariaujame kažkokio lokalinio karo, kad ten yra kažkur už 4 tūkst. kilometrų – mes giname Vakarų moralę, Vakarų kultūrą ir vertybes, ir mes esame vienintelė demokratija visoje autoritarinių režimų jūroje.
Padėkite mums, remkite mus. Mes kariaujame lygiai tokį patį karą su blogiu, kaip tą daro Ukraina“, – įsitikinęs D.Lupshitzas.
Tuo metu N.Gitkinas svarstė, kad teroristinė grupuotė „Hamas“ kol kas pribaigta tikrai nebus.
„Aš esu taip vadinamas sarkastinis pragmatikas. Aš asmeniškai negalvoju, kad ji bus pribaigta netgi kariniu atžvilgiu. Jei tokį dalyką būtų galima padaryti per dvi dienas, kurios jau praėjo, ne per dvi būsimas dienas, tai gal, bet kiekviena valanda, kol „Hamas“ nėra ištrintas ir Gaza neužimta, niekas Izraeliui to ištrynimo padaryti neleis, kaip ir anksčiau neleido.
Galbūt bus nuostoliai, ir jūs turite įsivaizduoti, kad „Hamas“ buvo išrinktas rinkimuose 75 proc. balsų Gazoje – dabar aš manau, kad juos remtų 120 proc., nes vietinių gyventojų skausmo ir nuostolių neišvarysi, nėra variantų, kad jie pasakytų, jog mes susidedam savo daiktus ir važiuojam į Tunisą pagyventi.
Tokio dalyko nebus, o mums jų nušluoti, kaip Danielius galvoja, mums niekas neleis, kaip ir neleido anksčiau“, – tvirtino N.Gitkinas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.