Meškos įsiūtis liejasi per kraštus: dėl Lietuvoje pašalintų sovietinių paminklų Rusija kurpia bylas, gresia kalėjimas Savivaldybių atstovams – naujausi VSD raginimai nevykti į RF

2023 m. gegužės 31 d. 14:56
Lietuvai apsivalant nuo paminklų ir kitų sovietinės okupacijos reliktų, sprendimus dėl jų pašalinimo priėmusių savivaldybių darbuotojams iškilo grėsmė Rusijoje būti sulaikytiems ar net įkalintiems. Valstybės saugumo departamentas praėjusią savaitę Savivaldybių asociacijai išsiuntė raštą, kuriame rekomenduojama nevykti Rusiją, Baltarusiją ir kitas Lietuvai nedraugiškas valstybes, siekiant išvengti Kremliaus režimo čiuptuvų.
Daugiau nuotraukų (6)
Gegužės 24-osios VSD dokumente, kurį gavo ir portalas lrytas.lt, atkreipiamas dėmesys, jog prokremlišką propagandą skleidžiančiose „Telegram“ grupėse pasipylė raginimai rinkti duomenis apie Baltijos valstybėse pašalintus sovietinius monumentus ir siųsti juos RF Tyrimų komitetui.
Šios grupės yra orientuotos į Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojus.
„Telegram“ grupėse minėti raginimai neseniai buvo pradėti intensyviai platinti – informacijos rinkimas apie sovietmečio ženklų demontavimą įgauna vis didesnes apimtis.
Šis vajus „Telegram“ ir kituose socialiniuose tinkluose kilo 2023 metų gegužę.
Visa tai greičiausiai organizuoja Rusijos valstybinės „jėgos struktūros“, kurioms talkina prorusiški veikėjai Baltijos valstybėse. Prie informacijos rinkimo apie paminklų šalinimą prisideda ir propagandos paveikta, Kremliaus režimą remianti visuomenės dalis.
Kurpia baudžiamąsias bylas
RF Baudžiamajame kodekse už užsienio valstybėse esančių Rusijos ir Sovietų Sąjungos objektų, išlikusių nuo 2-ojo pasaulinio karo, naikinimą yra numatyta atsakomybė – kitaip sakant, šovinistinė šalis demonstruoja agresiją, šiurkščiai kišdamasi į nepriklausomų valstybių vidaus reikalus, bando paminti jų siekius atsikratyti brutalios okupacijos palikimo.
„Beveik neabejotina, kad Rusijos teisėsauga pradės ikiteisminius tyrimus dėl Lietuvoje pašalintų monumentų.
Dėl šios priežasties VSD rekomenduoja Lietuvos savivaldybių darbuotojams nevykti į Rusijos Federaciją, Baltarusijos respubliką ir kitas Lietuvai nedraugiškas šalis“, – pabrėžiama Valstybės saugumo departamento rašte Savivaldybių asociacijai.
Kremliaus režimo subjektai yra netgi pateikę raštiškus reikalavimus Lietuvos institucijoms pateikti duomenis apie veiksmus, susijusius su sovietinių objektų pašalinimu.
VSD praėjusią savaitę paragino savivaldybes netylėti, sulaukus Rusijos Tyrimo komiteto ar kitų asmenų, šios šalies institucijų prašymų pateikti dokumentus, kurių pagrindu buvo pašalinti sovietiniai monumentai: apie tokius atvejus visada rekomenduojama pranešti Valstybės saugumo komitetui.
Įkalinimo grėsmė – reali
Lrytas.lt pirmadienį paprašė Valstybės saugumo departamento pakomentuoti susiklosčiusią situaciją, savivaldybių darbuotojams kylančias grėsmes, išsiųsdamas klausimus VSD Strateginės komunikacijos skyriaus vadovei Aurelijai Vernickaitei.
