Vilniuje šeštadienį žygiuos LGBTQ+ nariai: kelia keturis reikalavimus, tarp kurių – santuoka ir įsivaikinimas

2023 m. birželio 29 d. 08:38
Lrytas.lt
Kiekvienais metais birželį pasaulyje yra minimas LGBTQ+ bendruomenei skirtas „Pride“ (liet. pasididžiavimo) mėnuo. Jo metu viso pasaulio LGBTQ+ bendruomenė ir jos rėmėjai organizuoja įvairius renginius, eitynes, protestus, diskusijas ir taip atiduoda duoklę žmonių įvairovei.
Daugiau nuotraukų (33)
Ne išimtis – ir Lietuva. Vainikuojant besibaigiantį „Pride month“,  LGBTQ+ bendruomenės nariai liepos 1 dieną kviečia solidarizuotis ir prisijungti prie „Vilnius Pride 2023“ eitynių.
Renginys prasidės dar eitynių išvakarėse nuo pirmosios tokios Lietuvoje tarptautinės konferencijos apie translyčių žmonių teises Baltijos šalyse.
Nacionalinėje dailės galerijoje susirinks Lietuvos, Latvijos, Estijos ir kitų šalių translyčių žmonių teisių aktyvistai, transyčiai žmonės ir juos palaikantys, sprendimų priėmėjai, žmogaus teisių gynėjai ir kiti.
Konferencijoje daugiausia dėmesio bus skiriama teisinio lyties pripažinimo, translyčių žmonių sveikatos priežiūros, translyčių žmonių diskriminacijos ir priėmimo visuomenėje temoms bei teigiamų pokyčių kūrimo perspektyvoms.
Tarptautinę konferenciją organizuoja Lietuvos translyčių žmonių teisių ir savitarpio paramos asociacija „Trans Autonomija“ kartu su Latvijos „Baltic Drag King Collective“ ir Estijos translyčių žmonių asociacija „Eesti Transinimeste Ühing“.
Jau kitą dieną, liepos 1-ąją, Vilniuje įvyks eitynės-protestas „Vilnius Pride 2023“, kurio pagrindinė žinutė yra „Vis dar einam“. Taip bandoma atkreipti dėmesį į LGBTQ+ bendruomenės problemas, kurių teisiniai sprendimai yra įšaldyti.
Eitynės prasidės 13 val. Jų dalyviai žygiuos Gedimino prospektu nuo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos iki Katedros aikštės. Joje vyks renginys, kurio metu bus kviečiami pasisakyti bendruomenės nariai.
„Vilnius Pride 2023“ organizatoriai tvirtina, kad LGBTQ+ žmonės „turi išgyventi ne tik globalias ir lokalias krizes, augančias maisto, nuomos, pragyvenimo kainas, bet ir diskriminaciją, teisinį neužtikrintumą, tapatybių kvestionavimą“.
„Metai iš metų situacija Lietuvoje beveik nesikeičia, o mūsų balsai kalbant apie mūsų pačių gyvenimus – negirdimi. Tačiau mes ir toliau garsiai kalbame, einame ir protestuojame“, – nurodo jie.
Eitynės kelia keturis pagrindinius reikalavimus: teisinės ir medicininės tranzicijos prieinamumą, teisę į santuoką, partnerystę ir įvaikinimą, cenzūruojančių nepilnamečių apsaugos įstatymo nuostatų panaikinimą bei pilnavertę apsaugą nuo diskriminacijos.
Šiemet eitynėse pagrindinis dėmesys bus skirtas būtent translyčiams asmenims, siekiant nušviesti šios grupės problemas. Teigiama, kad translyčiai žmonės susiduria su teisine ir medicinine diskriminacija kiekvieną dieną, tačiau šios bendruomenės balsų nesigirdi Lietuvos viešajame diskurse.
Eitynes rengti šįkart užsimojo translyčių žmonių teisių ir savitarpio pagalbos asociacija „Trans Autonomija“ ir pilietinės visuomenės iniciatyva „Demonstruokimės“.
Dėl leidimo į Vilniaus miesto savivaldybę kreiptasi dar pernai metų spalį. Jame nurodoma, kad renginys vyks liepos 1-ąją nuo 11–16 val.
Numatomas dalyvių skaičius – iki 5000 asmenų.
LGBTQ+eitynėstranslytis asmuo
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.