Naujienų portalas lrytas.lt pasidomėjo, kaip per visą Lietuvą einantiems mokytojams sekasi prisijaukinti permainingus Lietuvos orus ir kokių reakcijų sulaukia iš sutiktų žmonių.
„Labiausiai įkvepia tai, kad didžioji dauguma pravažiuojančių, praeinančių žmonių labai palaiko, sustoja, įteikia įvairiausių dovanų, specialiai lūkuriuoja šalikelėse, kad galėtų pasisveikinti, apkabinti, medaus, skilandžių ar kažko kito įteikti“, – įspūdžiais dalijosi pedagogė iš Klaipėdos.
Nelengvas iššūkis
Nuo penktadienio iš Zarasų su 10 mokytojų grupe žygiuojantis Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas sekmadienio pavakarę jau pasiekė Uteną.
„Atėjome į Uteną, mus pasitiko apie 50 mokytojų. Labai geras oras, šiandien įveikėme 25 kilometrus. Eidami turėjome laiko padiskutuoti apie problemas, kurios yra, su kuriomis Utenos mokytojai gyvena. Jos panašios, kaip ir visos Lietuvos. Viskas gerai – žygis tęsiasi“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo A.Navickas.
Pirmąją naktį mokytojai nakvojo Baltriškės vienuolyne, vėliau – Inovacijų slėnyje Antalieptėje, Zarasų rajone, o naktį iš sekmadienio į pirmadienį nakvos Utenos kolegijoje.
Įveikę daugiau nei trečdalį viso kelio, A.Navickas su pedagogais Vilnių tikisi pasiekti jau ketvirtadienį, mat liko dar apie 100 kilometrų kelio.
A.Navickas pripažįsta, kad nueiti 25 kilometrus per dieną nebuvo lengva, tačiau su didesniais sunkumais pedagogų kompanija nesusidūrė.
„Buvo ir lietaus vakar, ir nors tai nelengvas iššūkis, bet pakankamai viskas sklandžiai vyksta“, – džiaugėsi LŠDPS pirmininkas.
Tuo metu Vilniuje streikuojantys mokytojai šeštadienį sulaukė švietimo, mokslo ir sporto ministro Gintauto Jakšto pasiūlymo susitikti individualiai Vyriausybėje.
Tai, kad nė vienas streikuojantis mokytojas į šį kvietimą neatsiliepė ir su ministru nesusitiko, anot A.Navicko, ir yra geriausia iliustracija, kaip mokytojai šį pasiūlymą vertina.
„Problemos daugiausiai yra sisteminės – nelabai yra individualiai apie ką kalbėtis“, – įvertino jis.
Profsąjungos pirmininkas nurodė, kad dalis mokytojų iš kitų miestų pirmadienį tik pradės savo žygį į Vilnių.
Automobiliai signalizuoja, žmonės atvyksta apsikabinti
„Demagoginiu ir beprasmiu“ ministro siūlymą individualiai pasikalbėti pavadino ir iš Klaipėdos žygiuojanti LŠDPS vado pavaduotoja, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Lilija Bručkienė.
„Vietoj ministro prisijungčiau prie einančių profsąjungos lyderių – vieną dieną nueičiau 20 km su vienais derėdamasi, kitą dieną – su kitais, ir keliaučiau šitaip per Lietuvą, bandydama suprasti, kur yra problemos ir spręsdama problemas“, – savo viziją portalui lrytas.lt dėstė L.Bručkienė.
Sekmadienio pavakarę 25 mokytojų, mokinių ir jų tėvelių grupė jau buvo pasiekusi Rietavą, vakarieniavo. Visos žygio naktys buvo praleistos mokyklose, o šį kartą nakvynė laukia Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje.
Sekmadienis, mokytojos teigimu, buvo lengvesnio ėjimo diena – nueita 15 km, kai dvi dienas iki tol – po 25 kilometrus.
Tuo metu skaičiai, kiek mokytojų ir mokinių eina link Vilniaus, anot profsąjungos atstovės, kasdien keičiasi – dalis žmonių išvažiuoja, kiti, įkvėpti pasakojimų, netikėtai prisijungia.
O ir permainingi Lietuvos orai streikuojančių mokytojų esą negąsdina – anot L.Bručkienės, jokių iliuzijų dėl Lietuvos orų spalio mėnesį pedagogai neturi.
„Kai nusprendėme, kad eisime šitą kelią, žinojome, kad bus visko. Vakar iš ryto buvo visai smagi liūtis, tai tėvėliai atvežė pakankamai daug lietpalčių nuo lietaus, ir dabar mes juos turime.
