Skaičiuojama, kad viso renginio saugumu rūpinsis iki 12 tūkst. pareigūnų ir karių.
VAT: pereidinėjame į operacijos vykdymo etapą
Vadovybės apsaugos tarnybos (VAT) direktoriaus pirmasis pavaduotojas Paulius Nemira pabrėžė, kad NATO viršūnių susitikimo mastas yra toks, kokio Lietuva nėra turėjusi per visą savo istorijos laikotarpį.
Planuojama, kad į NATO viršūnių susitikimą Vilniuje atvyks 48 užsienio šalių delegacijos, kurias sudarys apie 2,4 tūkst. narių, tarp jų – 40 valstybių vadovai.
Kaip nurodė P.Nemira, NATO viršūnių susitikimo metu bus saugomi ne tik valstybių vadovai, bet ir maždaug dar iki 150 kitų aukšto rango politikų, kurie tarptautiniu mastu irgi yra saugotini.
Numatoma, kad delegacijoms aptarnauti prireiks apie 800 transporto priemonių.
„Tai yra be galo didelis logistinis iššūkis, siekiant suvaldyti šiuos srautus, kuo mažiau paveikiant įprastinį Vilniaus miesto gyvenimą“, – atkreipė dėmesį jis.
VAT direktoriaus pirmasis pavaduotojas pastebėjo, kad tarnyba tokio masto renginiui pradėjo ruoštis dar 2021 metų lapkritį.
Buvo identifikuota aibė rizikos sričių, kurios turi būti suvaldytos – nuo pasikėsinimų visais įmanomais būdais iki įslaptintos informacijos nutekinimo, šnipinėjimo, kibernetinio saugumo, dezinformacijos, įvairių provokacijų ar net renginio nutraukimo rizikų.
„Visoms rizikoms suvaldyti ir saugumo užtikrinimo operacijų planams parengti 2021 metais gruodžio mėnesį buvo suformuotas saugumo užtikrinimo pogrupis, kuriame aktyviai dalyvavo visos pasitelktos Lietuvos teisėsaugos institucijos, žvalgybos tarnybos ir Lietuvos kariuomenė.
Nemažą ir svarbų indėlį padarė Lietuvos nacionalinis krizių valdymo centras, taip pat – Nacionalinis kibernetinio saugumo centras. Saugumo užtikrinimo operacijos planavimas kartu su visais partneriais truko net 18 mėnesių.
Šiai dienai planavimo etapas jau yra sėkmingai pabaigtas, vyksta paskutiniai mokymai, instruktažai ir pereidinėjame į operacijos vykdymo etapą“, – kalbėjo P.Nemira.
Jis turėjo prašymą ir Vilniaus miesto gyventojams bei svečiams.
„Liepos 10–12 dienomis miesto gyventojams ir svečiams bus tikrai sunku mūsų nepastebėti, todėl labai prašome supratingumo ir šiek tiek daugiau kantrybės, susidūrus su transporto eismo ribojimais, be kurių šis renginys tiesiog neįvyktų“, – ragino VAT direktoriaus pirmasis pavaduotojas.
Suformuotos specialios pajėgos
NATO viršūnių susitikimo karinių apsaugos pajėgų vadas plk. ltn. Liutauras Bagočiūnas pranešė, kad Lietuvos kariuomenė renginio saugumui užtikrinti skiria 3 tūkst. karių, dar atvyksta iki tūkstančio NATO sąjungininkų karių.
„Pagrindinis Lietuvos kariuomenės uždavinys NATO samito metu yra saugumo užtikrinimas ir parama kitoms institucijoms. Be to, kariuomenė ir toliau vykdys eilę gal mažiau matomų užduočių, taip pat pagrindį uždavinį – pasirengimą šalies gynybai“, – nurodė L.Bagočiūnas.
Jis pabrėžė, kad praeitą savaitę NATO sąjungininkai jau pradėjo dislokuoti karinę techniką – Lietuvoje dislokuoti pirmieji vienetai tolimojo nuotolio gynybos sistemų „Patriot“, dislokuojamos vidutinio nuotolio sistemos NASAMS, o sąjungininkai Lietuvą rems kovos prieš dronus pajėgumais.
„Lietuvos karius Lietuvos piliečiai ir svečiai matys tiek Vilniuje, tiek kitose Lietuvos vietose.
Kariai pasitelkiami užtikrinti kritinių objektų, svarbios infrastruktūros – tiltų, viadukų – saugumo užduotis, taip pat remti kitas institucijas atliekant sprogmenų paiešką (kalbame apie oro erdvės gynybą ir stebėjimą), taip pat kariai vairuos delegacijų kortežų automobilius ir atliks kitas svarbias specifines užduotis.
