Ar Širvintų rajono merė Ž.Pinskuvienė prieš aštuonerius metus organizavo ir galbūt iš Darbo partijos kasos apmokėjo tuomečio bendražygio Alfredo Astiko sodyboje vykusias politikų vakarones?
Jau ketvirti metai to niekaip negali išsiaiškinti Vilniaus apylinkės teismas, kuris nagrinėja A.Astiko baudžiamąją bylą. Prokurorai sodybos savininką kaltina, kad jis, už nuomą negavęs pinigų, kasos pajamų orderiuose įrašė, jog pinigai gauti. Tačiau teisiamasis tvirtina ne tik gavęs iš Ž.Pinskuvienės pinigus, bet ir sumokėjęs mokesčius valstybei.
Įžvelgia siekį juodinti
Siekdamas išsiaiškinti, buvo ar nebuvo mokami pinigai, neseniai teismas dar kartą išsikvietė Širvintų merę.
„Pastaruoju metu man buvo atliktos dvi sudėtingos operacijos su narkoze, galiu visko neprisiminti (kovo pabaigoje atostogaudama Egipte merė pargriuvo ir patyrė sunkią traumą. – Red.), tačiau 200 ar net 300 procentų esu užtikrinta, kad jokių pinigų A.Astikui už pobūvius jo sodyboje nemokėjau“, – teigė Ž.Pinskuvienė.
Nors šioje byloje nėra jokio dokumento su Ž.Pinskuvienės parašu, merė teisme pareiškė, kad jau kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl jos parašo suklastojimo.
„Aš kreipsiuosi ir į žiniasklaidą, nes matau, kad mane bandoma apjuodinti“, – kalbėjo Širvintų merė.
Tuo metu buvęs Širvintų vicemeras ir ilgametis savivaldybės tarybos, į kurią paeiliui buvo išrinktas net penkis kartus, narys A.Astikas tvirtino, kad apjuodinti bandoma būtent jį.
„Esu įsitikinęs, kad Ž.Pinskuvienė puolimą prieš mane planavo seniai ir kruopščiai. Ir vien dėl to, kad atsisakiau stoti į jos kuriamą komitetą. Penkti metai narpliojama ši byla, mano turtas areštuotas, aš niekur negaliu įsidarbinti ar išvykti į užsienį“, – sakė A.Astikas.
Siejo geri santykiai
Į nemalonumus buvęs politikas pateko dėl savo kaimo turizmo sodybos, kurią buvo įsirengęs pasinaudodamas Europos Sąjungos paramos lėšomis.
A.Astikas tvirtina, kad nuo 2014 metų, kai jis kartu su Ž.Pinskuviene priklausė tai pačiai Darbo partijai, jo sodyboje nuolat rengtos dabartinės merės organizuojamos partijos narių sueigos.
Tuo metu santykiai tarp Ž.Pinskuvienės, kuri dirbo žemės ūkio viceministre, ir A.Astiko buvo ypač geri.
Viceministrės dėka A.Astikas net buvo paskirtas ministerijos kuruojamos bendrovės „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ (GPK) vadovu.
Jau tapęs įmonės direktoriumi Ž.Pinskuvienės prašymu A.Astikas į darbą priėmė ir kelias Darbo partijos nares.
Tuo metu A.Astiko sodyboje nuolat vykdavo ir Širvintų rajono politikų vakaronės.
Kaip tvirtino A.Astikas, paprastai jam paskambindavo pati Ž.Pinskuvienė ar jos patikėtiniai ir paprašydavo paruošti sodybą partiečių ar kitų rajono politikų sueigai.
Būdavo atvejų, kai susirinkdavo 20 ir daugiau žmonių, taip pat būdavo rengiami ir susitikimai mažame 3–4 asmenų rate.
„Pasibaigus renginiui pati Ž.Pinskuvienė sumokėdavo už sodybos nuomą, tačiau kažkodėl atsisakydavo pasirašyti kasos pajamų orderyje – tai patikėdavo savo į darbą GPK priimtoms partijos narėms, kurios įrašydavo ne savo, o pažįstamų ir giminaičių pavardes“, – pasakojo A.Astikas, neatmetantis, kad jam buvo mokama pinigais iš vadinamosios juodosios Darbo partijos kasos.
