Su „Spartan“ iš Izraelio išvykę lietuviai kelionės nepamirš niekada: prieš pat skrydį – sprogimas ir raginimas slėptis

2023 m. spalio 12 d. 13:12
Beveik 30 lietuvių vėlų trečiadienio vakarą kariniu lėktuvu „Spartan“ pakilo iš Izraelio ir saugiai pasiekė Turkiją. Pastarosios dienos ir kelionė namų link jiems įstrigs visam gyvenimui. Prieš pat lipant į orlaivį tautiečiai išgirdo – netoliese įvyko sprogimas, turite bėgti slėptis.
Daugiau nuotraukų (9)
Po kurio laiko orlaivyje galiausiai atsidūrusius Lietuvos piliečius ramino juos parsigabenti atskridę mūsų kariai. Nors ploti nusileidus lėktuvui tapo nebemadinga, pasiekę Antaliją aplodismentų saviems negailėjo nė vienas.
Prieš pat lipant į lėktuvą – žinia apie sprogimą
Izraelyje nuo savaitgalio įstrigusius tautiečius antradienį pasiekė džiugi žinia – jų gelbėti iš Lietuvos į Turkiją skrenda karinis orlaivis „Spartan“. Netikėtai užpultoje valstybėje esantys lietuviai puolė rašyti ambasadai ir registruotis į šį skrydį.
Dešimt metų į Izraelį nuolat keliaujanti Mileta Navickaitė portalui lrytas.lt pasakojo, kad ši kelionė tikrai buvo nestandartinė. Dar antradienį Lietuvos ambasadai Izraelyje nusiuntusi savo duomenis ir paprašiusi ją užregistruoti į skrydį, teigiamo atsakymo ji sulaukė tik trečiadienį kiek po vidurdienio.
Moteris tuo metu buvo viešbutyje Tel Avive. Laiške buvo nurodyta, kad oro uoste būti reikia 17 valandą. Ji kaipmat puolė dėtis daiktus. Nors iki to laiko lietuviai tiksliai nežinojo, kur bus skraidinami, ambasada informavo, kad šįvakar jie pasieks Antaliją.
„Kai atvykome į oro uostą, mūsų jau laukė Lietuvos ambasados Izraelyje atstovas su mūsų šalies vėliavėle. Komunikacija vyko sklandžiai, reikėjo truputį palaukti, tada mus nuvedė prie stalo, kur visus lietuvius užregistravo, davė po buteliuką vandens ir leido praeiti pro apsaugą“, – sakė M.Navickaitė.
Nors į Tel Avivą ji skraido dažnai ir žino, kad Ben Guriono oro uoste patikra būna labai griežta, tąkart viskas buvo kitaip.
„Niekada gyvenime taip nėra buvę, kad su vandens buteliuku leistų praeiti pro apsaugą į išvykimo salę. Niekas nieko nežiūrėjo, niekas nieko neklausinėjo. Paklausė bendrinių klausimų dėl saugumo, užklijavo visiems ant pasų lipdukus ir praleido“, – prisiminė vilnietė.
Praėję patikros postus visi lietuviai lyg viena didelė šeima susibūrė laukimo salėje. Ten šnekučiavosi, dalijosi pastarųjų dienų įspūdžiais. Galiausiai, sulaukę žinios, kad jau reikia eiti prie vartų, ten išvydo jų laukiančius Lietuvos karius.
Šis vaizdas tautiečiams suteikė ilgai lauktą ramybės atodūsį, tiesa, tik trumpam.
„Jau lyg ėjome pro vartus, turėjo pradėti mus laipinti, bet atbėgo Izraelio apsauginis ir angliškai sako: „Žmonės, jūs negalit ten eiti, nes ką tik buvo sprogimas, bėkit slėptis.“ Aš puikiai supratau, ką jis pasakė, bet vyresnio amžiaus moterys išsigando, nes nesuprato, kas vyksta, tik mato, kad mes bėgame“, – pasakojo M.Navickaitė.
Ji puolė raminti vyresnius keleivius, paaiškino jiems, kas vyksta. Paties sprogimo lietuviai tikino negirdėję.
„Kur ta slėptuvė, niekas nežino. Apsauginis mums tik parodė kryptį, o ne kur konkrečiai eiti. Oro uostas – nemažas. Dalis žmonių nuėjo visai ne ten, kur reikėjo. Pasirodo, slėptuvė buvo tualetuose. Apsauginis, pamatęs, kad mes ne ten einame, liepė mums grįžti ir nuvedė į tualetus. Dalis sutilpo tuose tualetuose, bet mes nebetilpome, stovėjome tiesiog šalia“, – teigė vilnietė.
