Naujienų portalui lrytas.lt jis teigė dėl streso nemiegojęs tris paras, tačiau lemtingas skambutis ir verslininko Gedimino Žiemelio žinia, kad vyro vaikai tikrai pasieks Lietuvą, nerimą numalšino.
G.Žiemelio valdomos aviacijos verslo grupės „Avia Solutions Group“ bendrovės „Skyllence“ lėktuvas iš Tel Avivo sostinėje nusileido apie 13 valandą. D.Lupshitzas skubėjo pasitikti į Vilnių atvykusius tris savo paauglius sūnus. Jie iki kruvino išpuolio pradžios gyveno Izraelyje su savo mama – buvusia D.Lupshitzo žmona.
„Ką tik pavalgėme, jau noriu juos vežti namo, kad nueitų į dušą ir pamiegotų. Jie dar nematė lovos, nebuvo net išsitiesę. Dabar prie stalo ir miega visi trys“, – kalbėdamas su portalu lrytas.lt sakė visuomenininkas.
Pasak D.Lupshitzo, trys jo atžalos Lietuvą pasiekė visiškai vienos, miegojo ant oro uosto grindų.
„Avia Solutions Group“ atstovai bandė užsakyti poilsio erdvę, bet, kadangi nebuvo aišku, ar lėktuvas išskrenda už 10 minučių, ar už 10 valandų, nepavyko to suderinti – žmonės jau įsėsdavo į lėktuvą, o tada pranešdavo, kad skrydis vėl atidėtas“, – pasakojo pašnekovas, pridūręs, jog keleivius iš Tel Avivo skraidinusi įmonė bandė visais įmanomais būdais palengvinti jų laukimą, prie to prisidėjo ir Lietuvos Respublikos ambasada.
D.Lupshitzas gimė Lietuvoje, kaip ir jo seneliai bei proseneliai. Nors jo vaikai lietuviškų pasų neturi, faktiškai jie – ir Lietuvos piliečiai. Visuomenininko sūnūs iki šiol gyveno Izraelyje, o pats D.Lupshitzas ne vienerius metus tarnavo Izraelio kariuomenėje.
„Kai prasidėjo aktyvus „Hamas“ teroristų puolimas, buvo paskelbta karo padėtis – tai yra labai didelis dalykas, kas reiškia, kad oro erdvė yra uždaryta, sienos yra uždarytos ir į šalį patekti neįmanoma.
Aš 13 metų tarnavau Izraelio gynybinėse pajėgose, esu seržantas, tarnavau greito reagavimo antiteroristiniame padalinyje, tarnavau ir kariavau Ukrainoje, ir aš niekaip nesugebu nekreipti dėmesio ir negaliu nieko nedaryti – čia mano šalis, mano tauta, mano šeima, mano sūnūs.
Problema ta, kad aš jau esu demobilizavęsis iš Izraelio kariuomenės, todėl negaliu tiesiog atvažiuoti į Izraelį ir prašyti tarnauti – man būtinai reikia grįžti į kažkokį tikslų dalinį. Bet galimybės susisiekti dabar nėra, o turint omenyje, kad Izraelis pakėlė virš 300 tūkst. rezervistų, visais jais reikia pasirūpinti.
Atsidūriau tokioje situacijoje, kai jaučiausi lyg narve uždarytas žvėris – vaikščiojau nuo sienos prie sienos ir nežinojau, ką daryti. Būti su vaikais negaliu, nuskristi negaliu, lėktuvai skraido tik iš didelių miestų ir ten irgi ne viskas paprasta“, – prisiminė pašnekovas.
Tačiau tada į galvą jam atėjo viena mintis.
„Aš tiesiog nežinojau, ką daryti – tris naktis nemiegojau, o vėliau nusprendžiau paskambinti G.Žiemeliui – paskambinau ir paaiškinau situaciją, ir jis, būdamas kitame pasaulio gale, man atsakė, kad pabandys kažką padaryti.
Tada jis pradėjo asmeniškai ieškoti, kur galėtų prijungti mano sūnus, prie kokio skrydžio, bet pamatė, kad tai yra neįmanoma. O tada jis man pasakė, kad išsiųs „Airbus“. Pakeliui jis paėmė dar 268 žmones, kuriuos jis, mano manymu, išgelbėjo nuo mirties“, – portalui lrytas.lt pasakojo D.Lupshitzas.
Dėl tokios verslininko iniciatyvos jis teigė jam būsiąs dėkingas visą likusį gyvenimą.
„Dėl šito altruistiško Gedimino poelgio aš nežinau, ar galėsiu kada nors grąžinti jam ir jo komandai skolą. Tas lėktuvas buvo visą laiką vėlinamas, vis kažkas atsitikdavo, bet situacija buvo visiškai neprognozuojama. Lietuvos Respublikos ambasados konsulė pati asmeniškai važiavo naktį iki oro uosto, priiminėjo žmones, vaikus, nes buvo labai daug vaikų, buvo vaikų, kurie skrido vieni“, – kalbėjo visuomenininkas.
Tiesa, kritikos D.Lupshitzas negaili ir Vyriausybei, kuri, anot jo, dar kartą parodė, jog verslas už valstybę yra gerokai greitesnis.
„Lietuviai nuo seno turi tokį dalyką – nekišk galvos, nes ją nukirs. Palaukite – čia yra jūsų piliečiai, pasirūpinkime jais, ir nesvarbu, ar tam reikia pajungti verslą, ar ne.
Svarbiausia ištraukti savo šalies piliečius“ – svarstė jis.
Primename, kad Lietuvos piliečiai Izraelyje buvo įstrigę nuo savaitgalio. Lietuvą trečiadienį pasiekė ir maldininkų grupė, karo pradžioje buvusi Palestinos teritorijoje.