Gautus pinigus sodybos šeimininkas esą įtraukdavo į buhalterinę apskaitą ir sumokėdavo mokesčius.
Pasiekė gandai apie kerštą
Dalykiški santykiai tęsėsi iki 2018 metų.
Bet tuomet, anot A.Astiko, jis kategoriškai atsisakė įstoti į Ž.Pinskuvienės kuriamą rinkimų komitetą ir sulaukė nemalonės.
„Būrio Širvintų savivaldybės tarybos narių akivaizdoje atsisakiau stoti į naują komitetą ir išsakiau viską, ką apie tai manau.
Nepagailėjau „gražių“ žodžių ir pačiai Ž.Pinskuvienei“, – tvirtino A.Astikas.
Tų metų rinkimuose Širvintų rajone įtikinamą pergalę laimėjo Ž.Pinskuvienė ir jos sukurtas komitetas.
Į savivaldybės tarybą buvo išrinktas ir A.Astikas, kuris tapo vienu iš opozicijos lyderių.
Jau po rinkimų pastarasis išgirdo sklandančius gandus, kad rajono merė ketina su juo susidoroti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnų rankomis.
Tas kalbas sustiprino ir žiniasklaidoje pasirodžiusi publikacija, jog Pinskų namuose Vilniuje lankosi ir kepa šašlykus vienas aukštas FNTT pareigūnas.
„Žinojau kerštingą merės būdą ir supratau, kad šios kalbos ne iš piršto laužtos“, – sakė buvęs politikas.
Norėdamas užbėgti įvykiams už akių A.Astikas užsirašė į priėmimą pas tuometį FNTT vadovą Antonį Mikulskį.
Tačiau generolo nesudomino pasakojimas apie rengiamą užsakymą susidoroti. Jis esą pareiškė, kad Pinskų nepažįsta ir netgi nenori pažinoti.
„Užuot pasidomėjęs, ar jo pavaldiniai nevykdo užsakymo, generolas man kažkodėl ėmė pasakoti apie finansines machinacijas farmacijos įmonėse“, – pasakojo A.Astikas.
Buvo pateikti įtarimai
Šiaip ar kitaip, 2019 metų lapkritį, ankstyvą rytą, A.Astikas sulaukė nekviestų svečių.
Į jo sodybą su prokurorės Austėjos Abromaitienės pasirašyta kratos sankcija atvyko septyni FNTT tyrėjai. Pareigūnai net kelias valandas aukštyn kojomis vertė visus namus – esą reikšmingų dokumentų ieškojo net ūkiniame pastate tarp įrankių ir šiukšlių arba tarp vaikų žaislų.
Netrukus A.Astikui buvo pateikti įtarimai dokumentų klastojimu ir apgaulingu buhalterijos tvarkymu.
Tyrėjų tvirtinimu, jokių politikų sueigų sodyboje nebuvo, o kasos pajamų orderiai buvo užpildyti išgalvotų žmonių vardais.
Tai per apklausas patvirtino ir Ž.Pinskuvienės prašymu į darbą A.Astiko vadovaujamoje įmonėje priimtos moterys. Jos teigė pajamų orderius užpildžiusios, nes taip esą joms liepė tuometis viršininkas A.Astikas, kurio labai bijojo.
„Susidarė paradoksali situacija – tos moterys prisipažino klastojusios dokumentus, įrašiusios išgalvotas pavardes, tačiau kaltinimai dėl klastojimo buvo pateikti ne joms, o man.
Ir kodėl jos nesikreipė į teisėsaugą, nes seniai nebesu jų viršininkas ir nereikia manęs bijoti?“ – samprotavo A.Astikas.
Buvęs politikas surašė daug raštų prokuratūrai prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą kasos pajamų orderius klastojusioms moterims, tačiau nieko nepešė.
„Tai tik dar kartą įrodo, kad užsakymas buvo susidoroti su manimi, o ne nustatyti tiesą. Juk vienodi pažeidimai negali būti vertinami skirtingai“, – kalbėjo buvęs politikas.
Patvirtino: sueigos buvo
Norėdamas įrodyti, jog jo sodyboje iš tiesų vyko politikų sueigos, A.Astikas prašė tyrėjų, kad būtų apklausti jose dalyvavę Širvintų savivaldybės tarybos nariai. Tačiau tai daryti pareigūnai atsisakė.
