Fiksuotų atlyginimų tarybos nariams idėja jau kelia aistras: merų nuomonės stipriai skiriasi

2023 m. gegužės 31 d. 13:05
Lietuvos merų nuomonės dėl Seime brandinamos iniciatyvos reglamentuoti savivaldybės tarybos nariams skiriamą lėšų tvarką skiriasi. Nors merai sveikina pasiūlymą fiksuoti savivaldos politikų veiklai skiriamą atlygį, nuomonės dėl to, kiek per mėnesį savivaldybė turėtų skirti lėšų tarybos nariams, – varijuoja.
Daugiau nuotraukų (27)
Vieni teigia, kad tarybos nariams svarbu gauti orų atlyginimą, tuo metu kiti įsitikinę, kad vietos politikai galėtų tenkintis ir keliais šimtais eurų per mėnesį.
Štai kadenciją baigiantis Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas (LSA) socialdemokratas Mindaugas Sinkevičius džiaugiasi, kad Seimas, spręsdamas savivaldybės tarybos nariams skiriamų lėšų reglamentavimo klausimą, įsiklausė į asociacijos pasiūlymus dėl fiksuotų atlyginimų.
„Siūlymas, kiek pamenu, yra mažiausioje savivaldybėje tarybos nariui mokėti iki 600 eurų į rankas, o Vilniaus savivaldybės tarybos nariui – 750. Pasakyti, ar tai tinkamas atlygis, ar tokia forma tinkama, manau, kad diskusijų dar bus. Manau, gerai yra tai, kad LSA siūlymas, kuris ir buvo panašaus pobūdžio, buvo išgirstas“, – ketvirtadienį žurnalistams prieš Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) rinkimus teigė M. Sinkevičius.
Jis tikina kol kas iš savo kolegų savivaldoje negirdėjęs nusiskundimų dėl šios iniciatyvos.
„Panašu, kad Seimas atliepė tokį siūlymą, o sumų dydžiai, jie gali būti svarstomi. (...) Bent aš negirdėjau nusiskundimų iš kolegų, kad tai yra netinkamas sprendimo kelias“, – patikino jis.
M. Sinkevičius pripažįsta, kad kyla tam tikrų abejonių dėl proporcingumo ir teisingumo principo dėl skirtingo tarybos nario užmokesčio skirtingose savivaldybėse.
„Matyt, tas teisingumo arba proporcingumo klausimas išlieka. Bet kadangi buvo prisirišta prie merų algų, tai galėtume konvertuoti klausimą, ar Vilniaus mero atlygis, lyginant su Jonavos ar Rietavo, yra proporcingai pagrįstas? Nes, jeigu pasižiūrėtume į mano kolegos Valdo Benkunsko atlygį, tai jis turbūt uždirba 500–600 eurų daugiau. Nežinau, ar tai yra korektiška ir teisinga“, – svarstė politikas.
Ž. Pinskuvienės netenkina tarybos nariams numatytos sumos: ar reikės atimti pinigus iš mokytojų?
Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė kelia klausimą, ar Seime ruošiamu projektu numatomos lėšos savivaldos politikams yra adekvačios.
„Savivaldybių asociacijai pateikiau savo siūlymą, kad savivaldybėse iki 25 tūkst. gyventojų tarybos nariui išmoka gali būti ne daugiau nei 200 eurų. Dabar aš matau, kad Seimas teikia kitokį pasiūlymą – 630 eurų. Tad lygiai tokį patį klausimą norėčiau užduoti Seimo nariams. Gal jie gali pasakyti, iš kur man paimti tuos pinigus. Nuimti nuo logopedo, nuo kokios nors mokytojos? Lengviausia yra parengti įstatymą, bet nepadengti jo pinigais“, – žurnalistams sakė Ž. Pinskuvienė.
Tarybos nariams svarbu gauti orų atlyginimą
Savo ruožtu Lazdijų rajono merė, demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė Ausma Miškinienė Seime ruošiamą įstatymą įvertino kur kas pozityviau. Pasak jos, tarybos nariams svarbu gauti orų atlyginimą. Politikė argumentavo, kad tokiu atveju vietos politikai kokybiškiau atlieps gyventojų interesus.
„Fiksuotas, orus atlyginimas yra svarbus. Oriai ir geromis sąlygomis vertinamas bei gerbiamas tarybos narys, mano manymu, dirba labiau motyvuotai ir stipriau bei atidžiau atstovauja gyventojų, kurie ir išrinko jį tarybos nariu, interesams“, – sakė A. Miškinienė.
ELTA primena, kad, siekiant užkardyti savivaldos politikų piktnaudžiavimą veiklai skirtomis lėšomis, Seime registruojamos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma nustatyti fiksuotus tarybos narių atlyginimus ir atsisakyti kanceliarinių išmokų.
Tarp parlamentinių frakcijų derintu projektu, kurį ketinama įregistruoti jau pirmadienio popietę, siūloma nustatyti fiksuotus tarybos narių atlyginimus, siekiančius 20 proc. savivaldybės mero algos. Kiek daugiau uždirbtų tarybos opozicijos lyderis bei savivaldybės komitetų pirmininkai. Jų atlyginimas būtų penktadaliu, o komitetų pirmininkų pavaduotojų – 10 proc. didesnis nei papildomų pareigų neinančių savivaldos politikų atlygis.
Be to, numatoma, kad už praleistus posėdžius tarybos nariai sulauktų piniginės nuobaudos – už tai jiems būtų mažinamas atlyginamas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.