„Artėjant rinkimams, neišvengiamai stiprės populistinė retorika. Turime būti tam pasirengę. Nors populizmas tam tikra prasme yra natūrali demokratijos dalis, tačiau kuriant tvarią, visa apimančiu saugumo principu grįstą gerovės visuomenę, jį reikėtų atpažinti ir jo vengti“, – atidarydama naują politinį sezoną linkėjo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Susitelkti bendriems darbams, kurie skambėtų garsiau nei skandalai, parlamentarus ragino ir prezidentas Gitanas Nausėda, kurio žodžius įgarsino šalies vadovo patarėjas Paulius Baltokas.
„Linkiu atsakingų sprendimų, kurie būtų grįsti ne politinio ciklo tempo metu, o Lietuvos žmonių poreikiais“, – prezidento žodžius perdavė jis.
Rudens sesijoje vienas svarbiausių darbų bus 2024 metų biudžeto svarstymas ir priėmimas, taip pat planuojama daug dėmesio skirti sveikatos apsaugos, švietimo, nacionalinio saugumo ir gynybos sritims.
Pristatydama Vyriausybės teikiamus įstatymo projektus, premjerė Ingrida Šimonytė griežtai pareiškė, kad biudžetas nebus niekieno rinkiminės kampanijos piniginė, kartu kritikos pažerdama ir pačiam G.Nausėdai.
„Biudžetas nebus niekieno rinkiminės kampanijos piniginė – nei pozicijos, nei opozicijos, nei prezidento, nutarusio, kad 35 proc. mokesčių pajamų su BVP santykio pasiekimas, žadėtas 2019 metais, yra bergždžias reikalas, ir todėl dabar gerovę reikia kurti mažinant mokesčius, didinant išlaidas, o sąskaitas pasiūlius apmokėti Vyriausybei, tiksliau, rinkėjams, ir, žinoma, didesne, nepigia skola“, – nurodė I.Šimonytė.
Daugiausiai aistrų greičiausiai vėl susilauks žmogaus teisių klausimai – bus svarstomi tiek Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimai, tiek kreipimasis į Konstitucinį Teismą dėl Stambulo konvencijos atitikimo Lietuvos Konstitucijai, paskutinis – priėmimo – etapas laukia ir Civilinės sąjungos įstatymo projekto.
„Mums liko tik vienas žingsnis iki istorinio politinio sprendimo – Civilinės sąjungos instituto įtvirtinimo mūsų teisinėje sistemoje“, – šį klausimą išskyrė V.Čmilytė-Nielsen.
Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė siūlo Civilinės sąjungos įstatymo projektą apskritai išbraukti iš rudens sesijos darbų programos.
A.Širinskienei po I.Šimonytės kalbos, kurioje kritikos kliuvo socialdemokratams, pastebėjus, kad konstruktyvaus darbo šioje Seimo sesijoje tikėtis neverta, premjerė atsakė reaguodama ir į socialdemokratų lyderės Vilijos Blinkevičiūtės šeštadienį išsakytus žodžius, esą ši Vyriausybė mato tik skaičius, o ne žmones.
„Yra labai gudru, bet nelabai protinga nuolat kalbėti apie tai, kad skaičiai yra šalti, kažkas mato tik skaičius, kažkas mato tik lenteles ir taip toliau. Aš suprantu, kad daugelis žmonių nemėgo matematikos mokykloje ir gal net jaučia kažkokius sunkius jausmus savo matematikos mokytojams, bet vis dėlto dienų gale, patinka mums ar ne, prie tų skaičių tenka sugrįžti.
Galima tikrai visada cituoti poeziją, verkti ir visais kitais būdais apeliuoti į sentimentą, bet, kai esi atsakingas už valstybės ūkį, raidą, tai, kad valstybė galėtų veikti, žinokite, be skaičių aš dar nemačiau nė vieno, kuris sugebėtų tai padaryti“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Seimo nariams sekmadienį pateiktas rudens sesijos darbų programos projektas, kuriam siūlymus teikė prezidentas, Vyriausybė, Seimo komitetai ir frakcijos. Darbų programos projekte – 469 teisės aktų projektai. 82 iš jų teikia Vyriausybė.
Socialdemokratų frakcijos seniūnė Orinta Leiputė plenarinių posėdžių salės tribūnoje tvirtino, kad didžioji dalis Vyriausybės pateiktų projektų yra net neregistruoti, tad namų darbai esą yra vėl nepadaryti.
Pagal Seimo valdybos patvirtintą posėdžių grafiką sesijos metu, nuo rugsėjo 10-osios iki gruodžio 23-iosios, planuojama surengti daugiau kaip 45 plenarinius posėdžius. Iš jų trys bus skirti opozicinių frakcijų darbotvarkėms.
Pagal Konstituciją Seimas per metus rengia dvi sesijas – pavasario ir rudens.