Iš tiesų mumis labai rūpinasi bendruomenė, palaikantys žmonės. Visi rašo: „Tik parašykite, ko trūksta, tuoj pat atvešime“. Manau, kad jeigu kažko pritrūksime, labai greitai palaikantys žmonės tai pristatys mums“, – įsitikinusi mokytoja.
Būtent šis visuomenės palaikymas, L.Bručkienės teigimu, ir suteikia jėgų tęsti žygį toliau.
„Labiausiai įkvepia tai, kad didžioji dauguma pravažiuojančių, praeinančių žmonių labai palaiko, sustoja, įteikia įvairiausių dovanų, specialiai lūkuriuoja šalikelėse, kad galėtų pasisveikinti, apkabinti, medaus, skilandžių ar kažko kito įteikti.
Tai pakylėja, tai suvienija bendruomenes. Pravažiuojantys labai reaguoja – signalizuoja, mojuoja, mirksi šviesomis. Tai suteikia pakilumo jausmą, pridėtinės vertės ir prasmės“, – pasakojo ji.
Vilniuje mokytojai iš Klaipėdos planuoja būti spalio 17 dieną.
Prisijungs ir daugiau
Tuo metu už poros savaičių į žygį Vilniaus link planuoja leistis ir pedagogų grupė iš Alytaus.
Alytuje dirbanti etikos mokytoja Meilė Platūkienė naujienų portalui lrytas.lt pasakojo, kad pedagogai jau buvo pradėję eiti, tačiau savo žygį sustabdė ir planuoja jį pratęsti spalio 13 dieną, nes nori į Vilnių atžygiuoti kartu su Klaipėdos pedagogais.
Anot jos, iš Alytaus žygiuoti turėtų apie 20 žmonių, o dar daugiau pedagogų atvyks autobusais.
Tiesa, autobusais mokytojai ketina atvažiuoti į sostinę ir palaikyti streikuojančius kolegas ir anksčiau – jau spalio 5 dieną.
Streikas Vilniuje tęsiasi
Tuo metu sekmadienį Vilniaus Vinco Kudirkos aikštėje prie Vyriausybės toliau streikuoja pora dešimčių mokytojų, o trys pedagogai ir vėl praleido naktį aikštėje įrengtoje palapinėje.
Šeštadienį pas streikuojančius mokytojus buvo atvykęs švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas, kuris pakvietė kiekvieną norintį pedagogą individualiam pokalbiui Vyriausybėje.
„Ir vakar, ir šiandien ir rytoj būsiu kambarėlyje, į kurį kiekvienas galite ateiti – kaip suprantu, ne visiems norisi viešai, aikštėje sakyti savo problemas, nuogąstavimus (...).
Galite išsakyti problemų sprendimų pasiūlymus, mes dėliosimės visų problemų žemėlapį ir stengsimės visas jas išspręsti. Jei ne čia ir dabar, tai bent turėti planą“, – nurodė ministras.
Ministras nurodė laikus, kada ketina priimti pasikalbėti norinčius mokytojus, tačiau nei šeštadienį, nei sekmadienį nė vienas mokytojas pas ministrą nenuėjo.
„Kiekvieną dieną aikštėje susitinkame su mokytojais, kur išgirstame ir prie reikalavimų neiškeltų problemų. Nėra didelės masės pedagogų, todėl, matyt, nėra ir poreikio kalbėtis asmeniškai“, – svarstė ministras.
Ką pasiūlė ministerija?
A.Navicko vadovaujama LŠDPS pareikalavo dar šiais metais pakelti mokytojų atlyginimus 20 procentų, o nuo kitų metų sausio – dar 30 procentų. Tokiu atveju, bendras atlyginimų augimas siektų 56 procentus.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) teigė neturinti tokių lėšų, todėl pasiūlė kitais metais pedagogų darbo užmokestį didinti 21 proc., nuo sausio atlyginimus pakeliant 10 proc.
Toks ministerijos pasiūlymas tiko visoms švietimo profsąjungoms, išskyrus vienintelei – streiką organizuojančiai LŠDPS.
Tuo metu su Lietuvos švietimo ir mokslo profesine sąjunga, Švietimo ir mokslo profesine sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimu, Lietuvos profesine sąjunga „Sandrauga“ sutarta dėl Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties atnaujinimo.
LŠDPS pirmininkas A.Navickas savo ruožtu įsitikinęs, kad mokytojų atlyginimai turėtų būti keliami ženkliai daugiau, o mokinių skaičius klasėje ir mokytojų krūvis – mažinamas.