Dar negirdėta NATO lyderių viešnagės pusė: nuo konkretaus B. Macron įgeidžio – iki ypatingų pusryčių ir atsivežtų daržovių

2023 m. liepos 15 d. 19:04
NATO viršūnių susitikimas Vilniuje bus įrašytas ne tik į Lietuvos politikos istoriją – forumą ilgai prisimins ir sostinės viešbučiai, kelioms dienoms virtę Aljanso šalių delegacijų saugiomis rezidencijomis.
Daugiau nuotraukų (18)
Dar prieš NATO viršūnių susitikimą buvo spėliojama, kur apsistos ne tik Aljansui priklausančių valstybių prezidentai ar premjerai, bet ir G7 sambūriui atstovaujančių šalių vadovai, tarp kurių nedažnai Lietuvoje apsilankantys Japonijos ar Pietų Korėjos lyderiai.
Bet informacija, kokius Vilniaus viešbučius pasirinko JAV prezidentas Joe Bidenas su gausia delegacija ar Vakarų Europos šalių vadovai, buvo slepiama po devyniais užraktais. Kartais būdavo pateikiamos net klaidinančios žinios, nors užsieniečiai, panašūs į agentus, geriausių sostinės viešbučių prieigose buvo pastebėti likus kone savaitei iki forumo.
Pro langus – šventovė
Pagaliau viskas ėmė aiškėti liepos 10-osios pavakare, kai Vilniaus oro uoste nusileido JAV prezidento lėktuvas, o netrukus įspūdingas J.Bideno kortežas ištuštėjusiomis sostinės gatvėmis atlėkė prie penkių žvaigždučių viešbučio „Grand Hotel Kempinski Vilnius“, esančio prie Katedros aikštės.
Galingiausios pasaulio šalies vadovas apsigyveno prezidentiniuose kelių kambarių apartamentuose, pro kurių langus atsiveria vaizdas į Arkikatedrą.
Kokie buvo išskirtinės delegacijos pageidavimai, „Grand Hotel Kempinski Vilnius“ savininkas Marius Jakulis-Jasonas nedaugžodžiavo, bet prasitarė, kad dar gerokai iki NATO viršūnių susitikimo visame viešbutyje buvo pakeista apsaugos sistema, nes buvusi kiniška amerikiečių netenkino. Be to, kol viešbutyje viešėjo J.Bidenas, jokie kiti svečiai čia apsistoti negalėjo. Amerikiečiai buvo užėmę beveik visus kambarius.
„Buvo domimasi, ar aš neturiu jokių verslo ryšių su Rusija, taip pat ar mano verslas Lietuvoje neturi jokių problemų. Bet kokias abejones paneigė tai, kad gyvenu Lietuvoje jau nuo 1992 m. ir mano investicijos šalyje skaidrios ir ženklios. Amerikos atstovai atsižvelgė ir į tai, kad esu gyvenęs JAV“, – kalbėjo M.Jakulis-Jasonas.
Beje, nors „Grand Hotel Kempinski Vilnius“ garsėja puikią virtuvę turinčiu restoranu, jau patį pirmąjį JAV delegacijos viešnagės vakarą buvo pastebėta, kad kai kurie jos nariai į viešbutį sugrįžta su vieno populiaraus Amerikoje greitojo maisto restorano maišeliais.
„Grand Hotel Kempinski Vilnius“ generalinis direktorius Kai Schukowski teigė, kad JAV prezidento vizitas užtikrino didžiausias dienos pajamas viešbučio istorijoje. Taip pat jis tikėjosi, kad J.Bideno apsilankymas padarys viešbutį patrauklesnį pasauliniu mastu.
„Turėjome panašų atvejį, kai pas mus buvo apsistojęs Japonijos premjeras.
Po jo vizito pastebėjome ženklų turistų iš šios šalies pagausėjimą“, – Eltai teigė K.Schukowski.
Britai ir vokiečiai – kartu
Tuo metu sostinės Senamiestyje įsikūrusio 5 žvaigždučių viešbučio „Pacai“ erdves dalijosi Vakarų Europos galingieji – Didžiosios Britanijos premjeras Rishi Sunakas ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas su juos lydėjusiomis delegacijomis.
