Kaune jau kuris laikas verda aistros dėl planų Laisvės alėjos pradžioje pastatyti obeliską, skirtą policijai, nes artėja šios Lietuvos institucijos 100-metis.
Kauno savivaldybė paskelbė, kad šios idėjos iniciatoriai – pirmasis Lietuvos policijos departamento generalinis komisaras generolas Petras Liubertas ir Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės fakulteto dekanas Jonas Audėjaitis. Tai išgirdę kauniečiai įvairiausiu stiliumi reiškė savo nuomones ir nepasitenkinimą.
Vieni obeliską vadino falu, kiti kritikavo vietą, nes sovietmečiu ten stovėjo Stalino, vėliau vieno Lietuvos komunistų partijos įkūrėjų Vinco Mickevičiaus-Kapsuko paminklai.
Prisiminta ir tai, kad visai šalia planuojamo paminklo stūkso Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato rūmai, kuriuose saugumiečiai dorojosi su sovietinei sistemai paklusti nenorėjusiais ir laisvės siekusiais kauniečiais.
Nepamiršta ir tai, kad pats dabartinis Kauno meras Visvaldas Matijošaitis buvo milicininkas.
Viešame projekto pristatyme asmenų, kurie reikštų tokias nuomones, nebuvo. Į susitikimą atėjo vos keli visuomenės atstovai. Jų pastabos vertos dėmesio. Tik ar į jas bus atsižvelgta?
Idėją palygino su Kalėdomis
Į projekto pristatymą Kauno savivaldybėje sugužėjo kelios dešimtys pareigūnų. Daugiausia tai buvo Lietuvos policijos veteranų asociacijos nariai. Susidarė įspūdis, kad pulkas vyrų, atvykusių ne tik iš Kauno, bet ir iš sostinės bei kitų Lietuvos miestų, puikiai žinojo, jog nemažai kauniečių labai kritiškai vertina obelisko idėją ir jos gynybai iš anksto pasitelkė sunkiąją artileriją.
Į Kauną šia proga susiruošė ir buvęs Lietuvos policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius, ir policijos kapelionas Algirdas Toliatas.
Policijos veteranų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Navickas papasakojo, kad paminklo policijos pareigūnams pagerbti idėja kilo dar 2016 metais ir jos iniciatoriai buvo patys pareigūnai.
V.Grigaravičius pridūrė, kad iš pradžių paminklą planuota statyti Alytuje, bet vėliau nuspręsta, kad tam labiau tiks Kaunas, nes čia prasidėjo Lietuvos policijos istorija, čia žuvo nemažai pareigūnų.
„Tai bus paminklas ne Matijošaičiui, Grigaravičiui, Navickui, bet policininko profesijai“, – kalbėjo V.Grigaravičius.
Kunigas A.Toliatas pabrėžė, kad labai svarbu, jog visuomenė palaikytų idėją, ir ją net palygino su Kalėdomis.
„Juk ne visi tikime šios šventės religine prasme, bet visi ją švenčiame“, – sakė dvasininkas.
Savivaldybės didžiosios salės centre įsitaisę pareigūnai vieni kitiems negailėjo plojimų.
Naudos rusvos spalvos granitą
Kaip atrodys obeliskas, papasakojo projekto autorius skulptorius Arūnas Sakalauskas ir jo kolega projekto vadovas Kęstutis Mikšys.
Laisvės alėjoje, atkarpoje tarp Vytauto prospekto ir Trakų gatvės, numatyta pastatyti 7,7 metrų aukščio tribriaunį rusvo granito obeliską. Jo viršūnę papuoš iš visų pusių matomas dvigubas Jogailaičių kryžius, postamente išryškės šviesūs policijos ženklo kontūrai.
Ant paminklo plokštumų numatyta įkomponuoti Lietuvos policijos šūkį – „Ginti. Saugoti. Padėti.“
A.Sakalauskas sakė, kad buvo sukurtas ne vienas paminklo variantas, skulptorius siūlė pavaizduoti ir angelą sargą, bet pareigūnai išsirinko obeliską.
Kodėl tokios formos?
Projekto pristatymo visuomenei klausėsi tik keli salės pakraščiuose įsitaisę kauniečiai. Vienas jų Jurgis Valiukevičius paklausė, kodėl paminklo forma primena falą. Savivaldybės atstovas – Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas paaiškino, jog tai klasikinės formos paminklas, obeliskai buvo statomi dar senovės Egipte, vėliau – senovės Romoje.
Ieva Budraitytė teiravosi, ar kas nors klausė kauniečių nuomonės apie obeliską, nes vertinimai buvo dviprasmiški, dvejota, ar paminklui parinkta tinkama vieta.