VSD antradienį atsiuntė atsakymą:
„2020 metų balandžio 7 d. įsigaliojo Rusijos Federacijos (RF) baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis šis kodeksas buvo nuostata, numatančia atsakomybę už vadinamųjų „Rusijos karinės šlovės“ objektų sunaikinimą ar pažeidimą. Už šiuos veiksmus gali būti paskirta laisvės atėmimo bausmė iki penkerių metų.
Tų pačių metų rugsėjo mėnesį RF tyrimų komitete buvo įsteigtas specializuotas skyrius, užsiimantis bylų, pagal minėtą straipsnį, tyrimu.
2022 m. gegužę Rusijos spaudoje buvo paskelbta, kad RF tyrimų komitetas vykdo dešimt ikiteisminių tyrimų dėl veiksmų prieš Lietuvoje esančius sovietų karo paveldo objektus.
Beveik neabejotina, kad šiuo metu vykdomų tokio pobūdžio ikiteisminių tyrimų skaičius yra didesnis.
RF tyrimų komitetas viešai nėra pranešęs, ar jo vykdomuose ikiteisminiuose tyrimuose dėl veiksmų prieš Lietuvoje esančius sovietų karo paveldo objektus yra įtariamųjų statusą gavusių Lietuvos piliečių.
Valstybės saugumo departamento (VSD) vertinimu, tai neatmestina, nes yra buvę atvejų, kai tokį statusą yra gavę kitų Vakarų valstybių atstovai, pavyzdžiui, 2020 m. balandžio 3 d. Prahoje įvykdytą paminklo sovietų maršalui Ivanui Konevui demontavimą inicijavę ir įgyvendinę miesto savivaldos atstovai.
2023 m. gegužės mėnesį į Baltijos valstybių auditorijas orientuotose prokremlišką propagandą skleidžiančiose socialinių tinklų grupėse atsirado raginimų Baltijos valstybėse gyvenantiems RF valdančiojo režimo rėmėjams rinkti dokumentus bei kitą informaciją apie sovietų karo paveldo objektų Baltijos valstybėse demontavimą ir siųsti ją RF tyrimų komitetui.
Labai tikėtina, kad tokiais veiksmais yra siekiama rasti pagrindą pradėti naujiems ikiteisminiams tyrimams.
Taip pat Rusijos informacinėje erdvėje pastaraisiais metais Kremliaus režimo ideologai ir propagandistai pradėjo raginti suimti į RF atvykusius Baltijos valstybių piliečius ir vėliau juos iškeisti į Baltijos valstybėse laisvės atėmimo bausmes atliekančius 1991 m. sovietų ginkluotos agresijos dalyvius bei už šnipinėjimą ar kitokią prokremlišką nusikalstamą veiklą nuteistus asmenis.
Dėl šių priežasčių, neatmestina, kad su sovietų karo paveldo objektų demontavimo inicijavimu bei vykdymu susiję esami ar buvę Lietuvos valstybės ir savivaldos institucijų tarnautojai, atvykę į RF, Baltarusiją ar kitą Lietuvai priešišką valstybę, gali sulaukti priešiškų valstybių pareigūnų dėmesio, būti suimti ar net įkalinti, todėl VSD ragina susilaikyti nuo tokių kelionių, kurios kelia rizikas ir grėsmes.
2020 m. Lietuvos institucijos buvo gavusios Kremliaus valdančiojo režimo subjektų raštu su reikalavimais pateikti turimus duomenis apie veiksmus prieš Lietuvoje esančius sovietų karo paveldo objektus. VSD kreipėsi į savivaldos institucijas prašydamas pranešti, jei tokie raštai būtų atsiųsti ir dėl pastaraisiais metais RF tyrimų komiteto pradėtų ikiteisminių tyrimų.
Taip pat VSD ragina pranešti apie kitus atvejus, kai bandoma gauti su sovietų karo paveldo objektų Lietuvoje demontavimu susijusius dokumentus, siekiant nustatyti su Kremliaus valdančiojo režimo subjektais galimai bendradarbiaujančius asmenis“.
 
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.