„Labai tvarkingi svečiai. Jokių ypatingų pageidavimų, su kuriais anksčiau būtume nesusidūrę, iš jų nesulaukėme. Pusryčiai į kambarius – aukštiems pareigūnams įprastas dalykas. Mūsų viešbutyje ir britai, ir vokiečiai tik pusryčiavo. Jie pietavo ir vakarieniavo „Litexpo“ vykusiame renginyje arba Prezidentūroje, Valdovų rūmuose“, – pasakojo „Pacų“ vadovė Rūta Pulkauninkaitė-Macikė.
Aukšti svečiai buvo užėmę beveik visą viešbutį. Abi delegacijos buvo skyrusios kambarių spaudos centrui ir įsirengusios darbo kabinetus.
„R.Sunakas – nuostabus, šiltas žmogus, švytintis plačia šypsena. Matyti, kad tarp jo ir komandos – ypač glaudus bendravimas, nes jis į visus kreipėsi vardais. Išvykdamas nuoširdžiai mums dėkojo“, – atviravo R.Pulkauninkaitė-Macikė. O kanclerį O.Scholzą ji apibūdino lakoniškai: „Tikras vokietis, mėgstantis griežtą tvarką.“
R.Sunakas ir O.Scholzas buvo apsistoję dviejų kambarių prezidentiniuose apartamentuose.
Kol vyko NATO viršūnių susitikimas, viešbučio kiemo vartai buvo uždaryti ir akylai saugomi. Prie durų buvo sumontuota tokia pat bagažo ir asmenų patikros įranga, kokia būdinga oro uostuose.
Išsivežė medaus iš Dubingių
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas su žmona Brigitte Macron ir juos lydinti delegacija jau antrą kartą buvo apsistoję Senamiesčio širdyje esančiame „Stiklių“ viešbutyje. Neabejotina, jog dėl to, kad jis priklauso tarptautinei Prancūzijos viešbučių grandinei „Relais & Chateaux“.
„Nors mūsų viešbutyje yra gyvenę daug pasaulio įžymybių ir įtakingų politikų, tokio patikrinimo, koks buvo šį kartą, dar nebuvome patyrę. Gerokai iki NATO viršūnių susitikimo viena po kitos vyko daugybė komisijų. Buvo patikrinta, kiek yra įėjimų ir išėjimų, kaip įrengti kambariai. Ir ugniagesiai buvo atvykę apžiūrėti visų patalpų“, – pasakojo vienas „Stiklių“ įkūrėjų ir bendraturčių Aleksandras Ciupijus.
Pirmoji Prancūzijos pora apsistojo ištaiginguose prezidentiniuose apartamentuose. Buvo atsivežusi savo liokajų, kuris jais rūpinosi viso vizito metu.
Prancūzai „Stiklių“ šeimininkų iš anksto prašė patiekti savo firminių uogienių. Jas specialiai prieš vizitą virė viešbučio bendraturtis Romas Zakarevičius. Jis garsėja braškių, aviečių, apelsinų uogienių receptais. Iš „Stiklių“ ūkio Dubingiuose aukštiems svečiams taip pat buvo atvežta šiemet iškopinėto gėlių, grikių ir miško medaus.
„Ponia Brigitte pageidavo juodos lietuviškos duonos, kuria ji susižavėjo dar pirmos viešnagės mūsų viešbutyje metu. O pusryčius valgė viešbučio sode, kuris dabar skendi gėlėse“, – sakė A.Ciupijus.
Prancūzijos delegacijos nariams įdėta lauktuvių – po stiklainiuką „Stiklių“ medaus iš Dubingių.
Maistas – iš Turkijos
„Kuo žmogus turtingesnis, tuo mažiau reiklesnis, o su kitais bendrauja kultūringai, paprastai, maloniai“, – taip apie Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą kalbėjo vienas viešbučio „Imperial“ savininkų Olegas Vasinas.
R.T.Erdoganas šį viešbutį greičiausiai pasirinko ir dėl to, kad jis vos už kelių žingsnių nuo Turkijos ambasados. Po apsilankymo joje vėlų liepos 10-osios vakarą, apsuptas pulko augalotų apsaugininkų, prezidentas iki viešbučio atėjo pėsčias. Jo šarvuotas limuzinas „Maybach“ lėtai važiavo iš paskos.