Šiam tikslui Lietuvos kariuomenė suformavo užduoties vykdymo pajėgas, į kurias įtraukiamos tiek jūrų, sausumos, oro, specialiųjų operacijų, karo policijos, kovinės paramos ir logistiniai vienetai, kurie ir užtikrins renginio saugumą“, – nurodė L.Bagočiūnas.
Policija dirbs keturiomis kryptimis
Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis informavo, kad policija renginio metu, dirbdama saugumo užtikrinimui, veiks keturiomis kryptimis.
„Dvi yra ne visai viešo pobūdžio, tai yra antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų veiksmai, kurie greičiausiai nebus tokie labai pastebimi, tačiau saugumui bus labai reikšmingi.
Ir likusios dvi užduočių grupės: oficialių delegacijų palyda, kita – viešosios tvarkos ir eismo saugumo užtikrinimas renginio prieigose ir visame Vilniaus mieste“, – paaiškino M.Akelaitis.
Anot jo, bendrai renginio saugumui pačiais intensyviausiais momentais bus pasitelkta nuo 1–1,5 tūkst. policijos pareigūnų iš visos Lietuvos.
„Tuo pačiu metu į Lietuvą bus atvykę ir Latvijos bei Lenkijos policijos pareigūnai, kurie bus pasitelkti pagal nustatytas procedūras tam tikroms viešosios tvarkos užduotims vykdyti.
Gyventojai, miesto svečiai turėtų nenustebti sutikę nelietuvišką policijos uniformą dėvinčius pareigūnus, bet galiu užtikrinti, kad visuomet su jais kartu bus bent vienas Lietuvos policijos pareigūnas“, – patikino M.Akelaitis.
Praktiniai patarimai
Viešosios policijos valdybos viršininkas taip pat pateikė ir praktinių patarimų renginio metu Vilniuje būsiantiems gyventojams. Pirmiausia M.Akelaitis prašė ypatingo dalyvaujančiųjų eisme gyventojų budrumo – ne tik transporto priemonių vairuotojų, bet ir pėsčiųjų bei dviratininkų, paspirtukininkų.
„Jeigu girdite įjungtas sirenas, matote spec. transporto priemones su švyturėliais, imkitės visų atsargumo priemonių“, – kalbėjo jis.
M.Akelaitis nurodė, kad pastebėjus bet kokį įtartiną daiktą arba asmenį – ypač įtartinus nešulius miesto centre – reikia drąsiai skambinti 112.
Galiausiai M.Akelaitis paragino vengti dviprasmiško elgesio.
„Suprantame, kad senamiesčio prieigose ar miesto centre gyvenantys žmonės, smalsumo vedini, pasinaudos galimybe pro langus pasižiūrėti, kas vyksta. Nenaudokite tokių daiktų, kaip žiūronai, tam, kad stebintys aplinką pareigūnai nemanytų, jog tai yra piktų kėslų turintys žmonės“, – įspėjo jis.
Jeigu tektų lankytis miesto centre, pareigūnas rekomendavo su savimi turėti kuo mažiau daiktų.
„Nesineškite lagaminų, kuprinių, nes tam tikras etapais, dėl tam tikrų aplinkybių gali būti vykdomos ir daiktų patikros. Natūralu, kad didesnis kiekis daiktų lems ilgesnį laiką, kol užtruks tikrinimas“, – kalbėjo M.Akelaitis.
VSAT: su savimi turėkite asmens tapatybės dokumentus
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado pavaduotojas Antanas Montvydas atkreipė dėmesį, kad liepos 7–13 dienomis bus atnaujinti pasienio tikrinimai prie vidinių Europos Sąjungos (ES) sienų.
„Atliekami patikrinimai atvykimo kryptyje į mūsų valstybę nuo liepos 7 d. 8 val. iki liepos 13 d. 8 val. oro uostų pasienio kontrolės punktuose (Vilniaus, Kauno ir Palangos), jūros pasienio kontrolės punktuose (Malkų ir Pilies įlankos), sausumos kontrolės punktuose (prie Lenkijos – Kalvarijos ir Lazdijų, prie Latvijos – Buknaičių, Skuodo, Būtingės, Kalvių, Saločių, Germaniškio, Obelių ir Smėlynės)“, – nurodė A.Montvydas.
VSAT atstovas perspėjo, kad šiomis dienomis minėtose vietose sieną kertantys asmenys privalo su savimi turėti arba asmens tapatybės kortelę, arba pasą, trečiųjų šalių piliečiai – pasą arba vizą, leidimą laikinai ar nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.
Liepos 4–6 dienomis pasienyje bus įrengta atitinkama infrastruktūra. Liepos 5 dieną pareigūnai visame pasienyje atliks pratybas, kad išsiaiškintų, ar patikrinimo procedūroms atlikti nepalikta jokių spragų.
Lietuvos pareigūnams savo teritorijoje talkins ir Lenkijos bei Latvijos pareigūnai.
SaugumasVadovybės apsaugos tarnyba (VAT)Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)
Rodyti daugiau žymių