Iš ryto šalia Seimo susirinko šį rugsėjį startavusios Gyvenimo įgūdžių programos priešininkai, teigiantys, kad vaikai šalies ugdymo įstaigose bus mokomi pagal tam tikrą ideologiją.
Mitingą kiek vėliau surengė ir Lietuvos gėjų lyga (LGL). Tiesa, abu mitingai negalėjo pasigirti didele dalyvių gausa – abi pusės surinko po keliasdešimt dalyvių.
Po 12 valandos prie Seimo pasirodė nelaukti svečiai. Nešinas Lietuvos vėliava, pasirodė riaušių prie Seimo byloje figūruojantis Antanas Kandrotas-Celofanas ir dar daugmaž 20 vyrų. Pasirodė ir Seimo narys Petras Gražulis.
Netrukus kilo apsižodžiavimai. LGL vadovui Vladimirui Simonko sakant kalbą, visų akys nukrypo į pasirodžiusį A.Kandrotą, V.Simonko kalbos beveik niekas nebesiklausė.
„Policijos pareigūnai, ar jūs laukiate, kol kils kokios nors riaušės ir susirėmimas, ar ne? Kodėl jūs negalite paprašyti jų pasitraukti iš čia? Gal galite pasitraukti, kad jie pasitrauktų, iš susirinkimo?“, – prašė V.Simonko.
Tačiau visą laiką renginį iš šalies stebėję kelios dešimtys policijos pareigūnų jokių veiksmų nesiėmė, kai kurie pareigūnai net krizeno, situaciją stebėjo iš šono.
„Jeigu organizatoriai prašo ir sako, kad šie asmenys trukdo susirinkimui? Jūs neleidžiate kalbėti, užstojate“, – mikrofonu į policijos pareigūnus kreipėsi V.Simonko.
LGL atstovai, nepaisant trikdžių, toliau tęsė savo mitingą, sakė kalbas, o Celofano vedini pasekėjai tuo metu šaukė, filmavo savo telefonais.
„Policijos pareigūnai, prašau vykdyti savo pareigą užtikrinti saugumą proteste“, – ragino V.Simonko.
Ant šalia Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos esančios pievos LGBT protesto organizatoriai ištiesė ilgą, kilimą primenančią vaivorykštės spalvų vėliavą ir sudėjo palaikymo plakatus. A.Kandrotas-Celofanas ir prie jo prisijungęs parlamentaras P.Gražulis netrukus ant šios užlipo.
Netrukus po to, kai pasirodė provokatoriai, LGL mitingas buvo pabaigtas. Organizacijos atstovai dar bandė bendrauti su žiniasklaida, tačiau provokatoriai, tarp kurių – ir nuolatiniai įvairių protestų dalyviai Laurynas Ragelskis, Grafas Liutkevičius ir kiti, taip pat trukdė kalbėti, šaukė į kameras, provokavo.
V.Simonko, bandantį pasitraukti iš minios, A.Kandrotas-Celofanas dar bandė sekti, tačiau kelią jam pastojo policijos pareigūnas.
„Ko jūs norit iš manęs? Aš einu ir viskas. Atstokit nuo manęs, dirbkit savo darbą“, – su policijos pareigūnu konfliktavo A.Kandrotas-Celofanas.
Pareiškęs, kad LGBT bendruomenę palaikantys mitinguotojai jų išsigando ir išsilakstė, išsiskirstė ir A.Kandrotas-Celofanas su savo pasekėjais.
Visgi, galiausiai aikštėje liko V.Simonko ir LGL nariai, diskutavo apie Seime svarstomus įstatymo projektus.
Kodėl prireikė mitingo?
Renginiu LGL atstovai ir LGBT bendruomenės palaikytojai ragino panaikinti Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostatą, kuria remiantis ne kartą buvo apribota su LGBT bendruomene susijusi informacija.
Tai, akcentuoja V.Simonko, yra diskriminacinė nuostata, daranti akivaizdžią žalą Lietuvos vaikams.
„Mes jau seniai kėlėme klausimą dėl šios įstatymo nuostatos. Tai tikrai nedaro teigiamos įtakos moksleiviams. Dabar moksleiviams nėra prieinama informacija apie LGBT asmenis“, – sakė LGL lyderis.
Priešingai, akcentavo jis, atlikti tyrimai rodo, kad LGBT bendruomenei priklausančių moksleivių savijauta prastėja.
„Mes atlikome mokyklose tyrimą ir parodėme, kad šio klausimo nebuvimas sukuria nesaugią atmosferą LGBT moksleiviams. Jokia paslaptis, kad mūsų mokyklose yra LGBT moksleivių. Tai faktas. Ką jiems daryti, kai jie girdi įžeidžius komentarus.
Mūsų tyrimas rodo, kad situacija mokyklose blogėja. Blogėja LGBT moksleivių savijauta“, – sakė jis, pridurdamas, kad reikėtų labai kritiškai įvertinti ir Seime kilusias iniciatyvas atsisakyti lytiškumo temų Gyvenimo įgūdžių programoje.
V.Simonko teigimu, reikia suprasti, kad tikrai didelę žalą daro ta informacija apie LGBT, kuri yra pagrįsta stereotipais ir manipuliacijomis. Pasak jo, to pasitaiko per mokyklose vedamas „religijos pamokėles“.
Pasak V.Simonko, mokytojai su vaikais negali per pamokas kalbėti apie LGBT bendruomenei aktualius klausimus, nes tada įsijungia ir tėvai, mokyklos jaučia priespaudą.
„Tai daro žalą mums visiems, ypač vaikams. Nepamirškime, kad tarp visų šitų vaikų yra LGBT vaikai, jie yra. Jie netampa kažkada, kai jiems sukanka 18 metų, kad jie tada tampa priklausantys mūsų bendruomenei. Žmonės gimsta tokie. Jeigu mes nepalaikysime savo vaikų, tai ko mes tada verti?“ – klausė LGL vadovas.
Paklaustas, kaip vertina kalbas, kad taip vaikus bus bandoma „atversti į homoseksualumą“, V.Simonko tvirtino, kad tai yra nesąmonė.
„Tai yra nesąmonė. Aš tą argumentą girdžiu ir dar kartą noriu atkreipti dėmesį: tėvai savo vaikus žino geriau, bet jeigu tėvai negauna informacijos iš savo vaiko, nesupranta, kad jis priklauso LGBT bendruomenei, jam reikia padėti.
Čia jau akmenėlis į tas šeimas. Tai mes norime padėti ir šeimoms susipažinti su savo vaikais ir jų orientacija“, – kalbėjo LGL vadovas.
Savo ruožtu į protesto akciją atėjusį A.Kandrotą-Celofaną LGBT bendruomenės reikalavimai prajuokino.
„Jie gi neturi nepilnamečių vaikų, tai koks jiems skirtumas tas įstatymas yra? Kai jie savo vaikus vedžios į mokyklas, tegul ten tose mokyklose ir agituoja.
O kol vaikšto tradicinių, normalių žmonių vaikai į mokyklas, vis dėlto mes, tėvai, spręsime“, – kalbėjo Celofanas.