Pats R.T.Erdoganas jokių specialių pageidavimų viešbučio vadovybei nepareiškė, bet jo komanda, anot O.Vasino, turėjo nemažai reikalavimų: „Daugelis jų – paslaptis, bet prie aukštų svečių reikalavimų esame jau seniai įpratę. Svarbiausias pageidavimas – saugumas. To paties prašė ir Turkijos vadovo atstovai.“
Kad viešbučio virtuvėje kiaulienos neturėtų būti nė kvapo, ši taisyklė šiame viešbutyje galioja jau seniai: „Nei per pusryčius, nei restorane patiekalai iš kiaulienos nepatiekiami. Turkams tai buvo labai svarbu. Pasistengėme pagaminti ir tai, kas būdinga Turkijos virtuvei“, – pasakojo vienas „Imperial“ savininkų.
Įkandin Turkijos vadovo į Vilnių atvažiavo sunkvežimis-šaldytuvas, pilnas įvairių produktų, vaisių ir daržovių. R.T.Erdogano palydoje buvusiems virtuvės meistrams buvo užleista viena viešbučio virtuvių, kur jie vieni šeimininkavo ir ruošė patiekalus.
„Kai kurių jų atsivežtų vaisių, daržovių ir prieskonių iki šiol nebuvau netgi matęs“, – prisipažino O.Vasinas.
O pasklidusi informacija, esą R.T.Erdoganas buvo pastebėtas viename miesto prekybos centrų, kur kepami Turkijoje populiarūs kebabai, O.Vasinui sukėlė juoką: „Jei jis būtų pareiškęs norą, mes ne tik kebabą būtume jam iškepę. Mums nebūtų buvę sudėtinga pagaminti daug sudėtingesnius, egzotiškesnius patiekalus.“
Gyveno po vienu stogu
Šalia Vilniaus rotušės įsikūrusiame ir neseniai atnaujintame viešbutyje „Radisson Blu Royal Astorija“ kaimynais buvo tapę Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas su žmona Maria Begona Gomez Fernandez, Italijos premjerė Giorgia Meloni, Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda su ponia Agata Kornhauser-Duda ir Europos Vadovų Tarybos vadovas Charles’is Michelis su žmona Amelie Derbaudrenghien.
„Mes puikiai bendradarbiavome su Prezidentūra ir Užsienio reikalų ministerija, kurios buvo pateikusios išsamią informaciją, ko pageidautų aukšti svečiai ir juos lydinčios delegacijos. Jų poreikiai buvo skirtingi. Į visus juos atsižvelgėme. Tarp aukštų svečių buvo alergiškų žmonių, tad privalėjome pasirūpinti visu nauju virtuvės inventoriumi – puodais, indais, įrankiais.
Svečiai per pusryčius galėjo mėgautis mūsų keptais kruasanais, vaisiais, uogomis. Vakarienei buvome patiekę pagal specialų receptą pagaminto oto, austrių, mėsainių“, – pasakojo viešbučio vadovė Laura Vaitukaitienė.
Išskirtinis reikalavimas „Radisson Blu Royal Astorija“, kaip ir kitiems Vilniaus viešbučiams, buvo saugumas. Todėl renginio išvakarėse specialiosios tarnybos nuodugniai patikrino visas patalpas, o šalia valstybių vadovų apartamentų buvo įrengti specialūs kambariai apsaugininkams.
„Prieš nešdami maistą svečiams privalėjome patiekalus parodyti apsaugai, kuri juos patikrindavo“, – prasitarė L.Vaitukaitienė.
Paklausta, kokius norus išreiškė jos valdose apsistojusios ponios, kad galėtų pasigražinti prieš pokylius Prezidentūroje arba Valdovų rūmuose, L.Vaitukaitienė kalbėjo aptakiai: „Visos ponios buvo nuostabios. Atsivežė iš anksto pasiruoštą bagažą su drabužiais ir papuošalais.
Savo išvaizda pasirūpino pačios. Kirpėjų ar vizažistų paslaugų nepageidavo. Tik jų kambariuose buvo pastatyti dideli veidrodžiai.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.