Žygį už lygias teises ir pripažinimą keli tūkstančiai žmonių apie 13 valandą pradėjo prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, eisena tęsėsi iki pat Katedros aikštės.
Pasitiko protestuotojai su Lietuvos vėliavomis
Tiesa, žygiuodami LGBTQ+ bendruomenės nariai sulaukė prieštaringos praeivių reakcijos. Štai pusiaukelėje juos pasitiko keli ant grindinio priklaupę katalikai su plakatais.
„Jėzus gali tave išgelbėti iš pragaro“, „Laiko nebėra, Jėzus grįžta“, – rašoma juose.
O Katedros aiškštėje eisenos dalyvių laukė būrelis protestuotojų, rankose laikydami Lietuvos vėliavas ir plakatus. Dalyje iš jų figūruoja necenzūriniai žodžiai. Kiek anksčiau susirinkti šalia Katedros žmones ragino riaušių prie Seimo byloje šiuo metu minimas Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas.
Pasitinkant eisenos dalyvius A.Kandrotas-Celofanas ragino susirinkusius „ginti tėvynę“.
„Priešas ateina!“, – šaukė jis.
Konfliktų kilo ir pačioje aikštėje – pavieniai vilniečiai susirinkusiems protestuotojams šaukė „Slava Ukraini!“, ragino „grįžti pas Putiną“.
Vilniaus apskrities policijos Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Dainius Daukantas nurodė, jog eisena praėjo be didesnių incidentų.
„Pats renginys praėjo tikrai sklandžiai, buvo tų incidentų žodinių – pasirėkavimų apsižodžiavimų. Bet visi incidentai buvo išspręsti vietoje, kai kuriais atvejais oponentai paspaudė vienas kitam ranką, ir draugiškai išsiskirstė. Pažeidimų fiksuota, sakykime, protokoluota nebuvo“, – pranešė policijos atstovas.
Žiniasklaidoje buvo pasirodžiusi informacija apie incidentą su itin greitai pravažiavusiu automobiliu, tačiau pareigūnai tokio incidento esą nefiksavo ir nematė. Pasak D.Daukanto, bus peržiūrėta vaizdinė medžiaga, kad būtų išsiaiškinta, ar toks įvykis buvo.
Policijos duomenimis, iki Katedros aukštės atėjo apie 5-6 tūkst. žmonių.
LGBTQ+ bendruomenei rūpimomis temomis renginio metu Katedros aikštėje kalbėjo visuomenei pažįstami veidai.
Policija ruošėsi
Eitynėms aktyviai ruošėsi ir policija – siekiant užkirsti kelią galimoms provokacijoms ir užtikrinti viešąją tvarką, sustiprintos pareigūnų pajėgos.
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja portalui lrytas.lt dar penktadienį nurodė, jog pareigūnai LGBTQ+ bendruomenės solidarumo eitynėms ruošiasi įprastai.
„Įprastai ruošiamės, planas yra. Kadangi renginys vyksta mieste, prašyme buvo nurodyta, kad bus iki 5 tūkstančių dalyvių, tai bus skirtos papildomos pajėgos, atsižvelgiant į renginio pobūdį, į dalyvių skaičių.
Pareigūnai užtikrins viešąją tvarką, žmonių saugumą ir eismo saugumą, kadangi bus keliaujama per Gedimino prospektą iki Katedros“, – aiškino sostinės policijos atstovė.
Šeštadienį tokios provokacijos jau sulaukta. Vandalai dažais apipylė visai šviežiai nudažytą vaivorykštės spalvų perėją Pylimo gatvėje.
Pasak eitynių organizatorės, jų komandai buvo žinoma, kad Katedros aikštėje planuojami ir keli kontraprotestai.
„Viešojoje erdvėje matome, kad yra planuojami tokie ir kontraprotestai – prie Katedros aikštės yra išsiimta keletas leidimų susibūrimams. Pagal įstatymą, berods, gali iki 15 asmenų gali kontraprotestuoti. Tai, bet kokiu atveju, tai neturėtų būti didelė masė“, – teigė I.Laugalytė.
„Tai yra pagal kitokį principą parašytas dokumentas, net negalima sakyti, kad leidimas. Jei tai yra susibūrimas iki 15 asmenų, apie tai reikia savivaldybę informuoti ir savivaldybė tai turi žinioje, ir viskas. Tai, taip sakant, yra 2 „leidimai“, jie išduoti fiziniams asmenims“, – Eltai patikslino Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas.
Pasak G.Grubinsko, vieno renginio metu toje pačioje vietoje gali burtis ne daugiau kaip 2 protestui prieštaraujantys susibūrimai.
„Šiuo atveju, tas kiekis jau yra išnaudotas. Jei dar kas nors sugalvotų taip burtis, to leisti mes nebegalėtume“, – pabrėžė savivaldybės atstovas. Kaip anksčiau Eltai pranešė Vilniaus miesto savivaldybė, leidimas „Vilnius Pride 2023“ renginiui išduotas nuo 12 iki 16 valandos, iki 5 tūkst. dalyvių.
Penktadienį Facebook policija išplatino žinutę, kurioje perspėja gyventojus nesirinkti į teisėsaugai gerai žinomo Celofano organizuojamą renginį, nes jis, anot pareigūnų, nebuvo suderintas su policija – taigi, yra neteisėtas. O už dalyvavimą tokiame renginyje gresia atitinkama atsakomybė, perspėja policijos atstovai.
Turi keturis svarbius reikalavimus
Pagrindinė „Vilnius Pride 2023“ žinia, pasak eitynių organizatorių, yra ta, jog LGBTQ+ bendruomenė „vis dar eina“ tam, kad būtų užtikrintos jų teisės.
„2023-ieji, o mes vis dar einam. LGBTQ+ žmonės turi išgyventi ne tik globalias ir lokalias krizes, augančias maisto, nuomos, pragyvenimo kainas, bet ir diskriminaciją, teisinį neužtikrintumą, mūsų tapatybių kvestionavimą. Metai iš metų situacija Lietuvoje beveik nesikeičia, o mūsų balsai kalbant apie mūsų pačių gyvenimus – negirdimi.
Tačiau mes ir toliau garsiai kalbame, einame ir protestuojame“, – rašoma renginio kvietime.
Tiesa, eitynių organizatoriai kelia ir keturis pagrindinius savo reikalavimus – teisinės ir medicininės tranzicijos prieinamumą, teisę į santuoką, partnerystę ir įvaikinimą, cenzūruojančių nepilnamečių apsaugos įstatymo nuostatų panaikinimą bei pilnavertę apsaugą nuo diskriminacijos.
„Vilnius Pride 2023“ organizuoja Lietuvos trans žmonių teisių ir savitarpio paramos asociacija „Trans Autonomija“, kartu su pilietinės visuomenės iniciatyva „Demonstruokimės“.
Sostinės gatvėmis lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių žmonių bendruomenė bei juos palaikantys žmonės žygiavo ir praėjusių metų vasarą, kai Vilniuje vyko „Baltic Pride“ eitynės už lygybę.