Maždaug po dešimties minučių viskas aprimo, žmonėms buvo leista išeiti iš tualetų ir judėti link savo lėktuvų. Prie „Spartan“ durų pagaliau atsidūrė ir lietuviai.
„Mus pasitiko Lietuvos kariai. Jie buvo labai faini, bendraujantys, sakė, kad čia bus nuotykis ne tik mums, bet ir jiems, nes jie pirmą kartą organizavo evakuacinį skrydį civiliams. Visi susėdome trimis linijomis. Tiems, kurie buvo su vaikais, pasakė sėstis priekyje, nes ten bus labai šilta, o gale bus vėsoka, bet duosime pledų, pasirūpinsime.
Nebuvo kažkokios panikos, žmonių nuotaikos buvo smagios, nes visiems tai buvo neeilinis patyrimas“, – pastebėjo M.Navickaitė.
Pasak jos, šis skrydis buvo išties išskirtinis – sėdėti teko ant tinklų, o ūžesys buvo toks, kad buvo sunku net susikalbėti. Tačiau kariniam orlaiviui nusileidus Turkijoje, visi lietuviai puolė dėkoti kariams ir apdovanojo juos plojimais.
Iš Turkijos turi grįžti savarankiškai
Antaliją lietuviai pasiekė apie 23 valandą nakties. Nuo ten kelione link namų jie jau turėjo pasirūpinti savarankiškai.
Tiesa, pašnekovė atkreipė dėmesį, kad oro uoste juos pasitikę Lietuvos ambasados Turkijoje darbuotojai buvo be galo malonūs ir padėjo tautiečiams. Keli iš 29 skridusių lietuvių buvo spėję nusipirkti bilietus iš Turkijos į kitas Europos šalis.
„Tiems, kurie nebuvo nusipirkę bilietų, padėjo ambasada. Jie vakar pranešė, kad šįryt, 9 valandą, vyks čarterinis „Novaturo“ skrydis, kuriame dar yra 14 laisvų vietų. Bilietas kainavo 80 eurų. Prioritetas buvo vyresniems žmonėms. Norinčiųjų buvo daugiau, bet man ir dar dviem merginoms bilietų neužteko, nes pagal prioritetinę eilę buvome gale.
Taip gavosi, kad mes netilpome į tą lėktuvą. Yra ir rytoj čarterinių skrydžių, bet jų kaina – 600 eurų. Nusprendėme palaukti žinių iš ambasados, gal jie galės mums ką nors pasiūlyti. Pasiliksime dar vieną naktį čia, Antalijoje“, – šiuo metu iš vieno šio miesto viešbučių kalbėjo M.Navickaitė.
Kelios moterys nusprendė rytinio skrydžio laukti tiesiog oro uoste, o likusius lietuvius ambasados darbuotojai nuvedė iki vienos Turkijos kelionių agentūros, kurios darbuotojai leido išsirinkti viešbučius, kuriuose jie norėtų praleisti naktį, taip pat pasirūpino Lietuvos piliečių kelione iki jų durų.
Tiek už viešbučius, tiek už pervežimą lietuviams reikėjo susimokėti patiems. Skrydis orlaiviu „Spartan“ jiems nieko nekainavo.
Atsižvelgiant į tai, kad tą pačią dieną į Lietuvą komerciniu reisu išskridę tautiečiai už bilietus pakloti turėjo po tūkstantį eurų, M.Navickaitė stebėjosi, kodėl į skrydį „Spartan“ atvyko ne visi užsiregistravę lietuviai. Skrydžiui buvo užsiregistravę 39 žmonės, tačiau lėktuvas kilo su 29.
Ji svarstė, kad dalis lietuvių galbūt nespėjo atvykti į oro uostą, dalis galbūt persigalvojo ar rado kitų būdų sugrįžti namo.
„Gaila, kad tokioje situacijoje jie paliko savo vietą, nes kažkas gal norėjo savo vaikus įsodinti ar patys išskristi ir netilpo. Kiti žmonės už skrydį juk mokėjo po tūkstantį eurų“, – pabrėžė M.Navickaitė.
Nors dabar yra saugi ir dieną leidžia viešbutyje Antalijoje, vilnietė sako mieganti neramiai.
„Sunkiai miegojau. Nuo penktadienio, kai prasidėjo karas, miegu labai prastai. Stresuoju. Izraelis yra kaip mano namai, turiu ten daug draugų. Daug jų dabar išėjo į tarnybą ir nežinau, jie grįš ar negrįš“, – teigė ji.
Ketvirtadienio vakarą iš Tel Avivo oro uosto planuojamas antrasis karinio lėktuvo „Spartan“ skrydis – juo evakuotis iš Izraelio ketina apie 30 asmenų.
skrydisSpartanLėktuvas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.