„Rusija jau ne vieną sykį naudojo šią bylą savo propagandoje, vaizdavo bylos įvykius iškreiptai, falsifikavo istorinius faktus. Todėl trijų teisėjų nuteisimas už akių – dar vienas Kremliaus režimo aistrų kurstymas, kuris dar kartą patvirtina, kad Sausio 13-osios, ar kaip jau esu minėjęs, Lietuvos Niurnbergo bylos nagrinėjimas ir sprendimas mūsų šalyje buvo teisėtas“, – Eltai pirmadienį perduotame komentare sakė G. Landsbergis.
Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, Lietuva aktyviai kėlė ir kelia Sausio 13-osios bylos teisėjų persekiojimo klausimą visuose tarptautiniuose formatuose.
ELTA primena, kad pirmadienį „Telegram“ kanalas „Mediazona“ pranešė, kad remdamasis teismo spaudos tarnybos informacija rugpjūčio 17 dieną Maskvos teismas už akių nurodė suimti tris Lietuvos teisėjus, priėmusius nuosprendį Vilniaus 1991 metų sausio 13-osios įvykių byloje.
Rusijos tyrėjai kaltina Lietuvos teisėjus priėmus „sąmoningai neteisėtą nuosprendį“ (Baudžiamojo kodekso 305 straipsnio 2 dalis); toks kaltinimas užtraukia laisvės atėmimo bausmę.
Visi trys teisėjai anksčiau buvo įtraukti į Vidaus reikalų ministerijos federalinę ieškomų asmenų duomenų bazę.
Apie baudžiamosios bylos iškėlimą trims Vilniaus apygardos teismo teisėjams – Ainorai Macevičienei, Virginijai Pakalnytei-Tamošiūnaitei ir Artūrui Šumskui – Rusijos tyrimų komitetas pranešė praėjus dviem savaitėms po nuosprendžio Sausio 13-osios byloje, kurį jie paskelbė 2019 metų pavasarį. Netrukus už akių baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukti ir procese dalyvavę Lietuvos prokurorai.
Nuosprendį Sausio 13-osios byloje Vilniaus apygardos teismas paskelbė 2019 metų kovo 27 dieną.
Tuomet teismas dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui kaltais pripažino 67 asmenis, tarp jų – buvusį sovietų gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą, buvusį KGB specialiųjų pajėgų grupės „Alfa“ karininką Michailą Golovatovą ir buvusį Vilniaus garnizono vadą Vladimirą Uschopčiką.
Dauguma kaltinamųjų buvo nuteisti už akių; tik du žmonės fiziškai sėdėjo teisiamųjų suole – buvę sovietų kariškiai, Rusijos piliečiai Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas.
J. Melis prisipažino, kad 1991 metais buvo viename iš tankų prie Vilniaus televizijos centro. G. Ivanovas buvo kaltinamas dalyvavimu užimant Vilniaus spaudos rūmus; teisme jis savo kaltę neigė.
J. Melis buvo sulaikytas 2014 metų kovą, kai atvyko į Lietuvą iš Kaliningrado srities. Jam buvo skirta septynerių metų laisvės atėmimo bausmė, kuri vėliau buvo padidinta iki 10. Į laisvę J. Melis buvo paleistas 2023 metų kovą. Vilniuje gyvenęs G. Ivanovas buvo nuteistas kalėti ketverius metus.