„Naujausios žinios yra tos, kad tėvas yra jau paleistas iš pasienio užkardos į laisvę. Mūsų žiniomis, jis ten turi savo gyvenamąsias patalpas ir yra su dukra, kurią jis prižiūri“, – informavo V.Vitkauskas.
Jo teigimu, rusų pasieniečiai tvirtina, kad mergaitės būklė yra gera, ji yra prižiūrima. Kokiomis aplinkybėmis šiuo metu gyvens jos tėvas, pasakyti sudėtinga.
„Apie nuosavybę duomenų neturime. Tai greičiausiai yra nuoma, bet čia jau spekuliacija, mes tiksliai negalime pasakyti dėl konkretaus būsto – nei adreso, nei būdo, kaip mūsų pilietis ten yra papuolęs. Tokios informacijos neturime šiuo metu“, – sakė NKCV vadovas.
Tiesa, panašu, kad toks vyro žingsnis – bėgti į Rusiją – buvo planuotas jau anksčiau.
„Mes fiksavę daug šio piliečio vykimų į Kaliningrado sritį, iš to galima teigti, kad buvo ruošiamasi tokiam žingsniui“, – pažymėjo V.Vitkauskas.
Kol kas nėra įrodymų, kad vyras turėjo ir Rusijos pilietybę, nors Rusijos pusė esą žada pateikti šį faktą patvirtinančius duomenis.
Paklaustas, kokiu pagrindu Lietuvos pilietis gali kreiptis į Rusiją ir prašyti šios šalies pilietybės, V.Vitkauskas atkreipė dėmesį, kad priežastys gali būti įvairios, tačiau ją gauti neturėtų būti labai sudėtinga.
„Mes nežinome, ar ji gauta, o pagrindai gali būti labai skirtingi. Gali būti vedybiniai dalykai, kažkokios šaknys, gyvenimo laikas, nes mes gyvenimo istorijos irgi neturime. Tai tų aplinkybių gali būti labai daug. Gali būti ir išimties taikymas.
Šitoje vietoje Rusija, manau, savo pilietybės instituto suteikimą interpretuoja labai plačiai – prisiminkime atvejus ir Ukrainoje, ir kitose vietovėse, kaip tos pilietybės yra suteikiamos.
Nenustebčiau, kad ta pilietybė gali būti labai lengvai suteikta, jei yra kažkoks Rusijos interesas“, – svarstė NKVC direktorius.
Kokios galimybės Lietuvai susigrąžinti Rusijos pilietybės neturinčią mergaitę? Pasak V.Vitkausko, turint omenyje, kokia šalis yra Rusija, tolimesnį procesą prognozuoti sunku.
„Nesiimčiau spręsti, koks būtų procesas dėl mergaitės pilietybės – aišku, turėtų būti abiejų tėvų sutikimas, bet nepamirškime, su kokia valstybe turime reikalą. Žiūrėti į įstatymo raidę ir galvoti, kad tai bus pritaikyta, turbūt būtų per daug drąsu“, – neslėpė jis.
Pasak NKVC vadovo, vaiko mama intensyviai bando bendrauti su į Rusiją dukrą išgabenusiu tėvu, tačiau ar šis kontaktas sėkmingas, kol kas pasakyti sunku. Pati mama šiuo metu esą svarsto vykti į Rusiją.
„Nuolat kontaktuojame su mama – ji šaunuolė, laikosi labai stipriai pagal tą situaciją, kuri yra susiklosčiusi. Stengiamės padėti kuo galime – ir konsultacijomis, ir tam tikrais kontaktais, ryšiais, kurie reikalingi. (...)
Tas mamos ketinimas yra vykti pas dukrą, šitoje vietoje labai svarbu įsivertinti rizikas ir galimybes“, – patikino V.Vitkauskas.
Primename, kad sekmadienį buvo gautas moters (gim. 1996 m.) pranešimas apie tai, jog vyras ( gim. 1989 m.) Kretingos rajone, Sausdravų kaime, paėmė jos dukrą ir sutartu laiku negrąžino jai. Kiek vėliau paaiškėjo, kad vyras pagrobė savo mažametę dukrą (gim. 2022 m.) ir bėgdamas kirto Rusijos sieną.
Atliekant paieškos veiksmus, nustatyta, kad tą pačią dieną, apie 13 val. 4 val. min., Šilutės rajone, Skirvytės upėje, vyras su dukra valtimi kirto Lietuvos–Rusijos valstybinę sieną ir buvo sulaikyti Rusijos teritorijoje.
Lietuvos pasieniečiai pastebėjo, kad Skirvytės upėje guminė valtis kirto Lietuvos ir Rusijos sieną ir įplaukė meldus. Prie jų priplaukė Rusijos pareigūnų kateris. Anot VSAT atstovo G.Mišučio, pasieniečiai dar bandė žodžiu susisiekti su valtimi nuplaukiančiais asmenimis, tačiau jokio atsakymo negavo.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vaiko pagrobimo. Tuo metu VSAT pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo.
NKVC pasitarime nuspręsta skelbti vaiką pagrobusio vyro paiešką, dėl to kreiptis į Interpolą, taip bandyti užmegzti ryšį su Rusijos pareigūnais.