Juos apklausti nurodė tik Vilniaus apylinkės teismo teisėja, kai byla buvo pradėta nagrinėti teisme.
Buvo iškviesta daugiau kaip 10 įvairioms politinėms partijoms priklausančių žmonių.
Visi jie patvirtino, kad A.Astiko sodyboje išties vyko susibūrimai.
Kai kurie jų teigė, kad į šias sueigas juos kviesdavo arba pati Ž.Pinskuvienė, arba jos padėjėja.
Tačiau dauguma politikų tiesaus atsakymo vengė ir tikino neprisimenantys, kas konkrečiai juos kvietė.
Tuomet A.Astikas teismui pateikė Ž.Pinskuvienės atsiųstą žinutę, kurioje ji pranešė, kad kartu su vienu Širvintų savivaldybės tarybos nariu važiuoja į sodybą.
Apklaustas teisme tarybos narys prisiminė šį atvejį ir patvirtino, kad būtent Ž.Pinskuvienė jį kvietė į sueigą.
„Tokių žinučių iš Ž.Pinskuvienės buvau gavęs daugybę, bet net nepagalvojau, kad jas reikia išsaugoti“, – sakė A.Astikas.
Prisiminė suneštines šventes
„Netiesa, aš jokių sueigų neorganizavau ir pinigų nemokėjau, juolab iš Darbo partijos kasos.
Tai buvo neįmanoma, nes tuo metu kaip tik teisme buvo nagrinėjama Darbo partijos juodosios buhalterijos byla ir apie grynųjų pinigų buvimą negalėjo būti nė kalbos.
Galiu pereiti patikrinimą ir melo detektoriumi“, – iškviesta į teismą tvirtino Ž.Pinskuvienė.
Tiesa, Širvintų merė pripažino kelis kartus dalyvavusi politikų sueigose A.Astiko sodyboje, tačiau teigė, kad nei ji, nei Darbo partija jos nesinuomojo.
„Ten būdavo tokie suneštiniai susiėjimai, kai susibėgdavo tarybos nariai ir kiekvienas atsinešdavo savo valgių ar gėrimų“, – sakė Ž.Pinskuvienė.
Politikė tvirtino niekam nedavusi nurodymo surinkti pinigus ar pasirašyti dokumentus: „Tai buvo A.Astiko pavaldinės, jos pasirašė.“
Bet Širvintų merė vengė tiesiai atsakyti į A.Astiko advokato klausimą, ar padėjo toms pavaldinėms įsidarbinti.
„Kiek žinau, žmonės įdarbinami paskelbus konkursus ar atrankas“, – aiškino politikė.
Ketina toliau kovoti
Po Ž.Pinskuvienės liudijimo teismas nutarė dar kartą apklausti vieną buvusią merės bendražygę. Galbūt bus bandoma išsiaiškinti, ar ji gavo kokių nors merės nurodymų.
Tuo metu A.Astikas nusileisti neketina ir net nepalankaus jam sprendimo atveju ketina kovoti iki galo, o jam inkriminuotą procesą vadina pavyzdžiu, kaip galima sukurti baudžiamąją bylą, kad būtų sužlugdytas politinis oponentas.
Jis ir toliau tvirtina, kad dabartinė Širvintų merė su juo atsiskaitydavo grynaisiais pinigais.
„Sunku įrodyti, kad tai buvo partijos pinigai iš juodosios buhalterijos kasos.
Tačiau faktas, kad Ž.Pinskuvienė kategoriškai atsisakydavo pasirašyti jų perdavimo dokumentus, kelia tam tikrų minčių“, – sakė A.Astikas.
Kreipėsi į prokuratūrą
Savo ruožtu Širvintų rajono merė buvusio politinio bendražygio kaltinimus pavadino pigiu gynybiniu manevru bei šmeižtu ir dėl to jau kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą.
„Kai politikas pasistato namą už Europos Sąjungos pinigus ir viešai ne kartą apie tai giriasi, kai po apklausos byloje paaiškėja dar daugiau detalių, tai man asmeniškai yra kraupu ir matant netvardomas kaltinamojo emocijas norisi pasiūlyti kreiptis psichologų pagalbos“, – kalbėjo Širvintų rajono merė Ž.Pinskuvienė.