„Idėjas, kam statyti paminklus, gali siūlyti kas tik nori, apklausų tokiu atveju nerengiama. Vieta atrodo geriausia, nes greta yra ne tik policijos komisariato rūmai, matyti ir Kauno Šv.arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčia. Pats obeliskas jos neužstos ir vertingųjų Naujamiesčio savybių projektas nepažeidžia“, – sakė S.Rimas.
Projektas bus finansuojamas iš programos „Kauno akcentai“ lėšų, kainuos 215 tūkstančių eurų. Dalį lėšų aukoja esami ar buvę pareigūnai.
Kauniečiams bus gėda
Ilgai kalbų klausęs prabilo ir kaunietis Robertas Čerškus. Vyras sakė, kad yra architektas ir labai asmeniškai paminklu suinteresuotas Kauno visuomenės atstovas.
Jis paklausė, ar niekas iš visuomenės atstovų taip ir nepasakys savo nuomonės apie siūlomą paminklą Lietuvos policijos 100-mečiui, ar kas nors iš Kauno architektų gildijos posėdyje pasisakys, ar prieš kuriant projektą jo autoriai bendravo su 1924–1940 metų Lietuvos policininkų artimaisiais.
Gavęs visus neigiamus atsakymus, kaunietis papasakojo, kad jo senelis buvo policininkas ir jis puikiai supranta, kokia tai buvo gerbiama, bet ir pavojinga profesija. Todėl jis įsitikinęs, kad paminklas turi simbolizuoti pirmuosius Lietuvos ir Kauno policininkus, vadintus policistais, galbūt tokį pareigūną ant žirgo.
„Siūlomas paminklo projektas yra niekam tikęs ir daro gėdą jo autoriams, Kaunui, kauniečiams, Kauno architektams ir legendinių Kauno policistų atminimui“, – rėžė R.Čerškus.
Pasiūlė obeliskui kitą vietą
O kaunietis Egidijus Petrauskas atkreipė dėmesį, kad obeliskai statomi aikštėse, o ne gatvėse. Laisvės alėjos pradžia labiau primena gatvę.
„Radvilėnų plente prie naujojo policijos komisariato pastato yra aikštė. Ten obeliskas tiktų“, – sakė kaunietis.
Laisvės alėjos pradžią vyras pasiūlė pertvarkyti kitaip – paversti ją tik pėstiesiems skirta zoną, nors dabar čia važiuoja ir automobiliai.
„Reikėtų suremontuoti į Vytauto kalną vedančius laiptus, įrengti keltuvą. Tada minios žmonių patogiai keliautų į stadioną ar sporto halę“, – siūlė vyras.
Susitikime dalyvavęs kaunietis Martynas Prevelis klausė, ar obelisko projektiniai pasiūlymai buvo pristatyti Kauno regioninės architektų tarybos nariams.
Projekto vadovas K.Mikšys atsakė, kad to nebuvo padaryta, nes supaprastintam statybos projektui tokie reikalavimai nekeliami, bet pagalvos, ar kreiptis į profesionalius kolegas.
Mano, kad pirmiausia reikėtų sukurti maketą
Dalius Šarakauskas, Kauno regioninės architektūros tarybos pirmininkas:
„Dėl to, ar reikia paminklo policijai, politikuoti nenorėčiau. Tai politinės valios klausimas. Vieniems šios profesijos atstovai gali patikti, kitiems nepatikti.
Vieta, kurioje jį planuojama statyti, yra labai gera, joje labai tiktų koks nors miesto akcentas ar paminklas.
Mano nuomone, siūlomas beveik 8 metrų aukščio obeliskas yra per aukštas. Toje vietoje auga liepos. Atsitraukti ir iš tolo bei iš įvairių pusių apžiūrėti aukštą paminklą vietos nėra.
Manau, kad projekto autoriai turėtų sukurti ne tik vizualizacijas, bet ir pagaminti paminklo maketą, jį atgabenti į vietą ir savo akimis pamatyti, kaip atrodys obeliskas. Monumentalioji dailė turi savo taisykles, kurias reikia labai gerai išmanyti, o Lietuvoje nėra tradicijos statyti obeliskus.
Jei jau Michelangelo iš pradžių kurdavo savo darbų maketus ir tikrindavo, kaip jie dera su aplinka, mūsų skulptoriams tai neturėtų būti nepriimtina.
Manau, kad atsižvelgiant į vietą, kurioje norima statyti paminklą, kad ir kam jis būtų skirtas, dėl jo dydžio, aukščio, formos derėtų tartis su ekspertais.“